Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Audio Remote Controll v5 - Volume controll & Input selector
slažem se sa obojicom,mada mislim da smo ovaj dio apsolvirali i da nema više potrebe da oko toga dižemo prašinu i odlazimo sa teme.
.
ko sumnja neka testira i uporedi uzorak sa redovno kupljenim,a kad istestira neka pokaze rezultate i dokaze da ne ostane sve na bilo cijoj riječi - neka priča osciloskop,voltmetar,ampermetar... bez unošenja emocija.
.
svo nepotrebno pisanje uskoro sklanjam u za to predviđeno mjesto,da bi se moglo normalno nastaviti o samoj temi.
.
pozdrav noćna ekipa! Smile
Jedina stvar koja je potrebna za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne urade ništa : : :    Edmund Burke

(44250 tpk HMAP tpk 11277)
Reply

Ako se neko odluči da projektuje volume control pločicu za MAS 6116, može od mene da dobije jedan komad na poklon. Verovatno je MAS kontrola bolja od PGA.

Reply

Nakon duže pauze, da malo oživim i ovu temu:

Uređaj sam sa ALPS motor potom prilično istestirao i to deluje da radi kako treba. Ostao mi je odabir nekih kozmetičkih detalja i završetak PC softvera za fina podešavanja ko želi.

Što se tiče PGA2311 modula za ljubitelje digitalne atenuacije ispostavilo se da moja ideja pravljenja -5V od +5V sa LT1054 nije u potpunosti dobra. Maximalni - napon koji dobijam od +5V je nekih -4.54V. Ako želimo da budeo u parametrima koje je proizvođač PGA2311 dao za napajanje je potrebno bar -4.75V. Kako nisam siguran u kom delu će podbaciti PGA2311 moraću ovo detaljno da testiram, ali nije to više to. Šteta, a bila je ideja samo jedan sekundarni namotaj sa trafoa za sve funkcije ove UNI ploče.

Reply

Hmm, trebao si ipak da ides na varijantu sa invertig buck tj klasican buck samo malo prepakovan, npr jeftini MC34063.

To najbolje da probas na nekoj proto plocici da vidis da li pije vodu i koliko je bucan pa ako treba da se stavi linearni post-regulator da to fino ispegla.

Reply

Da, to je jedno od resenja, ali isao sam logikom da ce on biti verovatno bucniji od LT1054. Javicu razvoj, cim postignem da se vratim tom zadatku...

Reply
Nebojša ima li novosti u ovoj temi?
Izgoreh od želje da ga sastavim, ali nemam ni šemu niti znam da li da idem sa PGA2311...

edit:
Našao sam šemu....
Gde se mogu naći kod nas IC4 i IC5? Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Uređaj je završen i testiran u par komada što se tiče ALPS motor POT-a. PGA2311 verziju nisam probao, jer se ispostavilo da moje kompaktno rešenje sa generatorom +5V u -5V nemože da generiše preko -4.5V što malo iskače van tolerancije PGA2311, pa za sada mora da se koristi externih +-5V Sad

IC4 je najveći problem kod nabavke, mora se naručivati od vani, recimo:
Mouser Part #: 621-DMHC3025LSD-13
Manufacturer Part #: DMHC3025LSD-13

ili u Farnell-u Order Code:2061507
Manufacturer Part No: ZXMHC3F381N8TC

Možeš ih naručiti preko Comet-a i slično, cena je za 10 komada nešto oko 0.7 Eura bez PDV-a

Što se tiče IC5, njega imaš svuda, recimo u Cometu, cena oko 0.3 Eura, takođe tamo imaš i releje koji su predviđeni na PCB AZ850-5
Reply
Hvala Nebojša! Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Imam za Nebojsu nekoliko  pitanja:

- Da li si razvijao plocicu za PGA (pretpostavljam da nisi  Sad )?
- Da li mozes malo detaljnije da das objasnjenje sta si izveo na ekspander ( prakticno kako povezati PGA na ovaj mikrokontroler preko ekspandera  jer izmedju ostalog ne vidim da si povezao kompletno hardverski SPI ( samo SCK-ROM pin  ? ) 
- Pretpostavljam da treba dovesti eksterno napajanje za ovaj sklop ( +/- 5 odnosno +/-15 u zavisnosti da li se koristi 2311 ili 2310 ) 
-OUTPGA je prakticno izlaz iz selektora pa on ide na ulaz PGA2311?
Verovatno ce biti jos pitanja...

pozdrav
Reply
(06-28-2015, 12:15 PM)dlalkovic Wrote: - Da li si razvijao plocicu za PGA (pretpostavljam da nisi  Sad )?

Donekle jesam, ali nikada nisam stigao da probam... ako ti je zanimljivo mogu da postavim PCB u Eagle formatu.

Ideja je bila da koristim neki od IC-a koji generišu od +5V, negativan napon -5V i njime napajam PGA. Nažalost nisam uspeo da dobijem dovoljno negativnu vrednost napona, bilo je nešto oko -4.4V pa kako je to van opsega koji preporučuje proizvođač malo sam se "ohladio" oko tog modula. Iako je fizički napravljen nisam nikada testirao modul sa audio signalom.

.pdf   PGA2311PlugIn10.pdf (Size: 27,95 KB / Downloads: 6)    

(06-28-2015, 12:15 PM)dlalkovic Wrote: - Da li mozes malo detaljnije da das objasnjenje sta si izveo na ekspander  (prakticno kako povezati PGA na ovaj mikrokontroler preko ekspandera  jer izmedju ostalog ne vidim da si povezao kompletno hardverski SPI ( samo SCK-ROM pin  ? ) 

Protokol a time i interfejs je krajnje jednostavan pa je korišćen softverski SPI. Ovde imaš rutine koje sam napisao, doduše nisu proverene, ali su dobar osnov za početak.

Code:
void SetPGA2311(unsigned char Gain) // Gain ide od 0 do 255, gde je 0 MUTE
{
    unsigned char bits;
    unsigned char k;
    // For N = 0: Mute Condition. The input multiplexer is connected to    analog ground (AGNDR or AGNDL).
    // For N = 1 to 255:
    // Gain (dB) = 31.5 - [0.5 w (255 - N)]
    // This results in a gain range of +31.5dB (with N = 255)
    // to -95.5dB (with N = 1).

PGA2311GainIn_dB = (float)31.5 - ((float)0.5 * (float)(255 - Gain));

PGA2311_CS = 0;
    bits = 128;
    // Prvo saljemo R7 do R0 = RIGHT Channel
    for(k=0; k<8; k++)
    {
        if(Gain & bits)
            PGA2311_CLK = 1;
        else
            PGA2311_CLK = 0;

DelayUs(1);

PGA2311_CLK = 1;
        DelayUs(10);
        PGA2311_CLK = 0;

bits >>= 1;
    }    

bits = 128;
    // Drugo saljemo L7 do L0 = LEFT Channel
    for(k=0; k<8; k++)
    {
        if(Gain & bits)
            PGA2311_CLK = 1;
        else
            PGA2311_CLK = 0;

DelayUs(1);

PGA2311_CLK = 1;
        DelayUs(10);
        PGA2311_CLK = 0;

}    

DelayUs(100);
    PGA2311_CS = 1;
}

(06-28-2015, 12:15 PM)dlalkovic Wrote: - Pretpostavljam da treba dovesti eksterno napajanje za ovaj sklop ( +/- 5 odnosno +/-15 u zavisnosti da li se koristi 2311 ili 2310 ) 

Pokušao sam da koristim ICL7660... pogledaj na šemi iznad. Svakako je bolje da se koristi externi napon, ali vodio sam se idejom da to uradim malo univerzalnije. Jednostruko napajanje pa interno da generišem negativan napon. Ovde bi odlično mogao da se napravi generator negativnog napona sa MAX865 ali on je tešno nabavljiv i malo nezgodan za lemnjenje, pa sam odustao od toga.

(06-28-2015, 12:15 PM)dlalkovic Wrote: -OUTPGA je prakticno izlaz iz selektora pa on ide na ulaz PGA2311?

Tako je Smile
Reply
(06-28-2015, 01:26 PM)npejcic Wrote:
(06-28-2015, 12:15 PM)dlalkovic Wrote: - Da li si razvijao plocicu za PGA (pretpostavljam da nisi  Sad )?

Donekle jesam, ali nikada nisam stigao da probam... ako ti je zanimljivo mogu da postavim PCB u Eagle formatu.

Ideja je bila da koristim neki od IC-a koji generišu od +5V, negativan napon -5V i njime napajam PGA. Nažalost nisam uspeo da dobijem dovoljno negativnu vrednost napona, bilo je nešto oko -4.4V pa kako je to van opsega koji preporučuje proizvođač malo sam se "ohladio" oko tog modula. Iako je fizički napravljen nisam nikada testirao modul sa audio signalom.

(06-28-2015, 12:15 PM)dlalkovic Wrote: - Da li mozes malo detaljnije da das objasnjenje sta si izveo na ekspander  (prakticno kako povezati PGA na ovaj mikrokontroler preko ekspandera  jer izmedju ostalog ne vidim da si povezao kompletno hardverski SPI ( samo SCK-ROM pin  ? ) 

Protokol a time i interfejs je krajnje jednostavan pa je korišćen softverski SPI. Ovde imaš rutine koje sam napisao, doduše nisu proverene, ali su dobar osnov za početak.

Code:
void SetPGA2311(unsigned char Gain) // Gain ide od 0 do 255, gde je 0 MUTE
{
unsigned char bits;
unsigned char k;
// For N = 0: Mute Condition. The input multiplexer is connected to analog ground (AGNDR or AGNDL).
// For N = 1 to 255:
// Gain (dB) = 31.5 - [0.5 w (255 - N)]
// This results in a gain range of +31.5dB (with N = 255)
// to -95.5dB (with N = 1).

PGA2311GainIn_dB = (float)31.5 - ((float)0.5 * (float)(255 - Gain));

PGA2311_CS = 0;
bits = 128;
// Prvo saljemo R7 do R0 = RIGHT Channel
for(k=0; k<8; k++)
{
if(Gain & bits)
PGA2311_CLK = 1;
else
PGA2311_CLK = 0;

DelayUs(1);

PGA2311_CLK = 1;
DelayUs(10);
PGA2311_CLK = 0;

bits >>= 1;
}

bits = 128;
// Drugo saljemo L7 do L0 = LEFT Channel
for(k=0; k<8; k++)
{
if(Gain & bits)
PGA2311_CLK = 1;
else
PGA2311_CLK = 0;

DelayUs(1);

PGA2311_CLK = 1;
DelayUs(10);
PGA2311_CLK = 0;

}

DelayUs(100);
PGA2311_CS = 1;
}

(06-28-2015, 12:15 PM)dlalkovic Wrote: - Pretpostavljam da treba dovesti eksterno napajanje za ovaj sklop ( +/- 5 odnosno +/-15 u zavisnosti da li se koristi 2311 ili 2310 ) 

Pokušao sam da koristim ICL7660... pogledaj na šemi iznad. Svakako je bolje da se koristi externi napon, ali vodio sam se idejom da to uradim malo univerzalnije. Jednostruko napajanje pa interno da generišem negativan napon. Ovde bi odlično mogao da se napravi generator negativnog napona sa MAX865 ali on je tešno nabavljiv i malo nezgodan za lemnjenje, pa sam odustao od toga.

(06-28-2015, 12:15 PM)dlalkovic Wrote: -OUTPGA je prakticno izlaz iz selektora pa on ide na ulaz PGA2311?

Tako je Smile

Ja koristim dosta dugo i uspesno TPS60403DBVT kao Charge pump inverter. Minijaturni su i lako se leme. Koriste jedan kondenzator 0603 kuciste 1uF. Radi na 250kHz. Imam ih vise komada, pa ako treba mogu da ih posaljem gratis.

Pozdrav,
Vojin 
Reply
Vojine hvala na sugestiji... baš mi se sviđa ovaj TPS60403, kućište prikladno, karakteristike jako dobre.

Najveći problem kod invertovanja +5V u -5V je što postoje gubici, pa negativan napon bude realno manji od -5V. Koliko vidim ovaj IC koga si predložio ima dosta dobre karakteristike po tom pitanju pri maloj potrošnji.

PGA2311 troši 12mA za -5V napajanje, što sudeći po datasheetu od TPS60403DBVT nije puno. Tolerancija ovog napona na PGA2311 je svega do -4.75V tako da smo verovatno na granici. Možda bi trebalo probati.

Moja ideja je bila MAX865 koji generiše +-2Vdd (dobili bi se oko +-9.5V) pa da se taj napon spusti sa nekim LDO na +-5V.

Kad malo bolje razmislim, ovo će izgleda biti komplikovanije nego da sam externo uveo +-5V... Smile
Reply
Nebojsa,

ja sam koristio onaj TI CP inverter tako sto sam napon od 3.3V invertovao i onda ga regulisao na -2.5. Ono sto takodje mozes da pogledas jeste integrisani izolovani DC/DC konvertor. Ja ove konvertore koristim redovno za napajanje elektrofizioloskih pojacavaca ili u slucajevima kada mi je potrebno napajanje za galvanski izolovani deo, npr. komunikacija ili slicno. Tacan naziv DC/DC konvertora je IA0505S. Ja ih narucujem preko Sprint Electronic u Novom Sadu od Farnell-a. Evo i direktnog linka za Farnell u slucaju da se odlucis za ovu opciju.

http://export.farnell.com/xp-power/ia050...st=IA0505S

Nadam se da ti je ovo od koristi.

Pozdrav,
Vojin

P.S. Ako ti treba bas regulisan izlazni napon, onda mozes da iskoristis DC/DC konvertor IA0509S koji na svom izlazu daje +/-9V, pa onda da ih preko nekog linearnog regulatora spustis na +/-5V.
Reply
I takvi moduli su lepo rešenje.

Ja sam se nešto nameračio na ovaj:
http://store.comet.rs/Catalogue/Product/4697/

Koliko vidim ovaj ima pri +-5V maximalno odstupanje 5%. Ovo se uklapa u radni opseg PGA2311.

Ono što nije lepo, to je cena... preko 4 Eura Sad

EDIT: Ako ima zainteresovanih za primenu ovakvih modula, ja mogu izrutirati pločicu i postaviti je ovde, ali trenutno nemam vremena da isprobam da li to radi.
Reply
Nebojsa,

posto je to za adudio aplikaciju, sta mislis o tome da galvanski izolujes i SPI izmedju PGA2311 i MCU. Posto vec koristis i izolacioni DC/DC konvertor, moj savet ti je da u SCH i na PCB-u predvidis mesto za iCoupler (jefiniji i elegantniji od brzih opto kaplera i zauzima fizicki manje prostora nego opto kapleri). Takodje na PCB-u mozes da predvidis mesta za SMD jumper-e (koji bi se nalazili unutar footprint-a iCouplera) tako da u slucaju da ne zelis galvansku izolaciju, samo prelemis ove jumpere i sve ce normalno da radi.

Kada budes koristio izolacioni DC/DC konvertor, obavezno koristi i PI filtar za napajanje analognog dela sistema. Mislim da je ovo resenje skroz elegantno.

Pozdrav,
Vojin
Reply
Video 
            Zavrsen je predpojacivac sa daljinskom komandom i vakuum cevima, uz pomoc Gin N. Pejcicaa i Gocha.
Kao jedinicni pojacivac upotrebljena je cevka 6111/
a sada malo fotografije predpojacivaca
Reply
Lep rad. Moze li neki detalj ko preampa?
Reply
Predpojacalo ima dva trafoa i odvojeno napajanje za digitaliju i drugo za cev 6111 i ona radi na stab .6,3volti i anodni stabilisan napon 150v
Trafo za napajanje jedinicnog predpojacavaca se ukljucuje preko releja.
Ova cev ima siroku primenu u preampovima .dac ..kao quad qc24 tube preamp
Reply
Znaciovo je buffer?
Reply
Da, bez boje tona , samo ima motorni alps od 2x100koma za jacinu.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)