Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Frekvencmetar -pomoc-
#1
Skoro sam uradio frekvencmetar sa prilozenih slika i sve radi kako treba ono sto mene interesuje dali je komplikovano  iskljuciti 3 zadnje decimale posto mi netrebaju, odnosno one stalno variraju i hoce malo da iritiraju Smile  a za uredjaje na koje planiram da stavim frekvencmetar su dovoljne 4 prve decimale, predpostavljam da treba da se menja nesto u programu ja sam tu laik znam samo ono sto sam procitao sa neta da treba da se menja hex fajl itd ali dzabe to je spansko selo za mene.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#2
Hex fajl ne moze da se menja jer je to preveden/kompajliran format izvornog programa. Samo izvorni program tj "source code" (C/C++, ASM, BAS ili u cemu je vec pisan) moze da se menja.
Ako to ima tamo gde si nasao HEX pa da pokusamo da izmenimo, u suprotnom slaba vajda da se to izmeni.

Postoji teoriska sansa da se HEX vrati u ASM source code tkz "dekompajliranje" ali nisam siguran da je iko raspolozen to da radi jer oduzima strahovito puno vremena. Manja muka napisati nov program od nule nego se muciti sa dekompajliranim source.
Reply
#3
Ok, hvala na odgovoru, hex fajl imam, a evo sad bas citam jos malo o tome na netu vidim da je dosta komlikovano, potrudicu se da nadjem izvorni kod sto su male sanse al videcemo, frekvencmetar je sa kesat net pa sam i njima dao upit dal je moguce menjati nacin rada frekvencmetra al oni su slabo aktivni, uglavnom necu nikog da opterecujem sa tim ako bude nesto bude...


Attached Files
.hex   frequency_counter_50mhz.hex (Size: 2,91 KB / Downloads: 3)
Reply
#4
A pomocu cega ide obrnuto izvorni fajl u hex.....
Reply
#5
To je standardno "prevodjenje" tj kompajliranje programa, to rade programi koji dolaze uz pakete razvojnih aplikacija za odredjeni MCU, kod Microchip je to XC8, XC16 i XC32 kompajler za C/C++ programski jezik. MPASM je prevodilac za "masinac" tj ASM - Assembler.
http://www.microchip.com/mplab/compilers
Reply
#6
Vecina tih sema za frekvencmetar su slicne pa mozes da nadjes i izvorni kod od nekog drugog frekvencmetra za isti pic koji ce se prepraviti a na plocici mozes da prodjes cak i sa malim izmenama da bi je prilagodio novom programu
Reply
#7
Ok, pa zato i pitam imam jos neku semu a sad pogleda u folderima za nju imam taj izvorni kod pa mozda moze nesto da se prebudzi, hvala mikikg za link skinuo sam program.
Reply
#8
U sustini nisi morao da skidas te kompajlere. Ako se neko ukljuci u temu i bude menjao source on ce verovatno i da izkompajlira za tebe u HEX.
Nije jednostavno to koristiti, mora da se poznaje problematika.
Takodje tu ima i druga stvar a to je sto kompajler mora da se upari sa source jer postoje nekakve direktive i makroi koji se uglavnom razlikuju kod razlicitih kompajlera, recimo ako je program pisan za kompajlere od Mikroelektronike, taj program ne moze (bez nekih prepravki) da se prevede sa Microchip-ovim XC kompajlerima ili obrnuto, mada za iskusne programere to nije neki problem izmeniti.
Reply
#9
Sad sam probao da instaliram ovaj program mplab xc8 al nema nigde ikone za startovanje kad udjem u njegov folder gde je instaliran imam samo ikonu za dezinstaliranje i jos neki pdf fajl, probao sam dve verzije, probao sam sa dezinstalacijom pa opet instalacija i opet isto...
Reply
#10
Heh, verovatno smo pisali u isto vreme, pogledaj predhodni post.

Kompajler je samo jedna od kompenenti u celom sklopu aplikacije za razvoj programa (IDE), konkrento za Microchip ti treba Mplab X, to je graficko okruzenje.

Za sad se skoncetrisi da nadjes projekat frekvecmetra koji ima istu ili slicnu shemu kao tvoja PCB, ostavi to prevodjenje iskusnijima.
Reply
#11
(11-12-2016, 07:06 PM)mikikg Wrote: Heh, verovatno smo pisali u isto vreme, pogledaj predhodni post.

Kompajler je samo jedna od kompenenti u celom sklopu aplikacije za razvoj programa (IDE), konkrento za Microchip ti treba Mplab X, to je graficko okruzenje.

Vazi, to je dosta slozenije nego sto sam mislio , kad budem imao vremena opet da se bakcem sa tim postavicu ovde konkretno sta sam hteo da izmenim i postavicu fajlove pa ko bude imao vremena i zivaca nek pomogne , hvala jos jednom...
Reply
#12
Za koju namjenu zelis koristiti frekvencmetar da ti je rezolucija 10kHz dovoljna?

pOz
Reply
#13
Prijemnik/predajnik do 4000kHz iliti 4MHz
Reply
#14
Ako ces koristiti medjufrekvenciju u prijemniku, posto imas sve dijelove predlazem navedeni frekvencmetar.
Na stranici ima sve sto je potrebno i novi HEX, a frekvencmetar se moze programirati za proizvoljnu MF ili
ga koristiti bez uprogramirane MF. Imas i mogucnost uprogramiranja modula djeljenja preddjelitelja-
preskalera ukoliko se ukaze potreba.
http://users.triera.net/zupanbra/drm/freq.html
pOz
Reply
#15
Ok pa to je jos bolje, ja evo sad gledam ovu stranicu ovaj sto je u free verziji ideo do 5mhz meni i netreba vise

http://www.rhelectronics.net/store/frequ...odule.html
Reply
#16
Hmm, ali pazi, mozes doci u isti problem kao sa pocetka teme, tebe je "iritiralo" vrdanje nekoliko zadnjih decimala, verovatno ce isto da se ponasa i kod ovog zadnjeg ako se ne uradi prepravka. 

Ima source za MicroE, prost je, prepravice se to.

Nego sto ti toliko "vrda" taj tvoj 4MHz oscilator? Smile
Za ozbiljne primopredajnike to mora da bude "mirno" na sve te decimale koje ima frekvencmetar, za USB/LSB modulaciju bar u 10-20ppm a najbolje u 1ppm.

Dodatno pitanje gde ti se zagubi PLL? Smile


Attached Files Thumbnail(s)


.c   frequency_source_mikroe.c (Size: 9,58 KB / Downloads: 1)
Reply
#17
Jedino ako ne trebas medjufrekvenciju, za 80 metara idealan.-
pOz
Reply
#18
Ovo što ću napisati nije zlurado. Mene je iritirala led na monitoru (posebno kad gledam filmove), pa sam je prelepio trakom, jer me mrzelo da otvaram monitor i da je otkačinjem.
Reply
#19
@Dragan83

Prouci malo sta i kako radi Si5351 i AD9850, pisao sam o tome i na blogu, nece ti trebati frekvencmetar posle toga Smile
Reply
#20
(11-13-2016, 01:37 PM)mikikg Wrote: @Dragan83

Prouci malo sta i kako radi Si5351 i AD9850, pisao sam o tome i na blogu, nece ti trebati frekvencmetar posle toga Smile

Ok, pa i to imam u planu , gledao sam temu na ovom forumu gde je Dacktronic uradio DDS pa cu mozda i ja nesto slicno, a evo upravo gledam i temu o SI5351 i AD9850.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)