Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OBD2 - Specificni tj. nestandardni pidovi
#1
Kao sto znamo, OBD2 jeste common standard, ali je relativno mali broj standardnih pidova koji rade na svim markama i modelima automobila. E sad, posto svaki proizvodjac ima svoje pidove neki cak i specificne na nivou modela, koliko vidim veliki je problem naci te informacije na netu...ali nisam siguran zasto?

Moja neka pretpostavka:
- Da ne bi svako ko moze petljao s tim.
- Da im ne otimaju posao od njihovih dilera i servisa. 
- Da bi mogli da naplacuju papreno licence za svoje alate i svoje baze, cije cene idu od 2k pa cak do 25k $ koliko sam video u zavisnosti od proizvodjaca.

Jel zna neko da li postoji neka free baza sa ovim specificnim pidovima a da je validna (up to date)?
Reply
#2
(10-27-2016, 03:11 AM)vsavic Wrote: Kao sto znamo, OBD2 jeste common standard, ali je relativno mali broj standardnih pidova koji rade na svim markama i modelima automobila. E sad, posto svaki proizvodjac ima svoje pidove neki cak i specificne na nivou modela, koliko vidim veliki je problem naci te informacije na netu...ali nisam siguran zasto?

Moja neka pretpostavka:
- Da ne bi svako ko moze petljao s tim.
- Da im ne otimaju posao od njihovih dilera i servisa. 
- Da bi mogli da naplacuju papreno licence za svoje alate i svoje baze, cije cene idu od 2k pa cak do 25k $ koliko sam video u zavisnosti od proizvodjaca.

Jel zna neko da li postoji neka free baza sa ovim specificnim pidovima a da je validna (up to date)?

Sve tri prepostavke su ti tačne. Za neku free bazu ne znam. Ukoliko ti nešto baš specifično treba najbolje je da pogledaš po OBD forumima. Ima ljudi koji hoće da nesebično podele znanje. Drugi način je sniffovanje ali to podrazumeva da ti neko od majstora koji se bave dijagnostikom (servisi) dozvoli da se igraš. Sad zamisli majstora koji jedva natucava OBD kako mu objašnjavaš šta bi to ti na novoj bembari tek pristigloj na redovan servis  Huh . Ako ti nešto konkretno treba pitaj možda ja mogu da iskopam po mojoj dokumentaciji. Nemam toga puno, moji su upiti bili standardni a kad sam prvi put udario glavom o nestandardni odmah sam ga batalio.
Reply
#3
For sto nisu to jedan \ dva koda sto me zanimaju, al ajd npr ono sto me trenutno zanima za vecinu modela je odometar i pritisak ulja.

Takodje ono sto mi je nepoznato trenutno je da li je mozda taj isti code za odometar na jednom modelu mozda koriscen za nesto drugo na drugom modelu... mislim, ako imam mapiranje za make\model to mogu da odredim preko VIN-a uz malo parsiranja na kontroleru il samoj aplikaciji, nebitno, al. cisto da znam ima li smisla raditi tako nesto.

Sto se error kodova takodje tice ja sam nasao nekih ~3.4k DTC-a.
Reply
#4
Nažalost ne znam PID-ove za ovo što tebi treba. Mislim da ti mapiranje u svakom slučaju ne gine. Ako ne za ove kodove pojaviće se nešto drugo. Ja imam neke dokumente oko samih standarda pa ako te zanima...
Reply
#5
Pusti ovde ili na PP ako mozes, od viska glava na boli Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)