Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prespojna kutija za zvučnu karticu
#1
Nisan zna kako prevest naziv, a glupo mi stavit na engleski, valja dan pogodija bit.
Nabavija san E-MU 0202 USB zvučnu karticu, volija bi pomoću nje vršit neka mirenja, tipa harmonike i sl. za svoje amaterske potribe.
Naprije bi tija napravit neku prespojnu kutiju, da mi olakša posal, a i da ne spalin karticu.
Bob Cordell je u svojoj knjizi da neku blok shemu kako bi to tribalo izgledat. Volija bi to razradit do kraja, a možda neko i ima sl. rješenje.
Možda u istu kutiju dodat i neko IC pojačalo, male snage itd, u jednu kutiju stavit šta triba oko mirenja.
Kako izvest atenuator, mislin da je dosta 4 - 6 položaja, sad jel bolje na ulazu u buffer kostantna ulazna impedanca, ili na ulazu u ATT, itd

[Image: Bob_SC.jpg]
Reply
#2
Iz mog iskustva oko merenja sa zvucnom karticom mislim da ce ti trebati samo atenuator i to nekoliko opsega, /10 /100 eventualno i /1000.
Ako kartica ima balansirajuci/dif ulaz onda predvideti diferencialni atenuator.

Zastitne diode su pozeljne na ulaz, biraj sto brze diode poput 1N4148 ili jos brze (zbog kapacitivnosti) da bi ti manje uticale na signal.

Naravno za test pod opterecenjem ti trebaju i snazni otpornici, skoro smo pisali o tome ovde:
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=142&pid=64570#pid64570
Reply
#3
Ilimzn mi je priporučija ovu E-MU, on ima istu, da je OK za tu namjenu, i kaže da je dobro stavit buffer isprid da ulazni opamp vidi šta nižu imedancu na ulazu radi šuma. Nešto tipa LM4562 mi se ćini da bi bilo idealno, niskošumni opamp triba izvor niske imedancije na ulazu, mislin da je NE5532. Kakvi ATT, ulazna impedancija da je bar 100k.
Ove san otpornike koristija:
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=1028
Reply
#4
Kakva je ta kartica u odnosu na Behringer UMC202,zanima me jer mi treba jedna za mjerenja a Behringer je jeftinija dosta.

Zašto baš LM4562?zašto ne isto NE5532?
Reply
#5
(10-16-2016, 11:51 AM)toni_šolta Wrote: Kakva je ta kartica u odnosu na Behringer UMC202,zanima me jer mi treba jedna za mjerenja a Behringer je jeftinija dosta.

Zašto baš LM4562?zašto ne isto NE5532?
Ako su merenja čije sam rezultate našao na donjem linku sprovedena korektno, UMC202 ne bi bio dobar izbor za merenja na drugim uredjajima jer merni instrument, tj. kartica, mora biti bolji od mernog objekta, a tu karticu nije teško prevazići DIY elektronikom.

http://www.diyaudio.com/forums/equipment...ite-2.html

Merni rezultati EMU 0202 pokazuju sasvim drugu sliku, odn. nivo kvaliteta:

https://www.google.ch/url?sa=t&rct=j&q=&...Gg&cad=rja

U vezi s prethodnim pitanjem (@pinco), generalno je korisno imati merni lanac prikazan na slici. Medjutim, iz dvogodišnjeg iskustva koje sam sakupio sa mojom karticom (MOTU Audio Express) mogu da kažem da se dobar deo standardnih merenja (nivo šuma, din. opseg, THD) može sprovesti bez dodatnih sklopova. Zato bih preporučio da se prvo upoznaš s karticom i napraviš par merenja u loopback" modu jer su ti rezultati u svakom slučaju potrebni za kasnije.
Merni softver je bitna komponenta sistema, isto toliko važna koliko i kartica. Ja koristim RMAA PRO (Right Mark Audio Analyzer) za 90% potreba, a ostatak programiram u Matlab-u. Besplatna verzija RMAA je više nego dovoljna za početak i na internetu ima puno priloga o njenom korišćenju.

Još jedan komentar na temu LM4562 vs. NE5532 - ovde takodje važi pravilo da merni instrument mora biti najbolji element lanca, pa ako audio kartica ima 5532, onda dodaci moraju biti za stepen iznad, što znači LM4562 ili nešto drugo tog ranga.
 
Podvlačim, najvažnije je najpre se upoznati s mernim lancem (što uključuje softver), znati interpretirati rezultate, obezbediti ponovljivost rezultata, videti ima li USB interfejs uticaja na rezultate (obično ima - izmeriš jednog dana nešto, a drugog dana ne bude isto), itd. Posle toga mogu doći na red poboljšanja, ako u prvoj fazi ustanoviš da su neophodna.

Puno uspeha pri mernjima!

Pozdrav
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)