Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Za male pocetnike (decu forumasa)
#1
Pre mesec dana gledao TV (neku matoru reportazu - iz naftalina) i video Elektro Pionir u pozadini. Setio se kako je to bila dobra igracka kad sam bio klinac. Krenuo sa sufujem po netu i naletim na novo izdanje:

http://www.fredolinoigracke.rs/sr/k/meha...tro-pionir

Odmah narucio za klince. Odusevljeni. Kazu idemo sa Tajom na posao da radimo elektronike. Ne mogu vam opisati decju radost. Predivna stvar. Evo i linka proizvodjaca, pa ako neko zeli moze da poruci.

http://www.mehano.si/en

Kada savladamo ovo, krecemo da lemimo through-hole i polako dalje. Smile
Reply
#2
Hvala za link jer i ja tražim nešto slično. Pošto do sada nisam našao ništa što bi mi se svidelo, pravili smo sami neke mudrolije i isto je fora bilo to što rade to što i tata. Počeli smo i sa lemljenjem.
Oduševljenje je zavladalo kad je stigao micro:bit Smile
https://www.microbit.co.uk/
Još kad je micro:bit zasvirao "Happy Bithday" dečijoj radosti nikad kraja!
Ako te ne mrzi, uslikaj ovaj tvoj Elektro Pionir kad ti stigne.
Reply
#3
A sta cemo sa onim cija djeca imaju djecu skolarce.- Smile
Naslov treba ono uzagradi da glasi (decu i unuke forumasa) Shy
pOz
Reply
#4
Moj propust. Argument na mestu. :-)
Reply
#5
(09-27-2016, 12:26 PM)emiSAr Wrote: A sta cemo sa onim cija djeca imaju djecu skolarce.- Smile
Naslov treba ono uzagradi da glasi (decu i unuke forumasa) Shy
pOz

Pridružujem se.

Naše ćerke se nisu zakačile za tehniku (starija je u gimnaziji rekla da pouzdano zna šta neće studirati, a to je ono što su joj otac i majka studirali - oboje mašinstvo), ali me zato unuk ne ispušta iz vida kada imam alat u rukama.

Pozdrav
Reply
#6
Treba da napravimo mali komplet sami, mi stariji da napravimo PCB sa nekim procesorom, da ima capacitive-touch na PCB i "advanced" varijanta da ima mali displey. Njima je interesatno to samo da bude minijaturno …

Takodje 3D printer, to isto moze da im bude vrlo zanimljivo, "opipljivije" je i jos kad odstampaju te svoje likove iz igrica ih srecaaaa …

Cenim da uz malo truda svakog od forumasa, da napravimo (izprojektujemo) po jedan modulcic na neku MCU/CPU platformu i da slozimo to kao komplet za decu sa gotovim primerima, to bi bila prava i vrlo korisna stvar, nesto poput Lego samo u domacoj radinosti ...
Reply
#7
(12-21-2016, 12:09 PM)mikikg Wrote: Cenim da uz malo truda svakog od forumasa, da napravimo (izprojektujemo) po jedan modulcic na neku MCU/CPU platformu i da slozimo to kao komplet za decu sa gotovim primerima, to bi bila prava i vrlo korisna stvar, nesto poput Lego samo u domacoj radinosti ...

Smile
Reply
#8
@Mikikg, podrzavam odlicna ideja Smile
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#9
Evo i ja podržavam. Može neka igra u vidu potapanja brodova sa džamperima ili infrared olovkom ili... A, oprobano ispod sedmosegmentnog low profile displeja može da se sakrije touch senzor...
Reply
#10
Moze, sto da ne, napravimo neki "standard" za uklapanje, dimenzija 3x3cm ili vece, konektori letvice koje se kače jedna na drugu, i svaki sprat/plocica ima neku funkciju, jedna CPU, druga baterija, treca input, output, napajanje, mali servo drajver, led na vrhu … tako nesto Smile
Konektori kroz plocice nose napajanje i bus, par SPI, I2C, i jos linija za adresiranje a pojedinacna plocica na sebi ima I/O konektor sa svojom malom elektronikom (uglavnom expanderi).
CPU plocica moze da bude u obliku USB ključa, da se odmah ukaci na USB i da radi (da se isprogramira) a kada se odkaci taj program radi samostalno.
Ima tu mnogo mesta za ideje, sve su to manje vise napravili, cak za SW osnovu moze da se uzme nesto gotovo poput Arduino, ili napraviti svoj stack za programiranje u recimo NodeRED ili slicnim tehnikama.
Reply
#11
Mozda da se pokupi ideja sa litlebits-a za nacin spajanja ili sl. Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)