Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 4.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PICKit2 Clone 5V/3.3V - Programator PIC mikrokontrolera
#1

Kao sto sam naslov kaze, evo tema sa projektom za vec cuveni PICKit2 (PK2) Programator.

U pitanju je mali USB uredjaj bez dodatnog napajanja sa kojim moze da se programira veci broj (ne svi, proveriti tacan spisak) PIC Mikrokontrolera.

Glavna osobina ove konstrukcije je ta da ima mogucnost programiranja 5V-nih i 3.3V-nih PIC verzija. Napon se bira preko jednog jumpera.

Tu postoji jos mogucnost za mali logicki analizator.

Takodje je bitno spomenuti da se konstrukcija bazira na originalnom programu (firmware) od Microchip pa je potpuna kompatibilnost zagarantovana sa njihovim originalnim Aplikacijama za Win / Linux koje podrzavaju PK2. U opticaju su jos neke aplikacije ali ove od Microchip zavrsavaju potpuno posao.

U prilogu je shema i PCB. Ako hoce neko to da precrta u Eagle bilo bi fino da postoji i projektni fajl koji mozemo da nadogradujemo ili modifikujemo (npr drugi USB konektori i slicno).


.pdf   PicKit2_Clone_5V3.3V.pdf (Size: 175,05 KB / Downloads: 117)

Shema je preuzeta sa ove stranice, tu ima jos dodatnog opisa:
http://www.micros-designs.com.ar/pickit2-clone-5v3-3v/

Jos neke informacije oko toga ovde:
http://www.sonsivri.to/forum/index.php?topic=5885.0;topicseen

Microchip stranica sa svim bitnim informacijama, fajlovima, listom podrzanih PIC-eva i ostalo ovde:
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en027813

U vezi dodatnih adaptera za razna PIC kucista, u sustini nisu preterano neophodna, svode se na to da se samo neke "zicice" drugacije prespoje za druge tipove, nema nista (aktivno) sem toga.

Ono sto se u poslednje vreme sve cesce praktikuje je to da se na samoj konstrukciji koju realizujete sa nekim PIC kontrolerom ostave 5-pinski konektorcic (pin letvice) gde vi "nabodete" PK2 i tako isprogramirate taj PIC bez skidanja sa plocice. Taj konektor/port zovu "ICSP port".

VAZNO:

Posto sam programator na sebi ima PIC18F2550 (DIP-28), kada kupite taj PIC naravno dobicete ga praznog pa je potrebno njega isprogramirati da bi uopste mogli da napravite programator Smile

Dakle na gore spomenutom linku ima HEX fajl PK2V023200.hex (to je firmware za taj PIC) sa kojim morate da odete kod nekog prijatelja / kolege / usluzno koji vec imaju neki PIC programator da to prvi put isprogramirate. Posle toga mozete i vi da programirate iste te PIC-eve nekome drugom Wink

Sve sto vam nije jasno slobodno pitajte.

Reply
#2
<p>Ovo programira dspic-ove i pic32 bez problema?</p>
<p>Ako je tako moracu da napravim jedan.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Vidim da je ovde najveci trosak ovaj pic 18f2550 koji je 500din, Deluje mi da je precenjen.</p>
<p>Da li bi radio isti kod na neki ovakav?</p>
<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://store.comet.rs/Catalogue/Product/17454/'>http://store.comet.rs/Catalogue/Product/17454/</a></p>
<p>Glavni uslov je da ima usb?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>evo nasao sam link za hex posto je onaj gore mrtav...</p>
<p><a data-ipb='nomediaparse' href='https://code.google.com/p/pickit2-clone/source/browse/trunk/firmware/?r=4'>https://code.google.com/p/pickit2-clone/source/browse/trunk/firmware/?r=4</a></p>
Reply
#3

Nisam siguran da ce raditi isti code na drugom MCU. Moraju sve interne funkcije i moduli da budu 100% isti a to uglavnom nije slucaj, nije samo USB u pitanju.

Sto "rizikovati", to sa 18F2550 je 100% proverena opcija i radi sjajno. Ako hoces da malo ustedis idi na SMD kucista ali onda moras potraziti adekvatnu PCB ili sam crtati sve ispocetka.

Reply
#4

Ovo programira dspic-ove i pic32 bez problema?

Ako je tako moracu da napravim jedan.

Ne podrzava bas sve, pogledaj tacan spisak ovde:
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en027813

Negde sam video da postoje i neke "hack" opcije da se uglave definicije za ostale procesore, kazu ljudi da radi ali ja nisam probao. Kada mi je zafalilo za neke specificne modele uzeo sam original PicKit3 (49$ u Comet-u).
Ipak je to "alat" i za to ne stedim preterano, to se posle 2-3 upotrebe isplati.

A i PicKit3 ima debuger, ultra-mega korisna opcija! Mnogo znaci kad mozes da pauziras program i cackas po registrima i posle nastavis dalje izvrsavanje Wink

Reply
#5
<p>Pa da video sam, meni je dovoljno i toliko. Cisto da imam mogucnost za neke naprednije picove, posto imam easypic7 on przi samo 8-bitne.</p>
<p>A ovi dspic-ovi su i jeftiniji koliko vidim.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pa mislio sam da ce da pase ovaj pic sto sam linkovao zato sto je on 18f25k50 a ovaj sto se koristi je 18f2550. Kako sam procitao ovi sa 'k' su naprednija verzija.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>A u nekom microchipovom pdfu sam procitao da su kodovi kompatibilni izmedju mcu-a.</p>
<p>Ali opet nisam nikad probao i nemam sa tim iskustva kao vi ovde.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Znam da je pickit3 dobar, ali meni ovo treba za ucenje ne da se profesionalno bavim, bar ne jos.</p>
<p>A i ne planiram da se zadrzim na pic-ove, Uzeo sam stm32 discovery plocicu pa cu da krenem da ucim arm.</p>
<p>Ovo bi mi trebalo za neke projekte koji bi me jeftinije izasli da radim sa pic-om nego armom</p>
Reply
#6

Stvarno ne znam da li ce raditi K verzija. Eto ako budes imao prilike da probas kazi nam kakva je situacija.

A ARM je vec druga prica, jako dobri i mocni procesori. Odlicne su i te STM32Discovery plocice, ja se sad bas igram sa jednom F3 (probao i F4).

Microchip su vise "friendly" za DIY konstrukcije, ima ih u DIP kucistima, relatovno su jeftini (na srecu imamo zvanicnog distributera u Srbiji sa cenama ISTIM kao USA = Comet), mogu na komad da se kupe dok je STM32 vec za malo ozbiljniju postavku.

Reply
#7
<p>Ako uspe bice to programator za 500din Big Grin</p>
<p>F3 imam, a probao sam f100 (ona medju prvima), i onu od mikroe kao pin to pin zamena za 40pin pic (to je f4).</p>
<p>Ova F3 mi se najvise svidja , jeste dosta komplikovanije od pic-a, ali su mogucnosti daleko vece.</p>
Reply
#8
<p>Jel probao neko F429 (mislim da se tako zove), ima onaj TFT displej, 2MB fleša, 256KB rama, ludnica za relativno smešne pare (čini mi se 25$).</p>
Reply
#9

Na ovo mislis:
http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/PF259090

Nisam probao ali cu verovatno naruciti skorije jednu plocicu da probam ...

Meni se sve vise svidja ARM. Jesu PIC cool i mnogo dugo sam ih koristio, prakticno od kad su se pojavili tamo krajem 80' godina ali ARM sa tim vrlo zanimljivim pristupom oko arhitekture procesora su stvarno napravili veliki korak i tu vec Microchip pocinje da kasni.

Dodatno kod ARM price je jako dobro sto su se umesali jako ozbiljni "igraci" poput TI, ST, NXP, Samsung i jos gomila drugih i jedni drugima prave konkurenciju, obaraju cene, povecavaju peromanse, pisu se dobri razvojni alati i bilbioteke, sve u svemu bas imaju finu perspektivu a sve se prakticno bazira na jednom istom jezgru.

Reply
#10
<p>Na tu sam mislio. Smile</p>
Reply
#11
<p>Što je ovo nešto interesantno Smile</p>
Reply
#12

Kako nije, posebno cena je fenomenalna (kao i za sve STM32Discovery plocice) … 

Zamislite sta sve fino moze sa tim da se napravi, pa to kosta ko par boljih ALPS potenciometra i par elektrolita a dobije se ceo mini racunar sa sve displejom Smile
Tu moze i neke mini Linux distribucije da se teraju … Ma fantazija ...

Nego kad to spomenu, nesto je "zaglavila" grupna kupovina na komsiskom forumu, dal da se organizujemo mozda oko toga? Smile
 
Jaoooo pa ova plocka ima Touch-Screen! Bio sam ubedjen da nema … Auuuu pa ovo mora da nabavim Smile

Reply
#13
<p>Sad gledam cenu u Farnellu, izgleda da nema price break na kolicinu, tako da se ne isplati raditi grupnu kupovinu, isto bi koštalo samo bi se neko iscimao bezveze. Baš fina pločica, još ovaj displej, a ima i čudo fensi periferija, možeš volove da teraš. Big Grin</p>
Reply
#14
<p>Ne znam koji forum, kakva kupovina, ali ako ovo bude na redu kaži gde da se upišem Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Meni ARM deluje interesantno, ali me svaki put demorališe kad vidim da ne znam s kog kraja bih počeo koliko se nekih novih stvari pojavljuje Smile</p>
Reply
#15
<p>Upisujte i mene za taj sa displejem. Big Grin</p>
Reply
#16

Ovde je bila zapoceta GB … 
http://www.elitesecurity.org/t469000-0-FIdlscovery-sa-QVGA-TFT-LCD
Nesto su i neke popuste iskopali ...

Nego ovo sa ARM, verujte mi da sam posle XY godina koriscenja PIC, prvi put u zivotu uzeo STM32DiscoveryF4 i trebalo mi je cca 2 sata da poteram Keil IDE i neki prost Blinky LED primer! Dakle u zivotu pre toga nisam imao dodira sa ARM!
Jos me na ES-u gomila njih savetovala, "ma probaj ARM", ja sam se nesto "opirao" ali kad sam probao sve mi je bilo jasno o cemu se tu ustvari radi Smile

Reply
#17
<p>Ja bih pre krenuo od nečega gde je na ne mnogo strana objašnjena ideja i koncept same arhitekture (nisam to još našao), pa onda za detaljnije architecture i reference manual, pa datasheet...ali nemam sad vremena da se toliko tome posvetim i onda samo akumuliram literaturu &nbsp; Smile</p>
Reply
#18

… I onda je sve to stiglo do ovako nesto … Smile

- levo TI EK-LM4F120XL (8$ upecan popust)
- dole STM32DiscoveryF3 (10$ regularna cena)

- gore STM32DiscoveryF4 (15$ regularna cena)

Za te pare … ma ne isplati mi se da se mlatim sa plocicama koje i onako ne mogu da napravim u kucnoj radinosti, samo delovi kostaju X puta vise, uzmem lepo proto board, postavim konektore, ispovezujem zicicama i napravim sta hocu, jedna plocica jedan projekat i teram dalje sa sledecim plocicama Smile
Ove STM plocice skoro 100 I/O linija imaju, pa ne znam sta da pravim ne mogu sve da ih potrosim, a RAM i Flesh jos ni sa jednim projektom nisam presao 10-15% Smile ...

A najsladje od svega, nema nikakvi dodatni/spoljni programatori i zaludi oko toga, sve je vec tu na plocici (oni IC kod USB konektora), to je i debuger i programator, znaci ubodes u USB vozi Misko ...

Reply
#19

@enaB Za razliku od Microchip, svi STM-ovi primeri rade iz prve i bez kojekakvih Notica, Warninga i Errora Smile

Dakle stvarno se svodi na istaleranje IDE-a, izaberes neki primer, pritisnes compile i upload i to radi! Ima tu LED diodica, ziroskopa, mikrofona, audio codec-a (na F4) i relativno brzo mozes da udjes u celu tu pricu.

Dodatno, stvarno im je jezgro optimizovano za C jezik, kompajler to u vecini slucajeva pretvara u 1:1 ASM rutine tako da ASM mozes da zaobidjes totalno.

Reply
#20
<p>To je OK, al ja nekako više volim "odozdo na gore" pristup ako vreme dozvoljava, pre nego uskakanje u nerazumljiv gotov primer. Radimo sada u školi TI C28x sa ControlSTICKom kroz menjanje gotovih primera, ali nije mi to "to" ako ne znam za svaki napisan red šta, kako, i zašto&nbsp; Smile</p>
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)