Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amp Camp Amp #1
Neko vreme  me kopka da sastavim ovo pojačalce ali me baš mrzi da naručujem orginalnu pločicu ili kit komplet...
Verovatno se Nelson Pass neče ljutiti što sam nactao jednostranu pločicu umesto njegove dvostrane.

.lay6   ACA1 TDA.lay6 (Size: 84,99 KB / Downloads: 4)
09-10-2016, 02:41 PM

Ova je više diy frendly od njegove orginalne. Valjda mu je to i bio cilj... Smile

Napravio sam simulaciju u Tina TI sa 2N5551 umesto ZTX450 i J114 umesto 2SK170 i čini mi se da odlično radi.

.tsc   ACA1.TSC (Size: 11,27 KB / Downloads: 8)

Što da ne. Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Valjda se TDA neće ljutiti ako okačim još jedan layout. Nemam pojma od koga je,znam samo da mi ga je Ziki dao kada sam njemu radio PCBe. 

.pdf   ACA#1_mirrored.pdf (Size: 11,09 KB / Downloads: 5)

09-10-2016, 02:17 PM
Reply
Što više to bolji izbor. Smile
Reply
Složio sam jedan i sebi sa tim layoutom i 2sk170 te imam nekih 5mV DCa na izlazu. Baš sam ga neki dan upalio da vidim kako radi.
Reply
Nekako mi se nije slagao layout za IRFP240.
Ovo bi trebalo da je bolje.

.lay6   ACA1 TDA.lay6 (Size: 85,05 KB / Downloads: 1)
09-10-2016, 03:29 PM

@Khadgar2007
Kako ti zvuči?
Reply
Jedna napomena vezana za izradu ovog pojačala. Jest da je ovo predviđeno kao projektić na kojemu se uči i nije da se treba ulupati hrpa novca u njega(iako zašto ne ako se može). Pojačalo kao takvo nema veliko pojačanje i dobro je staviti nekakav preamp prije njega, dosta toga se dobije.
Reply
@Khadgar2007
A kakvo je pojacalo zvucno?
Posto pravim aktivni 4 sistemac ima li smisla staviti ga da svira visoke? Ne treba jaka snaga samo je pitanje kako svira spektar visokih...? Smile
Reply
Po simulaciji radi odlično u celom slušnom opsegu.
Baciću sutra par sličica kad budem pri računaru.
Mislim da nema svrhe koristiti ga u takvom sistemu. Daje jedva 5W@8R i greje se ko ludo.
Možda je zahvalnije nešto od Apexa u AB klasi.
Reply
Ja ti baš i nisam mjerodavan za "kako zvuči",mogu na prste jedne ruke nabrojati koliko sam napravio sebi audio uređaja, a od toga niti jedan mi nije u pogonu jer si trebam napraviti zvučnike. Mogu pitati kolegu forumaša koji ih je napravio da li bi mogli svirati samo visoke, a možda se i Ziki javi ovdje u temu ga je i on radio.

Što se tiče kao aktiva za visoke,hladnjak mora viriti van kutije ili posebna kutija za pojačalo pa onda vući žice do zvučnika jer 20W nije mala disipacija po kanalu. Sada sam pročitao da je pojačanje 3x tako da kao što sam rekao i prije pretpojačalo dobro dođe.

Vidim da se TDA javio u međuvremenu, i slažem se sa njime. Ja u planu imam raditi line array zvučnike koji će doseći 99dB osjetljivosti pa mi snaga ne igra ulogu tako da ću moći kačiti što mi padne na pamet na njih. Za neke normalne zvučne kutije 5W koje ovo pojačalo daje je recimo to tako "cijevni" rang snage i treba osjetljiviji zvučnik.

Ako misliš koristiti neke visokotonce koji su toliko osjetljivi da uši krvare onda bi možda i pasao tako da ih ne trebaš atenuirati. Tongue
Reply
Super je pojacalo ako se imaju dovoljno osjetljive kutije. Preamp je nuzan. Doslovce saka dijelova, a radi odlicno. Veci problem su kutije.
Reply
Sad sam podigao malo napajanje i bolje radi nego u originalu, vole fetovi veci napon. Ostaje samo uvacit u kutiju.
Reply
Koliko si digao napon?
Bilo bi lepo baciti u ovu temu i neki odgovarajući Zen preamp. Smile

Evo i simulacije za igranje. Smile

.tsc   ACA1.TSC (Size: 11,27 KB / Downloads: 0)
Reply
Više Zen od ovoga nemere http://www.diyaudio.com/forums/pass-labs...t-boz.html hihi
Reply
E baš to. Smile
Reply
Ja bi tu stavio nekakav CCS u drain možda također sa jednim jfetom i to je to. Inače mislio sam okačiti nekakvu lampu, dvostruku triodu tipa 6n6p to je zgodna lampica i jeftina je. Čak imam i šemu za 6n6p.
Reply
Na 22V. Povećao bias, hladila su dovoljn, bolje svira.
Reply
Ja imam na lageru nešto vintage kondenzatora od Motorole, kapacitet im je za jedno 20% veći od navedenog(20 000uF) i odlični su,ali napona od 20V,a baš bi mi pasali izgledom i svime u Camp amp... Možda Nik(iz Subinga) ima neke takve za par kn/kg i za nešto viši napon. Big Grin
Reply
Mislio sam ja ići na 24V, ali nemam takav trafo.
Reply
Evo da se puvam da sam ga i ja sastavio Tongue

.pdf   aca_bottom.pdf (Size: 16,25 KB / Downloads: 9)
.pdf   aca_schem.pdf (Size: 13,61 KB / Downloads: 13)
.pdf   aca_top.pdf (Size: 20,71 KB / Downloads: 6)
.zip   ACA_eagle_layout.zip (Size: 64,85 KB / Downloads: 0)

[Image: DSC05048_zpsucbkkebq.jpg]
[Image: DSC05050_zpsqylvfikt.jpg~original]

[Image: DSC05043_zps8vub9f5v.jpg]

Dva ova hladnjaka: http://export.farnell.com/fischer-elektr...dp/4621888
plus gornja ploča isto reckasti hladnjak debljine 17mm, i usija se do ludosti!

Ako ne ideš na custom napajanje, kinesko napajanje za laptop na 19V i 3.7A po kanalu radi posao FULL! Bio sam izuzetno skeptičan prema njima, međutim, nema apsolutno nikakve razlike između svičera za laptop i klasičnog linearnog.
Stavljao sam i slušačlice na njega, samo tu ima problem, masa je ustvari +, pa ćeš imati obrnute faze na sluškama, osim ako ne prelemiš žice na njima. Što meni uopšte nije toliko smetalo, naprotiv, bilo je ovo najbolje pojačalo za slušalice koje sam u životu čuo! Ona single end Aleph zavodljivost direkt na ušima Smile
Što se zvučnika tiče, ko što neko reče, ako nemaju 8 oma i preko 92-3dB, ništa. Na 83dB 4 oma visatonima, muka živa  124

Na kraju ga prodao, jer sam u jednom trenutku shvatio da imam više pojačala nego prostora gde da ih smestim Big Grin
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
Al*ti je zato kutija vrh! Karbon, ili plexi plus farba? Smile
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)