Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SubGhz low power transceiver-i (nodovi)
#6
Sačekao sam malo da se prikupe mišljenja, kako ne bih spinovao temu. Na samom početku nisam hteo da objašnjavam o čemu se konkretno radi, da ne bih razvukao i odbio potencijalne čitače. To je zapravo nadgradnja ili prepravka uređaja 'elektronski taster za zvono i stepenišno svetlo', koji je nadam se prošao dečje bolesti. Da ne stavljam link , ako zajednici bude interesantno, mogu da stavim, šemu (koja je prosta i naravno podložna poboljšanjima, kao i softver) i softver za PIC12F**** sa objašnjenjem svakog koraka (nešto manje od 1000 linija).
[Image: narandzastipauk.jpg]
Ova ravna ploča od klirita ide preko one čašice od 60 mm što je u zidu, tako da kada se ubaci bistabilni relej koji je oko 20x10x10, ne ostahe puno mesta za bateriju. Zato sam pri objašnjenju problema stavio da koristim bateriju 2032. Osim toga, laički računam da ako bi došlo do eksplozije, ona ima mnogo manje eksplozivnog materijala od foto baterije 3V ili industrijske 3.6V, koje mogu da stanu u kućište. Pošto sam trenutno u fazi traženja rešenja za kačenje, jer nije prikladno da se u samom stanu kači sa dva, doduše mala tipla, ja ujedno tražim i rešenje da nekako 'umrežim' ove jedinice. Na kakvo umrežavanje mislim? Recimo imamo jedan taster u hodniku, koji je umrežen sa jednim u dnevnom boravku i još jednim u kujni. Kada ulazimo u kuću, uključimo svetlo u hodniku i tim uključenjem uključimo i ostala dva.
Hipotetički (nisam još to probao, jer nemam implementaciju, ako nema umreženih jedinica, a nemam baš vremena da onako dubim tu materiju) taster može da razlikuje više pokreta, koje mogu da se svedu na komande:
- da razlikuje približenu ruku na 1 cm od dodira (to sam do sada radio)
- da razlikuje prosti dodir od povlačenja prstom (nekom brzinom) odozgo na dole i odozdo na gore. (to nisam probao, samo je ideja, za koju mislim da je ostvarljiva na ovom stepenu kojim baratam kapacitivnim senzorima)
Sa samo dva stanja možemo da napravimo u našem slučaju uslužnu logiku, na primer, kad uđemo u kuhinju, jednom komandom da isključimo ostala dva svetla, a drugom da isljučimo svetlo u toj prostoriji kad izlazimo. Može da posluži ako prelazimo iz jedne kuće u drugu, pa iz jedne kuće upalimo neka svetla u drugoj ili ako idemo na sprat/sa sprata...
To je samo ideja, koja umnogome zavisi od one postavke iz prvog posta.
E, sad o ovome što ste predložili. Da se ne obraćam svakom ponaosob, napisaću u komadu šta mislim.
Odlično što je pomenut modul LE50! Tamo je moj slučaj, gde priča svaki nod sa svakim nazvan Addressed Secured mode. Baš to i moji nodovi rade. Šalju jednu poruku, pa u onom zaglavlju ili u samom data delu pročitaju za koga je poruka i šta da urade. Da ne naglabam teoriju, izvukao sam ono najbitnije, što me zapravo i muči.
'NOTE:
When a receiver runs Wake on Radio, the sender must send radio frames with very long
preamble in order to increase the probability of detection by the sleeping receiver. The
higher probability is reached when the preamble of sender is equal to the sleep duration of
the sleeping receiver. For example, if radio data rate is 38,4 kb/s, and if the sleeping device
is set to wakeup every 1000 ms, you should consider to set the preamble length (S204
register) to [38,4 x 1000]/8 = 4800 bytes of preamble on sender side.'
Kako nodovi zapravo uspostavljaju komunikaciju? Baš onako kao što ja ne želim, jer 2032 ne može da istrpi da jednu sekundu bude opterećena 10+ mA Smile
Listen before talk, je samo finesa, koja je vrlo korisna!
Što se tiče blututa, prvo mislim da se je za ovo probijanje kroz zidove bolji SubGhz band, sa smanjenim data rate (to ja mislim, a iskusnima ostavljam da daju sugestije). Ali nije to glavni problem. Po definiciji blutut ima jedan master i ostale slave koji se pokoravaju njemu. Naravno jedan mod može da bude čas master, a čas slave, ali iskreno to mi sve pravi zbrku i ne znam kako bih se snašao sa ovim zahtevom da svako može da komunicira sa svakim. Nisam našao gotov softverski mod koji to pokriva (po sećanju ima onih za tag, za merenje pritiska, audio...), a ja da butam po njegovim protokolima nemam znanja, a ni hrabrosti.
Kao što je pomenuto, sinhronizacija RTC-om je teška zbog tog malog perioda kad je radio aktivan.
Dok sam čitao vaše postove došao sam na jednu drugu ideju:
Postoje radio moduli koji imaju struju prijema 3 mA (Microchip MRF 89, mislim da je to Semtech SX1212), pa sam mislio da to iskoristim. Svi nodovi svake sekunde šalju kratak impuls u etar koji samo nosi informaciju koji se nod javlja. Na primer 'preamble + broj noda'. Ako aktiviramo taster, on prelazi u kontinualni RX mod od recimo 1.1 sec. Kada primi poruku od noda iz njegove grupe, on mu odmah uzvrati sa informacijom, tipa imamam poruku za tebe i pređe da sluša potvrdu o prijemu. Kada završi prelazi ponovo da sluša. Ako mu se neki nod nije javio on sluša još 1 sekundu da mu ponovo pošalje poruku (na primer). Tih 3 mA ne opterećuje bateriju na 1 sek, a pošto se ne ponavlja često može da se zanemari i za potrošnju.
problem:
- treba uraditi neku 'desinhronizaciju', tako da nodovi ne emituju u isto vreme. Olakšavajuće je što kada se interval od 1S podeli na 5,6 nodova ostaje poprilično lufta da ne emituju u isto vreme.
Jedan od načina je i ovaj listen before talk.
Na primer kako bi išlo:
Na jednoj strani imamo prijemnik koji se aktivirao da sluša (mi smo ga aktivirali i sluša kontinualno 1S). Na drugoj imamo predajnike koji rade sledeće
- wake up
- listen before talk
- ako nema nikog pošalji kratak paket da se predstaviš
- odmah se prebaci na prijem
- Ako primiš paket, uradi šta treba i uzvrati da si primio (ako treba).
Kod ove rutine, kristal se pokreće jednom za sve tri radnje, tako da se troši mahom na RX/Tx tune i na slanje i slušanje. Taj TX momenat kondenzator 'pegla' i čuva bateriju. Treba sračunati koliko se energije koristi za ovaj ciklus na 1S i da li se budžetom baterije isplati.
Da bi se smanjila gužva, mogu grupe nodova da se postave na različitim kanalima.
Nadam se da nemam rupu u ovoj koncepciji, a izvinjavam se ako sam smorio dugačkim postom Tongue


Save
Save
Reply


Messages In This Thread
RE: SubGhz low power transceiver-i (nodovi) - by mp3police - 09-08-2016, 03:38 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)