Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SubGhz low power transceiver-i (nodovi)
#1
Hteo sam da napravim sistem od malobrojne grupe (5-6) transceivera (nodova) koji bi radili na dozvoljenom SubGhz band-u na 2032 bateriji. Nodovi bi bili jedan drugom u dometu, tj. ne bi bilo forwardovanja signala. Komunikacija bi bila prosta: svi nodovi slušaju, a jedan od njih povremeno pošalje poruku, pa na osnovu informacije zna se koji šta odradi.
Pošto je akcenat na low power-u, sa prijemne strane se to rešava povremenim buđenjem receiver-a (na primer 1ms na svaku sekundu). Detaljnim pregledom datasheet-ova i softvera koje su razvile fabrike tih čipova, došao sam do zaključka da risiver može da troši oko 10 microA, pa i manje, što mi je prihvatljivo. Sa predajne strane imamo potrebu da vršimo transmisiju nekog paketa čitavu sekundu (i malko više), što bi recimo značilo da se baterija 2032 optereti na sekundu sa 10+ mA. Očigledno je da takva opterećenja baterija ne bi dugo izdržala. Da bih rešio taj problem, imam dve ideje:
- da se postavi neki (hub) server, koji bi bio stalno uključen primao pakete, i onda prosleđivao u trajanju od 1s. To mi se ne sviđa što očigledno mora da bude vezano za struju, te kvari mi koncepciju da bude sve na baterije. Naravno za bateriju 2032 na nodu nije problem da se nekoliko ms optereti sa 10+ mA prilikom slanja signala hub-u.
- da se nekako izvrši sinhronizacija nodova. Kristal za sat se savršeno uklapa u low power (skoro svaki savremeni transceiver ima opciju za taj kristal), ali postoji mogućnost da nodovi za nekoliko sati ( i manje) izađu iz sinhronizacije, pa je potrebna periodična sinhronizacija po ustaljenom algoritmu.
Sinhronizacija sama po sebi, pored razvoja algoritma, vuče i dodatnu struju, koja kad se sabere sa onom prijemnom može da izađe iz low power. Dobrom optimizacijom verovatno može da se skreše, ali ostavljam kao jedan faktor na koji treba obratiti pažnju.
Da li ima neko ideju ili može da preporuči literaturu kako da se napravi ovako nešto, a da se ostane u granicama za 2032 bateriju, jer realno, industrijska ili foto baterija rešavaju stvari.
Reply


Messages In This Thread
SubGhz low power transceiver-i (nodovi) - by mp3police - 09-07-2016, 12:18 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)