Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SubGhz low power transceiver-i (nodovi)
#1
Hteo sam da napravim sistem od malobrojne grupe (5-6) transceivera (nodova) koji bi radili na dozvoljenom SubGhz band-u na 2032 bateriji. Nodovi bi bili jedan drugom u dometu, tj. ne bi bilo forwardovanja signala. Komunikacija bi bila prosta: svi nodovi slušaju, a jedan od njih povremeno pošalje poruku, pa na osnovu informacije zna se koji šta odradi.
Pošto je akcenat na low power-u, sa prijemne strane se to rešava povremenim buđenjem receiver-a (na primer 1ms na svaku sekundu). Detaljnim pregledom datasheet-ova i softvera koje su razvile fabrike tih čipova, došao sam do zaključka da risiver može da troši oko 10 microA, pa i manje, što mi je prihvatljivo. Sa predajne strane imamo potrebu da vršimo transmisiju nekog paketa čitavu sekundu (i malko više), što bi recimo značilo da se baterija 2032 optereti na sekundu sa 10+ mA. Očigledno je da takva opterećenja baterija ne bi dugo izdržala. Da bih rešio taj problem, imam dve ideje:
- da se postavi neki (hub) server, koji bi bio stalno uključen primao pakete, i onda prosleđivao u trajanju od 1s. To mi se ne sviđa što očigledno mora da bude vezano za struju, te kvari mi koncepciju da bude sve na baterije. Naravno za bateriju 2032 na nodu nije problem da se nekoliko ms optereti sa 10+ mA prilikom slanja signala hub-u.
- da se nekako izvrši sinhronizacija nodova. Kristal za sat se savršeno uklapa u low power (skoro svaki savremeni transceiver ima opciju za taj kristal), ali postoji mogućnost da nodovi za nekoliko sati ( i manje) izađu iz sinhronizacije, pa je potrebna periodična sinhronizacija po ustaljenom algoritmu.
Sinhronizacija sama po sebi, pored razvoja algoritma, vuče i dodatnu struju, koja kad se sabere sa onom prijemnom može da izađe iz low power. Dobrom optimizacijom verovatno može da se skreše, ali ostavljam kao jedan faktor na koji treba obratiti pažnju.
Da li ima neko ideju ili može da preporuči literaturu kako da se napravi ovako nešto, a da se ostane u granicama za 2032 bateriju, jer realno, industrijska ili foto baterija rešavaju stvari.
Reply
#2
Ja sam upravo započeo nešto vrlo slično. Razlika je samo u tome što ja na centralnoj lokaciji imam dovoljno resursa što se tiče baterijskog napajanja. Moji nodovi ne moraju tako često da se uključuju, zapravo možda samo par puta u toku 24h i to radi provere komunikacije i slanja vrlo kratkih poruka.
Pokušaću da što jednostavnije odradim komunikaciju a bojim se da tebi ipak treba neki gotov protokol stek. Nešto poput ZigBee i sličnih. Mikročip, koliko znam ima MiWi, Texas takođe ima neki svoj protokol stek. Možda da potražiš informacije po njihovim sajtovima. Ja, nažalost, ne poznajem nijedan od tih stekova da bih ti nešto konkretnije savetovao ali mislim da ćeš morati da implementiraš nešto takvo. Ako kreneš da razvijaš svoj protokol doći ćeš vremenom u situaciju da ti treba opet neka nova funkcionalnost a to opet znači pisanje koda i sl. Za slučaj da ti nod ne primi neku od poruka moraš da imaš mehanizam provere i oporavka komunikacije što znači širenje polja zaglavlja paketa nekim dodatnim bajtovima (recimo ID poruke i sl.). To ti sve povećava procesiranje poruka i kod noda i kod centralne lokacije (servera) pa opet imaš povećanu potrošnju. Isto kao i kod tvog primera sa sinhronizacijom.  Postojeći protokoli to imaju već sve u sebi i do neke mere optimizovano pa ne moraš da se bakćeš sa pisanjem koda. Mislim, nešto će morati i da se piše ali ne toliko Rolleyes Sinhronizacija satom realnog vremena mi se čini i kao lošije rešenje od ovih protokola. E sad ZigBee dodatno mora i nešto da se plati Alijansi, ne znam koko to ide. Ovi ostali se ne plaćaju ali imaju neka ograničenja po pitanju distribucije. Ja sam kupio par SI4463 modula na 868MHz pa ovih dana treba da se poigram sa njima i vidim šta dalje.
Reply
#3
Pogledaj ove LowPower Bluetooth 4.0 module, mozda mogu da ti koriste:
https://www.bluegiga.com/en-US/products/...rce=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=BlueGiga-Europe-Search&gclid=CNqvmIjV_c4CFRXgGwodtSAKcg
Reply
#4
Da li to stoji u mracnoj prostoriji? Ili pak ima svetla, pa da kutijica bude od solarnih panela ili bar jedna strana, da koliko toliko puni naravno neku punjivu bateriju tih dimenzija?
Reply
#5
@mp3police Nimalo jednostavan zadatak Smile
Pogledaj modul LE50 proizvođača Telit. Oni imaju već dosta toga što tebi treba ugrađeno u sam modul. Problem sa ovim modulima je što se teško dobavljivi, ali iz njihovog
datasheeta i aplikacionih nota možda dobiješ ideju kako to realizovati. Inače kod ovih modema ja sam koristio sleep-mod (oko 3-4uA potrošnja) i onda kada želim da ih pročitam, pošaljem signal za buđenje, preuzmem podatke i opet idu u sleep.

Problem sa sinhronizacijom su Telit inženjeri rešili da modem pre nego što uradi slanje podataka, posluša da li možda neko već emituje u etru, pa ako neki drugi modul emituje, onda sačeka da etar bude slobodan. Po meni ovo je dobra ideja, ali nisam koristio ovaj način da potvrdim kako to radi u praksi.
RTC-om je moguće uraditi sinhronizaciju, ali on prilično kliza, obzirom da je tebi i 1ms od značaja pa se mora to dobro uraditi nekim dodatnim algoritmom.

Prednost u tvom projektu je mali broj nodova.

Kao što je Miki predložio, dobra ideja je koristi i neki od BT modula novije generacije jer oni su prilično optimizovani po potrošnji.
Reply
#6
Sačekao sam malo da se prikupe mišljenja, kako ne bih spinovao temu. Na samom početku nisam hteo da objašnjavam o čemu se konkretno radi, da ne bih razvukao i odbio potencijalne čitače. To je zapravo nadgradnja ili prepravka uređaja 'elektronski taster za zvono i stepenišno svetlo', koji je nadam se prošao dečje bolesti. Da ne stavljam link , ako zajednici bude interesantno, mogu da stavim, šemu (koja je prosta i naravno podložna poboljšanjima, kao i softver) i softver za PIC12F**** sa objašnjenjem svakog koraka (nešto manje od 1000 linija).
[Image: narandzastipauk.jpg]
Ova ravna ploča od klirita ide preko one čašice od 60 mm što je u zidu, tako da kada se ubaci bistabilni relej koji je oko 20x10x10, ne ostahe puno mesta za bateriju. Zato sam pri objašnjenju problema stavio da koristim bateriju 2032. Osim toga, laički računam da ako bi došlo do eksplozije, ona ima mnogo manje eksplozivnog materijala od foto baterije 3V ili industrijske 3.6V, koje mogu da stanu u kućište. Pošto sam trenutno u fazi traženja rešenja za kačenje, jer nije prikladno da se u samom stanu kači sa dva, doduše mala tipla, ja ujedno tražim i rešenje da nekako 'umrežim' ove jedinice. Na kakvo umrežavanje mislim? Recimo imamo jedan taster u hodniku, koji je umrežen sa jednim u dnevnom boravku i još jednim u kujni. Kada ulazimo u kuću, uključimo svetlo u hodniku i tim uključenjem uključimo i ostala dva.
Hipotetički (nisam još to probao, jer nemam implementaciju, ako nema umreženih jedinica, a nemam baš vremena da onako dubim tu materiju) taster može da razlikuje više pokreta, koje mogu da se svedu na komande:
- da razlikuje približenu ruku na 1 cm od dodira (to sam do sada radio)
- da razlikuje prosti dodir od povlačenja prstom (nekom brzinom) odozgo na dole i odozdo na gore. (to nisam probao, samo je ideja, za koju mislim da je ostvarljiva na ovom stepenu kojim baratam kapacitivnim senzorima)
Sa samo dva stanja možemo da napravimo u našem slučaju uslužnu logiku, na primer, kad uđemo u kuhinju, jednom komandom da isključimo ostala dva svetla, a drugom da isljučimo svetlo u toj prostoriji kad izlazimo. Može da posluži ako prelazimo iz jedne kuće u drugu, pa iz jedne kuće upalimo neka svetla u drugoj ili ako idemo na sprat/sa sprata...
To je samo ideja, koja umnogome zavisi od one postavke iz prvog posta.
E, sad o ovome što ste predložili. Da se ne obraćam svakom ponaosob, napisaću u komadu šta mislim.
Odlično što je pomenut modul LE50! Tamo je moj slučaj, gde priča svaki nod sa svakim nazvan Addressed Secured mode. Baš to i moji nodovi rade. Šalju jednu poruku, pa u onom zaglavlju ili u samom data delu pročitaju za koga je poruka i šta da urade. Da ne naglabam teoriju, izvukao sam ono najbitnije, što me zapravo i muči.
'NOTE:
When a receiver runs Wake on Radio, the sender must send radio frames with very long
preamble in order to increase the probability of detection by the sleeping receiver. The
higher probability is reached when the preamble of sender is equal to the sleep duration of
the sleeping receiver. For example, if radio data rate is 38,4 kb/s, and if the sleeping device
is set to wakeup every 1000 ms, you should consider to set the preamble length (S204
register) to [38,4 x 1000]/8 = 4800 bytes of preamble on sender side.'
Kako nodovi zapravo uspostavljaju komunikaciju? Baš onako kao što ja ne želim, jer 2032 ne može da istrpi da jednu sekundu bude opterećena 10+ mA Smile
Listen before talk, je samo finesa, koja je vrlo korisna!
Što se tiče blututa, prvo mislim da se je za ovo probijanje kroz zidove bolji SubGhz band, sa smanjenim data rate (to ja mislim, a iskusnima ostavljam da daju sugestije). Ali nije to glavni problem. Po definiciji blutut ima jedan master i ostale slave koji se pokoravaju njemu. Naravno jedan mod može da bude čas master, a čas slave, ali iskreno to mi sve pravi zbrku i ne znam kako bih se snašao sa ovim zahtevom da svako može da komunicira sa svakim. Nisam našao gotov softverski mod koji to pokriva (po sećanju ima onih za tag, za merenje pritiska, audio...), a ja da butam po njegovim protokolima nemam znanja, a ni hrabrosti.
Kao što je pomenuto, sinhronizacija RTC-om je teška zbog tog malog perioda kad je radio aktivan.
Dok sam čitao vaše postove došao sam na jednu drugu ideju:
Postoje radio moduli koji imaju struju prijema 3 mA (Microchip MRF 89, mislim da je to Semtech SX1212), pa sam mislio da to iskoristim. Svi nodovi svake sekunde šalju kratak impuls u etar koji samo nosi informaciju koji se nod javlja. Na primer 'preamble + broj noda'. Ako aktiviramo taster, on prelazi u kontinualni RX mod od recimo 1.1 sec. Kada primi poruku od noda iz njegove grupe, on mu odmah uzvrati sa informacijom, tipa imamam poruku za tebe i pređe da sluša potvrdu o prijemu. Kada završi prelazi ponovo da sluša. Ako mu se neki nod nije javio on sluša još 1 sekundu da mu ponovo pošalje poruku (na primer). Tih 3 mA ne opterećuje bateriju na 1 sek, a pošto se ne ponavlja često može da se zanemari i za potrošnju.
problem:
- treba uraditi neku 'desinhronizaciju', tako da nodovi ne emituju u isto vreme. Olakšavajuće je što kada se interval od 1S podeli na 5,6 nodova ostaje poprilično lufta da ne emituju u isto vreme.
Jedan od načina je i ovaj listen before talk.
Na primer kako bi išlo:
Na jednoj strani imamo prijemnik koji se aktivirao da sluša (mi smo ga aktivirali i sluša kontinualno 1S). Na drugoj imamo predajnike koji rade sledeće
- wake up
- listen before talk
- ako nema nikog pošalji kratak paket da se predstaviš
- odmah se prebaci na prijem
- Ako primiš paket, uradi šta treba i uzvrati da si primio (ako treba).
Kod ove rutine, kristal se pokreće jednom za sve tri radnje, tako da se troši mahom na RX/Tx tune i na slanje i slušanje. Taj TX momenat kondenzator 'pegla' i čuva bateriju. Treba sračunati koliko se energije koristi za ovaj ciklus na 1S i da li se budžetom baterije isplati.
Da bi se smanjila gužva, mogu grupe nodova da se postave na različitim kanalima.
Nadam se da nemam rupu u ovoj koncepciji, a izvinjavam se ako sam smorio dugačkim postom Tongue


Save
Save
Reply
#7
Imaš rupu u koncepciji jer ti sistem nije fleksibilan. Šta će se desiti ako poželiš da dodaš još dva-tri noda? Zamisli da neko želi da kupi tvoj sistem ali ima kuću na tri sprata. "Moj proizvod može samo 5-6 sijaličnih mesta" nije baš odgovor koji će ga naterati da ga i kupi. 
Drugo, zašto se u startu ograničavaš da ovime regulišeš samo osvetljenje? Uradi odmah kompletan home automation sistem pa nek ti nodovi rade sve što ti padne napamet. Za takve stari protokoli već postoje i ne treba da gubiš vreme na pravljenju svog. Implementiraj neki od postojećih na svoj sistem za kontrolu osvetljenja a onda polako širi paletu nodova sa različitih funkcijama. Server/centrala/gateway zovi ga kako hoćeš treba da bude dostupan i iz vana (gsm/gprs/kakogod), pa onda sledi problem prava pristupa, bezbednosti tristačuda... Imaš da se zezaš do besvesti al bar nije dosadno Smile .
Da ne bude da samo kritikujem ovo što si osmislio oko osvetljenja mi izgleda jako dobro i lepo.
Reply
#8
Primedba je na mestu, ako bi imali isti ugao posmatranja Smile
Primedbe treba uvek saslušati. To što ti misliš mogu da rešim sa onim serverom ili hubom kako sam ga nazvao. On čak teoretski gledano može da bude spona i između dva sistema, odnosno da moj taster upadne u neki postojeći sistem. Knocki koji je počeo na kickstarter-u je očiti primer. Ako gledamo ekonomski (ja to nisam hteo ovde da razmatram, mada očito prodajem varijaciju uređaja i želim da ga prodam) moramo da raščlanimo tržište na segmente. Ovo što si ti predložio je koncept koji zahteva neki server. Ako gledamo Srbiju, koja je struktura stanova i kuća? Zar neće biti dobrom delu stanovništva zadovoljavajuće da ima 6 tastera 'umreženo'. Nekom trebaju samo dva komada da napravi naizmenični prekidač kada se penje uz stepenice. Uključi dole (i gore), uđe u sobu, pipne i isključi dole. Osim toga ja uvek mogu da dodam server, jer taster svake sekunde ima period 'listen' u kome server može da mu kaže, ja sam tvoj Bog, slušaš sada samo mene. Taj server je aktiviran od strane senzora koji je detektovao naš hod prema kupatilu (karikiram), a server pošto ima struje na pretek bombarduje celu kuću 1s porukom uključi svetlo u kupatilu (tako radi već postojeće rešenje, tako da ja ne iskačem iz njega, sem što imam kašnjenje). Sada smo došli do onog što ja hoću: da napravim mali sistem koji ima strukturu 'svaki sa svakim',  a da bude otvoren za širenje drugim sistemima. Drago mi je da ti se sviđa taster Wink
Ja lično mislim da će ovo trošiti dosta struje Smile

Save
Reply
#9
OK. Možda bi to "štedljivo svako sa svakim" moglo ovako:
Nodovi su okarekterisani svojim adresama 1...5
Na svakih x milisekundi (recimo 10ms) su ti aktivna po dva noda. 
Jedan je predajni drugi obavezno prijemni npr. nod sa adresom 1 je predajni a onaj sa adresom 2 prijemni.
Predajni treba da prenese status čitave mreže do prijemnog. Recimo, 
- ja(1) sam izvršio svoj zadatak,
nod br.3 treba da isključi svetlo 
nod br.4 da smanji intenzitet za 10%
ostali ništa. 
Prijemni nod je primio sve ovo.
- Nakon 10ms prijemni iz prethodnog koraka postaje predajni (nod br.2) a onaj sa sledećom većom adresom (nod br.3) je prijemni.
nod br.2 prenosi sve ovo napred navedeno do noda br3. i tako u krug.
Proces se ponavlja sve dok svi ne obave svoje zadatke. Postojaće neko malo kašnjenje dok se čitava mreža ne osveži jer se ide  krug
ali kašnjenje nije preveliko. Ipak se radi o osvetljenju.
Podrazumeva se da onaj koji treba da postane predajni pre toga treba da posluša da li ima neke aktivnosti na mreži.
Ta "nesinhronizovana" aktivnost bi recimo bila želja novog noda da se ubaci u grupu.
Za novi nod se rezerviše prva naredna slobodna adresa i on bi postao član tek nakon što
poruka za učlanjenje prođe u krug čitavom mrežom. Za veću mrežu, veća i latencija pa je to i mana. Ja druge
ne vidim a možda i ja imam rupu u razmišljanju, ipak je kasno  Rolleyes

Ili ovo beše token ring Smile češ! češ! Bem li ga sad sam već preumoran
Reply
#10
Ovo je bolje u odnosu što sam ja predložio da sluša 1s, jer mogu da se ubace veći broj nodova. E, sad sumnjičav sam po pitanju low power, jer šta raditi ako neki mod ne može da primi poruku? Da li pokušali da mu isporučimo ponovo ili da isporučimo idućem modu (svi su u dometu, pa je to zadovoljeno) potrebno je dodatno vreme. Na primer za svaki pokušaj po 1 ms više. Ako ima više nodova, verovatnoća otkaza je veća i onda nam treba to veće vreme za dodatne pokušaje. To komplikuje i sinhronizaciju. Ja bih ovo nazvao 'igra šuge' ili 'Bajagin voz' (ono kad se uhvate u voz na Moji drugovi, ili kako se već zove pesma...)
Reply
#11
Ako nod ne primi poruku isporuči sledećem pa pokušaj ponovo u sledećem krugu. Ukoliko se ne javi n puta isključiš ga iz mreže i preurediš mrežu tako da svi naredni dobiju adresu za po jedan manju.
Ovakav lanac sa dva istovremeno aktivna noda ima mana jer može da se prekine pod uslovom da nod ispadne iz igre (iz bilo kog razloga, pukne napajanje npr.) u trenutku kad treba da postane predajnik. U tom slučaju onaj naredni koji je na prijemu bi trebao da čeka neko vreme poruku pa ako je nema da on krene da radi predaju. Problem je što je stanje mreže kod njega staro i eto problema.
Ako razradiš sličan mehanizam za tri istovremeno aktivna noda (onaj u sredini predajni, napred i nazad slušaju) mogućnost pucanja lanca je manja ali dižeš kašnjenje i potrošnju. Kod bilo kog sistema su to oprečni zahtevi i moraš naći neku sredinu.
Reply
#12
Dobro si ovo objasnio, sve je jasno. Jedino što to vreme prijema u početnoj postavci mora da bude 2t (ako je t period za prijem + ACK), jer jedino tako se sigurno prenosi informacija do sledećeg noda, ako prvi otkaže.
p.s
Pogrešio sam, ne mora ovo vreme. Dovoljno je da aktivni mod zna kad se budi sledeći, a tom što nije primio informaciju prenese u sledećem krugu kako si i rekao.
Reply
#13
Pogledaj jos jednom SiLabs, ocigledno je buducnost u BLE (Bluetooth low energy)
http://www.silabs.com/products/wireless/...ce=adwords&utm_medium=retargeting&utm_term=info&utm_campaign=broodminderiothero&gclid=CJ6MgruLhM8CFWgz0wodPUIFwA
Tu je primer njihovog bezicnog senzora za telemetriju temperature i vlaznosti, kazu radi sa dugmastom baterijom preko godinu dana. Koristis BT stack, to ce u buducnosti biti kompatibilno sa svime i svacim, lakse za umrezavanje.

Quote:Bluetooth Low Energy Fundamentals:
  • Ultra-low power: can run more than a year on a coin cell battery

  • Flexible: connects to most consumer mobile devices like smart phones, tablets, and PCs

  • Supported by major platforms: iOS, Android™ 4.3, Windows® 8, OSX®, and Linux®

  • Reliable and Robust: AFH, retransmissions and 24-bit CRCs

  • Secure: paring, privacy, MITM protection, and AES-128


Quote:The BLE113 is a Bluetooth® Smart module targeted for small and low-power sensors and accessories. It integrates all features required for a Bluetooth Smart application, including Bluetooth radio, software stack, and GATT-based profiles. The BLE113 Bluetooth Smart module can also host end-user applications, which means no external microcontroller is required in size or price constrained devices. Moreover, it has flexible hardware interfaces to connect to different peripherals and sensors and can be powered directly from a standard 3 V coin cell battery or a pair of AAA batteries.
In the lowest power sleep mode it merely consumes 500 nA and will wake up within a few hundred microseconds.
Reply
#14
Koliko sam do sada skapirao, BLE može da radi samo u STAR i Point To Point konfiguraciji. Kod te STAR konfiguracije, može slave da radi godinu dana na 2032, da se javlja na svaku sekundu, ali ako master mora da komunicira sa nekoliko slave jedinica, onda troši struju na komunikaciju koja je proporcionalna broju jedinica. Osim toga proivođači ograničavaju broj slave jedinica, što je u slučaju SI Labs 8 (ne znam da li je računat master, nema veze). Mislim da specifikacija nema ograničenje po broju slave jedinica, ali proizvođači modula to rade zbog gustine saobraćaja. Ne znam da li neko od proizvođača ima protokol da jedan nod bude slave dvojici mastera pa da pravi sponu između dve grupe BLE nodova. Video sam u teoriji da je moguća takva konfiguracija, što se faktički svodi na 'Tree' mrežu. Ako upotrebim BLE onda svakako moram da imam master jedinicu koja će trošiti više struje, pa se svodi na HUB. Problemi ostaju isti kao na početku posta: ili jača baterija ili hub Smile
Što se tiče BLE imam još i bojazan da uskoro dolazi vreme kada će svaki mobilni biti sprava za snifovanje, pa kada se opremi neki softverom, svaki klinac će imati mogućnost da hakuje sprave koje imaju BLE. Videću, možda se dam na razvijanje klasičnog rešenja sa HUB-om, uostalom, forum i služi da se razmene mišljenja i da čovek preispita početne postavke.
Save
Reply
#15
Jedno pitanje, ovo si sve planirao da ugradis u kutiju od prekidaca za svetlo?
Pa u kutiji vec imas "struju"? Sto ne razmisljas na tu stranu?
Npr nekoliko rednih dioda (1N4xxx ili 1N5xxx) mogu da obezbede napon za napajanje sklopa cak i kada je potrosac ukljucen a jedan blok kondenzator kada je iskljucen. To razmisljam kada u kucuste prekidaca dolaze samo dva provodnika.

Nesto po ovom principu, nisam crtao jos jedan interni ispravljac za MCU, vise kao ideja:

[Image: attachment.php?aid=20856]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#16
Jeste Miki, ta je koncepcija. Nešto mi se ne sviđa što bi recimo ako bi prolazila struja od 0.5 A, stvaralo nekih 1.3W (ako sam dobro sračunao). Unutra je plastična čašica, preko ide vitroplast i plastika, pa nisam siguran koliko bi bilo stepeni unutra nakon 8 sati rada. Iskreno to može i da se meri, a ja nisam išao u tom pravcu. Ako ima neko iskustva sa dimerima i disipacijom, može da potkrepi činjenicama.
Imam tako nešto ugrađeno u prekidaču za špajz (često nam je ostajalo upaljeno svetlo), samo što sam ja taj napon iskoristio da napajam LED, pa kad je uključeno svetlo svetli i ta LED, pa nam sugeriše da je ostalo uključeno svetlo.
Da sad vidim šemu, tako je i meni za indikaciju uključenja Smile
p.s
morale bi barem 4 LED na red, jer ako se veže neka LED sijalica, to mu dođe onda 4x0.6V. Kada se priključi klasična sijalica, to se malo menja pa se dobija oko 4x0.8V. Ovo i ja u formi skice, ne znam baš tačno.
Reply
#17
U mojoj shemi nema LED, obicne diode, a mozda je moguce i sa manje pa da se umnozi tako dobijen napo. Uz to neki LDO ako ti treba ...
Reply
#18
Pogrešio sam u brzini! Obične diode koje si pomenuo. Koncepcija sadašnja je da ide grec>510K>dve led na red za pozadinsko osvetljenje. Ostala elektronika sa kapacitivnim senzorom i relejom i baterijom je skroz izolovana, tj nema ništa zajedničko. Kada je u pitanju obična sijalica radi bez problema. Ako je led, onda ta mala struja puni neki kondenzator u LED sijalici i povremeno je trigeruje (tako se ponaša, sad ja ne znam kakvih se sijalica ima). To sam rešavao sa paralelnom vezom kondenzatora sa LED sijalicom. Ako bi kroz tvoje kolo sa kondenzatorom za slučaj kada je sijalica isključena, tekla neka struja reda 10 mA, onda bi bio veliki napon na LED sijalici (u lusteru, da ne bude greške), pa bi se opet povremeno palila.
Reply
#19
Nešto od početka zaboravljam da te pitam. Zašto ne koristiš neku drugu bateriju, formata kao CR2032 a većeg kapaciteta? Imaš CR2450 i CR2477 recimo. Pogledaj specifikacije na:
http://www.telit.co.rs/baterije/baterije...m-baterije
Ova druga je skuplja neznatno ali je 4-5 puta većeg kapaciteta.
Reply
#20
Da li mora da bude bezicna komunikacija u pitanju ili moze da bude zicna? Ovo pitam zato jer ako koristis napajanje mreze, onda mozes da modulises podatke i na sinus mrezni (X10 protokol) ili da vidis sta postoji od novijih protokola.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)