Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektronika za garazna vrata (DC Motor)
#1
Pozdrav drugari,

 Bratu je na garaznim vratima crkla elektronika za upravljalje motorom za otvaranje i zatvranje vrata. Motor je 24V DC, sa prekidacima na krajevima osovina (maksimalno gore ili dolje). Planirao sam da stavim daljince od auta. Imaju dva kanala, taman za gore- dolje. E sad, kako da napravim da kada se zada komanda da relej bude ukljucen dok se vrata ne zatvore/otvore tj dok prekidac ne okine. Ja sam nesto mislio sa ne555, kao kod Miletove zastite (odlozeno paljenje), stim sto bih morao da dodam jos jedan relej koji bi davao prioritet samo jednom kanalu, da ne bi dosli u situaciju da se napravi kratki spoj akonbi se istovremeno upalila oba kanala. 


Dajte neki savjet, sta-kako, kako najbolje?? 

Hvala unapred Smile
Reply
#2
Ako znas da radis sa mikrokontrolerima, onda uzmi jedan mali PIC, tipa 12F ili nesto novije (nisam u toku sa onim sto je sada na trzistu, posto sam odavno radio sa njima) i u njeu isprogramiraj logiku.
Po meni je to najjednostavnije i najelegantnije resenje.
Pozdrav
Reply
#3
Vidi imas li sta korisno na ovom linku. Ako na stranici ne bude kod za PIC-kontaktiraj Braneta na meil.-
http://users.triera.net/zupanbra/different/vrata.html

pOz
Reply
#4
Prije bih nesto diskretno i jednostavno. Ako bih radio sa mikrokontrolerom ko zna kada bi brat mogao da podigne garazu Smile
Reply
#5
Moze lako da se odradi sa 2 releja.
Reci mi jesu li krajnji kontakti NO ili NC?
Na daljincu za auto izlaz je relejni ?
Sa NO kontaktima?
Jos kad bih znao sliku da postavim.
Reply
#6
I Branezova i Vellman sema su diskretne, upravljanje je preko daljinaca zasto hoces da koristis centralnu
bravu od auta-to je na Branezovoj (Brane Zupan) rjeseno VF modulima i PIC-om. Ti to imas rjeseno u
centralnoj bravi auta. Iskoristi samo H most-diskretni dio.-

pOz
Reply
#7
Evo ti sema sa 2 releja.


Attached Files
.pdf   garaza.sep.pdf (Size: 25,9 KB / Downloads: 36)
.bmp   garaza.bmp (Size: 64,48 KB / Downloads: 17)
Reply
#8
Jos nisam uzeo ni daljinac od auta. U pitanju su oni daljinci za ugradjivanje.

Prvo cu ja da kupim daljinac pa onda da vidimo sta je unutra i kako da rijesimo.
Reply
#9
@veselinović sada gledam šemu detaljnije jer nisam imao vremena da sjednem za računarom. Meni je potrebna sema da kada pritisnem taster ili pomoću daljinca, da motor radi sve dok ga ne prekine krajni prekidač. E sad, krajni prekidač spaja kontakte, da je obratno, odradio bih to sa kolom ne555 i sa 3 sekunde dužim vremenom nego što je potrebno za zatvaranje vrata, pa bi krajnji predidač odspojio kontake sa releja motora.

Nisam još uzeo daljinac, nikako da andjem vremena i obidjem radnje, kako bih našao baš to što mi treba, mada u sustini, meni je bitno samo da uspijem da odradim sklop da motor radi na taster do krajnje granice i obratno.
Reply
#10
Ajde prikupi to sto treba.
Provjeri jel krajnji kontakt NO ili NC-odnosno jel kontkt spojen ili raspojen dok kapija ne dodje na kraj.
Reply
#11
Napravio sam sve za 10€. Naručio sam sa aliexpresa elektroniku sa 5 dalkjinskih i 2 releja. Na krajnim granicama elektromotora, prelemio sam izvode sa mikroprekidaca, tako da su sad NC, ipreko njih ide napajenje za relej prema toj strani. Sve funkcionise odlično. Jedino nisam imao vremena da ulazim na forum, jer sam prezauzet. Smile

Kina rules! Smile

Hvala svima na savjetima i strpljenju! Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)