Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uticaj WiFi-a i mobilnog signala na okolinu (pcele)
#1
Zdravo drugari, gledao sam da nesto petljam u basti sa nekom elektronikom i nekim cudima i sl. (kad treba nesto da se zaliva i sl.) i izmedju ostalog hteo da koristim WiFi, medjutim, zapitao sam se da li bi to uticalo na pcelinje drustvo ako bi imao u blizini, tj. u toj istoj basti, i ako bi to bilo blizu kosnice? I sad, googlao malo i naisao na dosto zanimljivh clanaka na tu temu koji krive mobilni signal i wifi za unistavanje pcela. Jel ima neko vise informacija da li je to tacno?

Evo jednog npr: http://www.parentsforsafetechnology.org/...-bees.html
Reply
#2
Ako bi pčele letile (pasle) neposredno ispred repetitora ili lizale po mobitelu moglo bi ih spaliti, u ostalim slučajevima teško. Naime, takvi valovi su velike frekvencije i gibaju se striktno pravocrtno od predajnika prema prijemniku pa je takav i utjecaj.
Reply
#3
Ukoliko imaš vremena i volje, čini mi se da ti je to baš dobra prilika da sprovedeš svoje istraživanje. To sve naravno samo ako si i sam pčelar ili imaš bar jednog koji bi mogao da tumači snagu, rezultate i ponašanje pčelinjih društava koja su pod pojačanim uticajem signala kao i onih kontrolnih koja to nisu. To bi zahtevalo i da se društva posmatraju u nekom dužem periodu kako bi se doneli valjani zaključci. Čini mi se da ovi momci sa linka ispod nisu baš dobro obavili eksperiment a ipak donose zaključak koji mnoge može da zbuni ili nepravilno informiše. Evo kratko o tom njihovom istraživanju:

http://beekeepingtimes.com/index2.php?op...0&Itemid=1

Laički gledano sa moje strane, uticaj bi morao da postoji ali koliko to negativno deluje na pčelinja društva veliko je pitanje. I seoba pčelinjih društava radi paše je ogroman udar na društvo pa one to nekako izguraju.
Reply
#4
(08-24-2016, 07:13 AM)zbotic Wrote: Ako bi pčele letile (pasle) neposredno ispred repetitora ili lizale po mobitelu moglo bi ih spaliti, u ostalim slučajevima teško. Naime, takvi valovi su velike frekvencije i gibaju se striktno pravocrtno od predajnika prema prijemniku pa je takav i utjecaj.

Ovo poslednje o kretanju elektromagnetnih talasa, po meni, nekako ne stoji.
Reply
#5
(08-24-2016, 07:13 AM)zbotic Wrote: Ako bi pčele letile (pasle) neposredno ispred repetitora ili lizale po mobitelu moglo bi ih spaliti, u ostalim slučajevima teško. Naime, takvi valovi su velike frekvencije i gibaju se striktno pravocrtno od predajnika prema prijemniku pa je takav i utjecaj.

Naravno da ovo nikako ne stoji. Snaga emitovanog radio talasa ponajvise zavisi od oblika antene koja ih emituje, za istu snagu predajnika. Tacno je  da se takvo talasi krecu pravolinijski, tj. zbog relativno visoke frekvencije, refleksije su veoma male od okolnih predmeta i geografskih objekata, dominantnija je apsorcija.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#6
Vrlo interensantna tema. Pročitao sam malo o tome i ako je i delimično istina ono što piše po studijama mi smo na...li! Sad
Ispada da mobilni vrlo loše utiče na pčele. Ovi radovi ne daju nivo izvora, ali su rezultati baš pogubni iz ovih nađenih studija:

http://www.questjournals.org/jraas/paper...310610.pdf
http://www.academicjournals.org/journal/...0ABD121249

U ovoj studiji tvrde da su elektromagnetna zračenja kriva za gubitak 43% od ukupne populacije pčela.
http://genevalunch.com/wp-content/upload.../favre.pdf
Reply
#7
Osnovna razlika između signala mobilne telefonije i Wi-Fi je u snazi.
Dok predajnici mobilne tefonije koriste signale velike snage, Wi-Fi je ograničen na predajnike snage do 1W. Kod nas se većinom koriste predajnici snage do 300mW.
Sad, koliko uticaja ima koji signal na koje biće ...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#8
Ovo je, koliko ja shvatam, uticaj zračenja izazvanog ličnim mobilnim, a ne baznom stanicom.
I nije kontinualno zračenje nego nekoliko puta dnevno po 10 ili 15 minuta, zavisno od eksperimenta.
Reply
#9
Da, tako je. Jedan od ovde navedenih radova je dao baš poražavajuće rezultate i to na tri testna pčelinja društva. Mobilni telefon je smešten unutar košnice i bio je u aktivnom radu 10min. jednom dnevno u periodu od 10dana. Doduše, zračenje je prisutno i onda kad nema aktivnog poziva. Pogledajte rezultate za tri testna i tri kontrolna društva:

                                   Control        Treated
Returning ability:      
Before exposure        42.5±15     39.5±14
During exposure       43.6±14     15.6±13
After exposure          44.6±13      Nil

Egg laying rate of queen /day:
Before exposure         365.25         355.10
During exposure        362.15         198.60
After exposure           350.15         100.00
Reply
#10
Zracenje opada sa kvadratom udaljenosti a i mobilni telefon podesava snagu u zavisnosti od prijemnog polja.
Ne znam kako je u Srbiji, ali snaga mobilnog telefona je limitirana, na koliko zavisi od drzave do drzave.
Na starim Motorolama, tip vec zaboravio, ona na preklop i antenom na izvlacenje i Ni-Mh baterijom 6V, kao i na Nokiji
1600, stara verzija velicine rucne radiostanice i to starije, mjerio punih 8W.- U slabom polju potrosi bateriju i bez
razgovora za nekoliko sati, u urbanim podrucjima na Nokiji baterija trajala i po 10 dana uz normalne razgovore.-
Mislim da je u USA u urbanim podrucjima mobilni limitiran na 4mW.
Hajde sto nam mozak "ispiraju" , al sto ga kuhaju.- Huh

pOz
Reply
#11
Ja licno nisam pcelar, moj otac jeste, trenutno imamo 20tak kosnica kod mene u selu blizu Leskovca. Ja hteo da se oprobam ovde, pa mi palo na pamet da vidim i na ovu temu, i kao sto rekoh, vecina istrazivanja sto sam ja procitao deluju bas porazavajuca. Pogotovu sto kad se vidi da su to radovi koji dolaze sa univerziteta, dakle po meni dosta manja sansa da je samo neka teorija zavere.

Prosle godine ako se ne varam (ili preprosle), bukvalno neobjasnjivo je takodje skoro svuda u svetu pokosena pcelinja populacija i to na bas velikom nivou. I to u prolece, a obicno najveci gubitci budu tokom zime. Znaci nije problem bio nedostatak hrane tokom zime ili hladnoca, ili da su se jednostavno izrojile tokom leta i otisle negde. Nama je isto tako i pcelarima u okolini uginulo vise od 50% rojeva u istom tom periodu.

Moguce da ima neke veze sa konstantnim porastom "pokrivenosti" signala i sl.
Reply
#12
Pošto se ja pomalko bavim oko poljoprivrede, znam da je vrlo uznemirujuće stanje sa pčelama. Morao sam da ručno oprašujem paradajz. Svi stalno pričaju o varozi i pesticidima, kad ono ...

Kada pčele nestanu i mi odosmo.
Reply
#13
Jabuka sa npr. prska raznoraznim otrovima oko 20 puta godišnje. Kontrola je kod nas nešto što teško da postoji. Koliki li to tek ima uticaj na sve živo a kamoli na pčele? Nije baš sve u zračenju.
Reply
#14
(08-24-2016, 02:01 PM)gorankg Wrote: Jabuka sa npr. prska raznoraznim otrovima oko 20 puta godišnje. Kontrola je kod nas nešto što teško da postoji. Koliki li to tek ima uticaj na sve živo a kamoli na pčele? Nije baš sve u zračenju.

Ono što te ne ubije, čini te jačim ...

Pozz
Reply
#15
Problem je sto je radio spektar veoma okupiran, prakticno na bilo kojoj frekvenciji, od LW do vise desetina GHz, tu ima mnogo opsega, sto industriskih sto stotine drugih za razne svrhe i samo zamislite koliko je to "elektronska buka" kada je predajnik za 1.5MHz "tezak" 20-100kW! To pali neonsku lampu u blizini kada se uzme u ruku a da ne pricam koliko se elektro mangnetnih talasa izraci i tako na stotine i hiljade stanica koje zrace nekakve signale ili pak smetnje.
Mobilna telefonija je nezgodna zasto sto joj je mnogo sirok opseg, reda 10-20MHz zavisno od generacije, to je skoro ceo radiomaterski HF opseg i zamislite sad da u istom trenutku radite preko celog HF opsega odjednom, koliko to "buke" pravi pa plus svi korisnici mobilnih uredjaja koji silom prilika okupiraju isto toliko sirok spektar (BW) ali na srecu rasporedjen u vremenu preko specificne logike/modulacije tako da efektivna snaga bude manja (Spread Spectrum).
Pa su tu isto predajnici digitalne televizije sa nesto uzim spektrom ali nizim nosiocem i vecim snagama … Razne masine koje nesto rade i gde jedan mehanicki kontakt ili relej kada napravi varnicu to varnica napravi kompletnu "pometnju" u radio spektru i njen spektralni sastav se proteze verovali ili ne do stotina THz, dakle ukljucuje i radio spektar i vidljivi spektar svetlosti i jos  spektre koje ne osecamo fizicki ali postoje tu i nose ogroman deo energije!
I tako taj kontakt stoji na nekakvoj osovini koja se vrti i varnici nekoliko stotina puta u sekundi i vama ne treba Jammer, eto ga hteli ili ne.


Mnogo je prljav radio spektar, zato su uvedene norme koje bi trebale da se postuju za sve uredjaje i jedino je dobro ako tokom vremena te norme budu sve strozije tj da budu manji dozvoljeni nivoi elektromagnetnog zracenja za definisane radio spektre. Tendencija je da ce se to poboljsavati jer dolaze modernije tehnologije sa manjim shumom i vecom osetljivoscu pa je posledicno potrebno manje snage za komunikaciju.
Reply
#16
... nisu pcele, nego ose.... nije VF nego 50Hz... orman sa brojilom, ne znam koliko je zracenje... 

  


pozV
Reply
#17
Izgleda da su ose specifične. Smile
Dok sam radio na terenu često sam ih sretao u ormarima sa telekomunikacionom opremom.
Konkretno je u pitanju 802.11a/b/g/n , odnosno 2.4GHz i 5,8Ghz 100-600mW.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#18
U svakom slucaju imaju besplatno grijanje, a izgleda njihove komunikacije nisu ometene,. Shy
Reply
#19
Ništa vi mladi ne znate! Koliki su osinjaci bili kada sam ja bio mlad, a ne ti prcvoljci.
A kolika je tek bila žaoka ...  24
Reply
#20
Kada ste već kod osa, - znate li kako se zove mužjak od ose ?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)