Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektromagnetno zvono
#1
Prihvatio sam se posle molbi posla popravke električnog potezanja crkvenih zvona, pre verovatno dva meseca.
Ispalo je to sve samo ne popravka. Kada sam uspeo da se dobauljam u zvoniku do mehanizma, zatekao sam
haos.Prvo je instalacija sa strujomerom bila na ivici da zapali zvonik. Pa smo angažovali električare da to srede.
Onda sam probao da shvatim kako to sve radi, i da da se izborim sa inprovizovanim prekidačima i konstrukcijom.
Kako to sve uopšte nije bilo za upotrebu sve sam poskidao i pobacao. I onda izradio praktično nov sistem.

Evo kako je izgledao originalni "prekidač". Direktno 220 V na šrafovima!


Ovo je stara konstrukcija


A ovo nova


Na poziciji



Rad

Zao mi je što nisam slikao samu eletroniku. Prva varijanta u kojoj sam ubacio SSR koje su pobuđivali mikro
prekidači uopšte nije valjala. Onda sam dodao prvo impuls uključenja od 0,3 s koji povlači elektromagnet iz
nulte pozicije. Drugi tajmer ne dozvoljava da magnet  aktiviran mikroprekidačem ne može da radi kraće od oko
0,2 sec. To umiruje kotvu pri putovanju na dole. Dodan je i treći tajmer od  koji ima funkciju  da u slučaju
zaglavljivanja kotve ili mikro prekidača isključi napajanje kalemova posle 10 sekundi.
Kalemovi se napajaju preko grecova direktno sa 220 V i jedan ima 1,5 , a drugi 2,5 kW.
Reply
#2
Svaka čast za rad i dobru volju.

Pozz
Reply
#3
Alal vera, Branko na radu ????
Koristili ste i antifone, ili ste uživali u "muzici"?
Reply
#4
Nisam napisao da sam ugradio i dvostruku termo zaštitu u same kaleme. Ako dođe do
pregrevanja kalemova NTC zabrani rad. A ako probije nešto od elektronike, i zakaže prva
zaštita u namotaj je ugrađen termo osigurač na 92 C.
Reply
#5
Jel ona petlja na konopcu vidljiva na klipu lijevo "rezervni pogon" ako nestane gradske mreze, ili nedaj
Bože, otkaze i termo osigurac? Dodgy
pOz
Reply
#6
На Божју вољу нико не може да утиче...

Био сам данас око 11 у мојој фирмици која близу цркве и ... нема струје.
Ноћас је гром оверио трафо у Раљи. Данас је радио канап.

[Image: pojav-strele_resized_large.jpg]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)