Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
krimpanje ili lemljenje
#1
Znan da je malo nespretan naslov teme, a možda je več obrađeno kroz neku temu. Jedno ne iskljućuje drugo, a jedno i drugo je zgodnije u nekin situacijama.
Znan da se lemljenje izbjegava di ima dosta vibracija jel je spoj krt, i na brodovima, baren nama registar to ne dopušta. Mada je to druga tema.
Negdi bi bilo svakako jednostavnije stavit spoj na stopicu, posebno u našeme hobiju pa kasnije kad se ožičava jednostavno spojiš. Posebno kad koristimo jednoslojne pločice iz vlastite proizvodnje, nema top lemljenja, pa triba unaprid zalemit žicu.
Ja nekako najviše virujen lemljenju, krimp ima opet jedan kontak zalemljen za pločicu i stopica krimpana na kabel i mehanički spoj između.
Zanimaju me iskustva forumaša, pošto imamo dosta profesionalaca koji radu ozbiljne stvari.
Kod krimpanja mi se čini presudan dobar alat za dobar spoj, a profi alati su skupi, možda se varan.
Koje preferirate, vaša iskustva:

Neizolirano, nekako mi se ovo čini najsolidnije kad stisne.

[Image: plug-connectors-97-99-050.jpg]

Neizolirano, djeluje odlićan spoj kad se zakrimpa, al bi tribalo dodat termo bužir da se žica ne savija na spoju ( za manje presjeke ), to se kod nas u firmi masovno koristi, do 240mm2, ove za spoj na vidu, ostale nisan vidija.

[Image: t-lug-nake-ring.jpg]

I ove koje se masovno koristu u mali miljon izvedbi, nekako mi ne djeluje obečavajuće kad se krimpa priko plastike....
[Image: 480-Pcs-ASSORTED-INSULATED-ELECTRICAL-WI...1012-E.jpg]
Reply
#2
Mozda krimpanje, pa onda zaliti kalajem da ne oksidira i na kraju termo buzir...?
I'm gonna live forever or die trying...
Reply
#3
Takođe za ove hobi potrebe preferiram prvo krimp pa naknadno lemljenje i termobužir preko. Lemljenje malo pipavo da ne ucuri gde ne treba ali može. Termobužir jer koristim za ožičavanje 230V napajanja audio uređaja pa volim da je izolovano.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#4
Cijela autoindustrija koristi krimpovanje, pa i vodova prema elektropokretacu-anlaseru, dobar alat i
"vozi miško".-
Licno za jakostrujne vodove koristim hidraulicna klijesta za krimpovanje-posudjujem ih, ali posao uradim
krimpovanjem.-

pOz
Reply
#5
Uuuu, vrh tema. Vec par dana nesto razmisljam o krimpanju jer nemam nikakva kljesta za tu operaciju i trebao bih da nabavim nesto tako. Gledao, gledao i gledao i na kraju najbolji kompromis je Knipex Multi Crimp.
Ako znate za nesto bolje pomagajte.
Reply
#6
Profi alat dosta košta, teško bi bilo pokrit sve u profi domeni, a vjerovatno i nepotribno, osim ako ti to ne donosi neki novac.
BGS alat bi triba bit solidne kvalitete, https://www.amazon.de/BGS-Crimpzangensat...B001IL8ETE
Ode se dobije komplet, za sve tri kombinacije plus za kabelske završetke tuljke.
Unior ima sličan komplet, ali nema za one sa prve slike otvorene neizolirane ali ima za BNC.
http://www.njuskalo.hr/rucni-alati/garni...s-10848803
Oba su ispod 100e za komplet.
Moglo bi i ovo proč, ima ih raznih kombinacija, ovo je za slika 1 i 3, za nekih 20e, knipex kvaliteta.
https://www.amazon.de/Knipex-97-22-240-U...=97+22+240
Nekako mi se ne sviđaju izolirane stopice, nekako mi se ćini da se nemože dovoljno dobro stegnit, al naravno, istina je suprotna kad se tolko koristu, vjerovatno kad se koristi pravi presjek žice za odgovarajuču stopicu i kvalitetan alat bude jednako ka i dr. rješenja.
Reply
#7
Unior AB klesta imaju obe varijante... I deblje ručke od Knipexa, manje bole ruke Smile
Reply
#8
Ja ima dvoje kliješta kao ove gore BGS što je @pinco naveo, na jednim imam alat za presovanje hilzini (što se stavljaju na licnu pa pod šaraf) i na drugima imam isto nekakav alat ali ga nisam puno koristio, samo da mi je naći ostatak alata pa da mogu mijenjati po potrebi.
Inače kliješta su vrhunska, kad počneš stiskati dok ne završiš proces do kraja nema nazad. Big Grin
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)