Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Razvoj, Dizajn CNC-Controller V1.0
#41
(07-15-2016, 07:37 AM)Želja Wrote:
(07-14-2016, 09:52 PM)vojinilic Wrote: Mogu samo jos da dodam, da ako postavljas krajnje prekidace za slucaj bezbednosti, mozes takodje da ih vezes na red za napajanjem za motore (NC kontakti), tako da kada dodje do gazenja istih, gasi se napajanje za motore, sto uzrokuje i automatsko iskljucivanje motora.

Ako ovako uradiš, odričeš se nekih veoma lepih funkcija koje poseduju CNC kontroleri.

Na primer, Mach3 poseduje Auto Limit OverRide funkciju.
O čemu se radi?
------

Kada nagaziš limit prekidač, kretanje naravno staje ali bez ove funkcije
mikroprekidač ostaje stalno "nagažen" i tu je krug zatvoren.
Korisnik nema mogućnost da ručno pokrene osu jer softwer prijavljuje grešku zbog limit switch-a.

Mora se ili ugasiti mašina pa ručno okrenuti vreteno tek toliko da se otpusti mikroprekidač
ili ne gasiti mašinu, ali privremeno disejblovati taj mikroprekidač u podešavanjima da bi mogli
ručno pokrenuti tu osu, a zatim ponovo u podešavanja pa taj limit switch na enable.
U oba slučaja sigurno ste izgubili tačnu poziciju, i sledi novo "nulovanje".

Gore opisana situacija je vrlo nepraktična i korisnik će se sigurno zateći u njoj ako
limit prekidačima bude prekidao napajanja step motora.
Takodje će imati isti problem ako limit prekidače veže kako treba a ne koristi Limit OverRide

****

Limit OverRide upravo omogućava još malo tog kretanja potrebnog za se deaktivira nagaženi limit mikroprekidač.
Može da se koristi ručno i automatski.
Ako se koristi ručno, korisnik NE SME pogrešiti u kom smeru će pokrenuti tu osu.
Ako se koristi automatski (što je i preporuka) prilikom aktiviranja bilo kog limi prekidača
mašina staje, a ta osa sama sebe malom brzinom izvede iz zone u kojoj je nagažen mikroprekidač
i posle toga stane. Na kraju ove funkcije, moguće je pritiskom na start nastaviti izvršavanje g-koda.

====

Na kraju, ako su limit prekidači vezani kako treba, u dijagnostik prozoru kontrolera imamo grafički
prikaz svih stanja limit mikroprekidača,i vidim koji od njih je aktiviran.
Takodje možemo napistai neki svoj makro u kome će neke naše CUSTOM funkcije
biti zavisne od stanja limit mikroprekidača.

Pozz

Zeljo,

ja sam mislio na krajnje prekidace, da prekinu napajanje, da ne bi doslo do neke havarije. U tom slucaju ne znas da li je mozda software zaglavio ili iz nekog drugog razloga je vreteno (ili sto, sve zavisi od implementacije) dosao u krajnji polozaj. Takodje postoje i predkrajnji prekidaci, koji kad se nagaze softverski masina moze da se vrati na radnu tacku i nije potrebna ponovna kalibracija. Nesto slicno kao kod lifta.

Pozdrav
Reply
#42
Ja naručio onaj sa predhodne strane.

Ima li neko iskustva sa CNC stolovima za krojenje tekstila sa oscilijućim rotirajućim nožem?
Reply
#43
Za mehaniku ima strucnjaka na forumu a sto se tice elektronike (koju imas, sticice) ostaje ti samo SW, to je 4-osna CNC, gde su tri ose linearne a cetvrta je rotaciona, ko zna mozda ima i jos neku osu ili on/off mehanizam.
Ako resis mehaniku (ili je vec imas?) sve ostalo je u SW koji ispucava G-code komande i to mu dodje to.
Da li ce tu biti PC, industriski kontroler ili sta vec preferiras, treba neki CPU koji to sve pokrece, tu je cela pamet.
Reply
#44
Miki, treba mi sto širine 2 metra, a dužine 3-4 metra. I to sa automatskim odmotavanjem i slaganjem materijala.
I da može da seće specifične materijale. Da imam deset petnaest godina manje pa da pravim. Ovako nemam
više vremena, a i život mi je pojeo snagu. Bolje da preostalo  vreme potrošim na druge stvari. Čak i na igranje
sa nekim pojačalcom ili crkvenim zvonikom. Ili sa moim kučetom 108
Kada onaj moj magarac neće da se ženi. Dodgy

Pitao sam da li se neko bavio time da mi pomogne da se odlučim za nešto, a i ja da malo pomognem ćoveku.
Kada se može.

Možda vam ovakvo razmišljanje deluje crno , ali ima život svoje faze i to je neumitno.

Reply
#45
Branko, nisam znao tacno sta ti treba jer si spominjao predhodnu masinu. U svakom slucaju mehanika je pozamasna, to da kupis u kompletu ili u delovima pa da sklopis plus ta glava za secenje koja verujem da je mehanicki mega komplikovana, ne znam sta ti je ciniti Smile
Ja sam trenutno u razvoju 6-osnih ruka, ako ti se ne zuri dogodine mozemo da razmislimo i o toj varijanti …
Reply
#46
Dobio sam danas AVR-e i USB To Serial Adapter...zanima me dali smijem spojiti crvenu zicu(+5V) i crnu zicu (GND) na ATMega328P na VCC i GND...pošto bih htio iskoristiti napajanje sa tog USB na serijski adaptera...izmjerio sam multimetrom i daje mi +5,07V što je u granicama normale po datasheetu (1,8 do 5,5V).

I imam USBAsp V2.0 prgramator koji se spaja na USB za programiranje atmela pa dali trebam onda otpojiti tih +5V i GND sa USB an serijski adaptera kada spajam i programiram avr na breadboardu ili ne?

Napisao sam u avrasm2 programu assemblerski kod za usart komunikaciju i to u simulatoru radi savrseno pa bih sada da isprobam kako to radi na prototipu uzivo. A i u pisanju sam Windows programa sa ribbon kontrolom koja ce da salje i prima komande sa atmega (Microsoft Studio 2010 C++)

Pinovi su sljedeci:

Red wire: 5V
Black wire: GND
White wire: RXD
Green wire: TXD
Yellow wire: RTS
Blue wire: CTS

http://www.ebay.com/itm/112029440027
Reply
#47
Ako ces da koristis oba napajanja, onda ih spoji preko dve diode.
Reply
#48
Radi ovako i to savršeno:

+5V i GND uzimam sa USB na Serijski adaptera a sa USBASP programatora sam spojio sve osim VCC i GND na ATmega328P...jer oba usb idu sa istog pc-a dakle vcc i gnd im je zajednicki. eXtreme Burner prepoznaje AVR read/write/erase/verify sve radi...pa ako bude ko kad ima slicni zahtjev da zna kako spojiti.
Reply
#49
Povezi GND obavezno
Reply
#50
(08-03-2016, 09:11 AM)vojinilic Wrote: Povezi GND obavezno

Ok.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)