Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CNC, Controller, Drivers, Arduino, RPi, GRBL...
#1
Da li neko ima iskustva ili je radio nešto slično za ekscentar cnc presu, trebao bih na neku stariju ekscentar presu da dodam 2 stepera za 2 ose, ali imam problem jer ne znam kako da na drajver povežem da se steper okrene za nekoliko krugova ili nekoliko milimetara ovisno od crteža i da čeka da odradi presa i da drajveru da signal da on opet pomakne za nekoliko mm i tako u krug?
Reply
#2
(06-11-2016, 10:47 PM)Makso Wrote: Da li neko ima iskustva ili je radio nešto slično za ekscentar cnc presu, trebao bih na neku stariju ekscentar presu da dodam 2 stepera za 2 ose, ali imam problem jer ne znam kako da na drajver povežem da se steper okrene za nekoliko krugova ili nekoliko milimetara ovisno od crteža i da čeka da odradi presa i da drajveru da signal da on opet pomakne za nekoliko mm i tako u krug?

Daj tacnu geometriju, pa cemo da izracunamo.
Reply
#3
Treba ti drajver za dva motora, jedan Arduino Uno sa GRBL programom i po potrebi RPi ili standardan PC koji upravlja celim procesom preko USB.
Ta varijanta je najlaksa za implementaciju jer GRBL zavrsava kompletnu problematiku oko stepera i kretanja, na tebi je samo da citas ulaze i da saljes potrebne G-Code komande.
Reply
#4
Cak moze i PC da se izbegne i turi neki PIC koji salje komande preko seriskog porta, preskoci se i USB!
Reply
#5
@vojinilic
Nisam te baš dobro razumiop šta misliš pod tačnu geometriju?

@mikikg
Jel imaš možda neki razrađen sličan projekt da vidim samo prinicp vezanja komponenti sa ovim uslovnim prekidačima za udarac prese, a drajveri mogu bilo koji (odgovarajućim steperima) ili neki određeni?
RPi ili PC nebitno je, samo treba da se konektuje sa USB-om na kojem je šablon nacrtan u nekom programu za izradu.
Pošto presa ima svoj nosač alata oko 20-tak može se složi i to se sveručno okreće na nekoliko tastera zato bih išao da svaki udarac mora ručno da se odradi preko tastera ili možda i automatski da onda arduino odradi proces sa jednim alatom i onda da da neki signal da se promjeni alat i opet na taster da se nastavlja sa radom?
Reply
#6
[quote='Makso' pid='60556' dateline='1465683266']
@vojinilic
Nisam te baš dobro razumiop šta misliš pod tačnu geometriju?

Rekao si da zelis da okrenes nekoliko krugova ili milimetara uzavisnosti od crteza. Koliki ti je precnik ekscentra, koja je brzina itd. Svi ti parametri ti uticu na pomeranje.
Reply
#7
Ne znam ni ja koliki je prečnika ekscentra, uglavnom ima zračno kvačilo i elektro motor koji pokreće ekscentar i kada se pritisne taster zrak odradi svoje i presa udari i to veoma brz udarac ima, mislim ne razumijem se u te stvari puno.
Ono što je meni bitno da kada se nacrta crtež/šablon u nekom programu jest da se odredi sa kojim alatima će odraditi koje linije u crtežu i tako da se pomjera za širinu alata i čeka da udarac odradi svoje i pomjera se.
Reply
#8
@Makso
Pogledaj dobro ovu stranicu i dokumentaciju oko GRBL (plus ostale stranice oko toga kako se vezuju motori, limiteri i sl), da vidis tacno sta ta sprava radi i bice ti dosta jasnije sve:
https://github.com/grbl/grbl
https://github.com/grbl/grbl/wiki

Moras u toj postavci sa GRBL da imas jos jedan procesor, da li u vidu MCU ili PC sta ti je lakse/jeftinije/brze da osposobis.
Taj procesor treba da prati stanja nekih input eventualno ima i neke outpute (za releje sta znam), i da prica sa GRBL preko G-Code komandi. Ti njemu kazes "idi na X osi 5.3mm" (G01 X5.3) i on to pretvori u potrebne impulse za stepere. U samom GRBL imas kompletno sva potrebna podesavanja za prenosne odnose naspram broja impulsa, akceleraciju motora, max brzine, max dimenzije i jos svasta nesto tako da to imas sve gotovo.
Reply
#9
Dodatno, ako bi recimo upotrebio NodeRED platformu, mogao bi da se provuces bez trunke napisanog code-a … ili bar minimalno nesto … Smile
Opasan je NodeRED, tek ce da se prica o tome Wink

https://www.youtube.com/watch?v=f5o4tIz2Zzc
Reply
#10
Malo sam prelistao stranice a i YouTube sa nekim tutorijalima pa sam nešto i pohvatao oko grbl-a, ono još što mi nije jasno kako da povežem onaj prekidač za udarac prese na arduino koji će čekati za nastavak procedure, Da li to koristiti limit prekidače od Z ose?
Reply
#11
Ti ulazi za limite sluze samo za to, pocetni i krajni limit ose gde se nesto krece, ne mozes da ih iskoristis za drugu namenu jer su u GRBL tako isprogramirani, kada se "nagaze" salje se tamo neki alarm i stopira se rad programa.
Zato sam ti rekao da treba jos jedan procesor, PIC, Arduino, PC ili RPi, koji ce pratiti tvoje ulaze kako bi mogao da sinhronizujes kretanje, kada masina stigne u jedan polozaj onda se izdaje jedna G-code komanda i kada stigne tamo daje na neki Out signal masini da odradi svoju operaciju i tako medjusobno cekaju jednu-drugu po tehnoloskom procesu koji se zahteva.
Reply
#12
Onda bih u crtežu za šablon trebao samo nacrtati rupe za bušenje da svaka bude u razmaku za dužinu alata za izbijanje/isjecanje i nekoliko rupa ima svoj alat i kad se to završi onda se ručno zamjeni alat i opet udari taster da ona nastavi dalje druge rupe sa drugim alatom?
Taj još jedan procesor jel može da ide preko već postojećeg Arduina na kojem će biti GRBL shield i drajveri, a za računar će možda ići i RPi da šalje G-code na arduino?

PS
Izvini što sam doasadan i smaram, ali nisam se susretao sa ovim a interesujeme, nadam se da me razumiješ. Smile
Reply
#13
Nije problem, dobro je da pitas posto sam silom prilika bas u toj temi oko CNC i kretanja primenjeno u industriji na masinama koje ciklicno rade neke operacije.
Najbolje da otvoris novu temu i tamo da postavis sve informacije koje imas sa tacnim opisom procesa koji se trazi pa ce mo lagano da prodjemo kroz tu problematiku.
Reply
#14
Nije problem, pokrenuću novu temu kasnije, uhvatio sam malo vremena pa se zezam sa onim segment brojevima.
Reply
#15
Brick 
Evo nova tema kako je @mikikg preporučio...

Neka neko samo prebaci one postove što smo već započeli u drugoj temi, od ovog posta pa dalje.
Reply
#16
Dok još čekamo da se postovi prebace, da nastavimo ovde...

Preko limitera za Z osu bih odradio da arduino čita položaj prese kada treba da udari na određenoj tački, e sad ostaje još da riješim da dobijem izlazni signal sa Z drivera, tj da dobijem neki napon/impuls na koji bih vezao neki relej ili tranzistor tako da mi taj impuls pošalje na orman od prese ili prekidač na kojem se ručno okida udarac prese onda bih mogao napraviti da ide automatski sve osim izmjene alata?
Reply
#17
Hvala TDA!

Mozemo da nastavimo prepisku ovde ...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)