Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aku bušilica-šrafilica, zamena baterija?
#1
Pre par dana je, nakon verne službe od 5 godina, moja draga bušilica-šrafilica-rezačica navoja konačno iscrpla poslednju mrvu struje iz oba njena akumulatora. Baterijama je došao kraj i vreme je da se menjaju. Danas prošetam do poznate prodavnice-servisa na N.Bg. i doživim gorko razočarenje cenom zamene za novi paket baterija. Prethodno se nisam informisao na e-stranici prodavnice, pa sam bio zatečen informacijom da će me zamena 15 kom. baterija 1,2V 1300mAh koštati blizu 6000din, pa x2 za dva akumulatora.
Kasnije u toku dana pretražim šta mogu pronaći na Aliju i nađem sledeće - http://de.aliexpress.com/store/product/5...68741.html 
Za 30 ćelija istog prodavca bi trebao platiti blizu 50e, i ostaje famozno spajanje. Pročitam razna iskustva i komentare za tehniku punktovanja, odnosno u manjoj meri priče da se lemljenjem limčića isto tako dobro mogu formirati blokovi.
Ima li neki kolega sa foruma koji je pokušao spajanje lemljenjem i kakva su iskustva? Pokušao bih sam uraditi zamenu i u tom cilju ću najverovatnije i naručiti baterije sa Alija, ali me zanima kakve su šanse da sve pozitivno finiširam u ličnoj režiji.
    
 
Reply
#2
I ja sam sa slicnim problemom Leo. Baterije sa vec punktovanim jezickom uopste nisu problem za spojiti (zalemiti medjusobno)
Al' me brine pouzdanost tj. trajnost tih AliExp celija. I kako ce me carina pogleda. Negde procitah da baterije obavezno carine.
Reply
#3
Pa za 50e nije neko padanje u nesvest od carine-pdv, zar ne. Što se tiče pouzdanosti, mislim da isti kvalitet ugrađuju i domaći prodavci-serviseri osim ako su brendirane kao Panasonic, koje su navodno kvalitetnije i bitno skuplje, ali sam ubeđen da su iz iste zemlje porekla.
Reply
#4
Ove sa linka su 4/5 visine Sub-C baterija, dakle malo krace a moz' budu malo podebele za smestaj u postojece kuciste
Reply
#5
(04-06-2016, 06:53 PM)Leonardo Wrote: Pa za 50e nije neko padanje u nesvest od carine-pdv, zar ne.

Није, али већ полако почиње да се приближава цени оригиналних батерија.. ако ови у продавници гарантују квалитет оригиналних.. оне са Алија радиће максимално годину-две..
Reply
#6
(04-06-2016, 06:55 PM)nik Wrote: Ove sa linka su 4/5 visine Sub-C baterija, dakle malo krace a moz' budu malo podebele za smestaj u postojece kuciste

Link je samo kao primer izgleda ćelije sa već punktovanim limčićima. Ima kod istog prodavca tačno odgovarajućih dimenzija sa istim kapacitetom a i većim. Bitno mi je da znam, mogu li se ovi limčići zalemiti ( neki kažu lemilicom 60w ) i valja li takav spoj u tehničko-električnom smislu.
Reply
#7
Ajd' da ja ne garantujem 10000% ali zaista ne vidim razlog da se to ne moze lepo zalemiti - tanjom tinol zicom i debljim vrhom.
Ono sto je mene malo odbilo od samogradnje je ta neka prica o formiranju baterija tj. ujednacavanju kapaciteta pojedinih celija, pre krajnje upotrebe
Reply
#8
Si gledao Agena baterije, 'domace' SC: 1.2V 2000mA - 211 din VP cena kom
http://www.agena-ns.co.rs/industrijske_p...terije.htm
Reply
#9
Mislim da to ujednačavanje serviseri urade sa dva-tri uzastopna intenzivna punjenja i pražnjenja, takozvano formiranje koje preporučuju za NiCd akumulatore. Koliko sam primetio ovo ne treba raditi sa onim drugim baterijama.
Reply
#10
Ja sam menjao elemente u 2 baterije. Imao sam kvalitetne celije koje jesu prethodno bile punktovane ali tako da ne mogu da se spakuju u kuciste baterije za srafilicu bez rastavljanja na vise mesta. Tamo gde sam morao da ih rastavim i prespajam na drugi nacin, koristio sam licnastu zicu poveceg preseka (mozda i 2.5 mm2) koju sam naravno lemio na elemente.
Obe baterije i dan danas rade bez problema.
Reply
#11
Leonardo,
Moja preporuka za Agenu, ja sam menjao obe baterije za moju Metabo aku bušilicu i to sad radi odlično.
Ako se kod njih raspitaš u veleprodaji ne mora da bude jako skupo, mene su 2 baterije (2x6 ćelija) izašle nešto preko 7000 din, ali mora preko računa.
Reply
#12
Ok, hvala za iskazan interes, komentare i sugestije. Uslediće nabavka 1,2V ćelija, pa ću steći lično iskustvo. Javljam napredak, ako ga bude Smile
Reply
#13
Vise ljudi mi je pricalo da su uspesno koristili litijum jonske baterije 3,7V...

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
#14
S tim sto bi mu trebao novi punjac za Li-ion a i trebao bi naci celije sposobne za velike struje praznjenja, sto u principu nisu ove sto se prodaju unaokolo, ili ici na serijsku i paralelnu vezu vise celija.

Leo, znam da ti srafilica nije bas najosnovnije sredstvo za rad i da ti se verovatno ne daju pare, ali razmisli o kupovini novije brendirane Li-ion busilice / srafilice. Za 150+ eura (a i manje) ima pristojan izbor. Ne mogu da zamislim kako izgleda rad sa tom ciglom od 15 celija jer mi je bilo muka i od onih na 12V. Kad uzmes ovu novu pero-laku kategoriju, odma' se preporodis. Leci grceve u rukama i reumu!
Reply
#15
Tezina ovih starih taman daje dovoljno potiska kad se narezuje navoj u aluminijum Smile
Reply
#16
Bravo Nik Smile Ova aku bušilica se intenzivno koristi već 5 godina a izgleda kao da je juče izašla iz prodavnice. U duralu tu i tamo izbuši neki otvor do max. Ø6 a najčešće sedi u mom krilu dok urezujem navoje do max. M5. Ime joj je Fischer FS 1012i nije neki svetski poznat brend, ali je po kvalitetu plastike, gumi rukohvata, redukcije i momenta vrhunska, za onomad plaćenih 4.500din.

Reply
#17
Ima i u Nisu jedna ozbiljna firma koja radi sa baterijama:

http://www.telit.co.rs/

Verujem da se cene ne razlikuju mnogo od ostalih ali nije na odmet proveriti.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#18
Hvala za preporuku Gosha. Danas navratim u obližnju mini-prodavnicu hobi i profi alata i iznenadim se kad mi gazda-prodavac kaže da oni i servisiraju baterije za aku-alat. Na pitanje koliko bi kod njega koštala zamena, k'o iz topa ka\e 1800din!? Ja u čudu pitam - Kako, kad je kod većine servisera toliko x 3,5 i dobijem odgovor da ima slabijih baterija za hobi program i da je cena tih ćelija ~120din/kom, ali da će ih biti krajem meseca. Hajde sad budu pametan, mada je odlično što imamo izbor.
Gosho, kako si ono ti svoju makinu modifikovao?
Reply
#19
@Leo

Mislim da sam i ja kontaktirao istog prodavca / radnju (ima web stranicu) i isto je bilo 'baterije krajem meseca'.
Na pitanje trajnosti & pouzdanosti nije bas bio odredjen, otprilike 'pa sta ocekujes za taj novac'
Reply
#20
(04-08-2016, 04:55 PM)Leonardo Wrote: Hvala za preporuku Gosha. Danas navratim u obližnju mini-prodavnicu hobi i profi alata i iznenadim se kad mi gazda-prodavac kaže da oni i servisiraju baterije za aku-alat. Na pitanje koliko bi kod njega koštala zamena, k'o iz topa ka\e 1800din!? Ja u čudu pitam - Kako, kad je kod većine servisera toliko x 3,5 i dobijem odgovor da ima slabijih baterija za hobi program i da je cena tih ćelija ~120din/kom, ali da će ih biti krajem meseca. Hajde sad budu pametan, mada je odlično što imamo izbor.
Gosho, kako si ono ti svoju makinu modifikovao?
Ma ja sam uzeo stare baterije od laptopa, povadio svu elektroniku, napunio ih pomocu mog lab PSU-a i vozi Misko dok se ne isprazne , pa opet u krug. Nije bas prakticno ali meni zavrsava posao. Ovo sam uradio na svoj rizik, ne zelim da preporucujem i vama jer takve baterije nemaju nikakvu zastitu od pregrevanja tako da postoji mogucnost BUUUUUUM.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)