Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ubuntu početnik
#21
Odlicno, eto nije bilo strasno.
USB je inace malo problematican, zavisi sta ti treba preko USB, da li je to neka memoriska kartica ili HD, ili je neki drugi tip USB-a, recimo RS232 konverter ili neki Arduino MCU …
Za VirtualBox te detalje ne znam ali na VMWare to radi odlicno, svaki USB HW, ponudi listu prikljucenih i moze da se setuje gde se taj USB uredjaj "prikljucuje", da li na Host (Ubuntu) ili na Guest (WinXP) operativni sistem jer samo na jedan OS u trenutku moze da se prikljuci jedna USB periferija.
Reply
#22
Nakon (kratkotrajnog) korištenja Ubuntu-a, nepažnjom, pri sređivanju, preselim iso sliku WinXP, koja je služila za pokretanje virtuelnog XP sa Ubuntua, i računar počne da mrzne i na Ubuntuu, i naravno nije mogao ući u rad sa XP...
Pošto mi se neke stvarčice, u radu pod Ubuntuom nisu dopale, iliti "legle", rekoh, ajde da se prebacim ponovo na Win7...
I formatiram ti ja ssd hard, i prođe reinstal glatko, no kada sam izbacio Win7 dvd iz fioke, nije mogao restart sistema, nego se pojavio grub iz Ubuntua....
Očigledno se grub umešao, a hoće, u mbr od harda...
Ponovio sa format, iz Hirens boot-a, instalaciju Win7, i opet isto...
Iz HB nekim alatom upišem nule po hardu, pa ponovo instal Win7, i opet neće bez cd-a prisutnog u fioci...
Jedino, sada imam još i dodatno "izbor" koji ću od dva Win7 da pokrenem Sad

Kako sad, a pokušao sam i iz save moda, da uđem u DOS i upišem ono fixmbr...

E, da, da situacija bude zanimljivija, jer Marfi nikad nije besposlen, još mi se u svakom folderu, na svakom hardu pojavljuje ovo đubre, koje se daa obrisati, no ga imaaa, kako li ga isčistiti? Nema ga ni u programima instaliranog, pa da izbacim... Vidi priloženu sliku, , datum nastajanja ovog gada se poklapa sa reinstalom...
I još mi se dodatno pojavio po folder   .Trash-1000   na svakom hardu, koji traži admin radi brisanja, a ja sam admin, i ne daa se obrisati!
I joooš:
deo jednog harda mi se ne prikazuje u eksploreru, dok ga kroz manage opcije -disk mamagement prikaže, a istovremeno ga nađem pod imenom  ldrscan  nađem u C-sistemskom hardu kao mountovanog... Sadržaj sam prekopirao-sačuvao na rezervnom hardu, za slučaj, da ga budum morao formatirati...
Kako se isčivijati iz ove uklupčane kučine?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#23
E, da, zaboravih napisati, da se ni microsoftov antivirus ne update-uje, a ni sam Win7, no to je možda samo posledica prestanka podrške za Win7?
Budee li izbor samo Win10, tražiću neku od Linux distribucija, meni odgovarajuću i biće opet Linux... Smile
Reply
#24
Jel imas dva hard diska?
Reply
#25
Imam tri:
1. SSD, 60GB, za operativni sistem, na njemu nema mbr, a i grub se ne javlja nakon potpunog brisanja,
2. WD320, 300GB klasika, podeljen na 50 i 250GB, od kojih se 50 ne "vidi" u eksploreru, i nalazi se mountovano na C particiji od harda 1, ssd i ne sećam se da sam ga uopšte mountovao, a poklapa se datum mounta sa reinstalom?
3. 1GB klasika WD green, kao ostava
Imaš li neke ideje, kako rešiti ovo klupko?
Reply
#26
Pogledaj u BIOS-u koji disk je prvi na listi za butovanje, i stavi da bude onaj SSD sa sistemom ako vec nije. Raskaci druga dva diska, i instaliraj opet win 7 ako te ne mrzi, i onda ako to bude funkcionisalo OK, vrati druga dva diska.
Mozda ce neko drugi znati elegantnije resenje.
Reply
#27
Sve je u biosu u redu, postupio sam po gornjem uputstvu i uspeo u dosu upisati fixmbr i ostala dva koraka i opet nece bez cda u ladici da digne sistem...
Reply
#28
probaj fixboot
Reply
#29
Imas grub4dos pa pregledaj / koriguj sadrzaj MBR-a
Reply
#30
(04-16-2016, 09:25 AM)enaB Wrote: probaj fixboot

Probato malopre... Sad
Reply
#31
Učitano, kako piše u prilogu, i opet neće bez cd-a...
Reply
#32
Papazijanija... Big Grin
Pokreni živi Ubuntu sa CD-a.
Pokrenu partition manager i vidi šta ti pokazuje na SSD.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#33
Moram malko na teren, citamo se kad stignem...
Reply
#34
Bocko ajd ovako lista boot devajsova ti je nesto zbrkana garant ti je grub na nekom hdd-u u MBR sektoru pa to brllja kod boot-a
Kada udjes u taj W7 probaj da instaliras easyBCD da proveris sta stoji u MBR odatle mozes srediti i prioritete ili dodati sistem na listu za ucitavanje . Korisna aplikacija posto prepoznaje i linux boot ordere ali ne radi pod winxp dok se ne instalira windovs 7 boot loader. Mozda radi i sa vistom ali to nisam isprobao.
Takodje mozes probati da samo jedan od preostala dva diska bude povezan na racunar i isprobas sta se javlja pri bootu da bi utvrdio gde je grub upisao MBR.
Linux malo cudno oznacava diskove pa to ume da nas zbuni kada predjemo sa vindovsa diskovi su npr
hda-primary master
hdb-primary slave
hdc-secondary master
hdd-secondary slave za ide/ata diskove dok su za sata oznake sda,sdb,sdc itd Meni se poslednji put desilo da se mageia instalirala korektno gde sam hteo ali je grub napravio boot loader na trecem disku posto njega ne zanima boot order lista iz biosa vvec mesto gde je disk fizicki prikljucen..
Ako krenes u ponovnu instalaciju w7 moj ti je savet da pobrises particije na tom ssd-u i da ih napravis ponovo ako je liinux nesto brljao po particionj tabeli,ono nije brljao ali win ne ume da se snadje sad sa time
Reply
#35
Dejane, imaš i pravo, malko sam pogledao redosled u Biosu, i Ubuntu je najverovatnije i postupio prema redosledu priklučivanja, i ispada, da se sada Win7 ne snalazi baš ponajbolje sa, njemu, tako zbrčkanim hardovima...
Radnje, koje su opet rađene:
1.  sa Qparted live odrađeno brisanje 60GB SSD harda, pa pravljenje nove "C" ntfs, plus format, plus flagovana kao boot, reko, možda pomogne... on je u Ubuntuu viđen kao sdb1
2.  pošto na hardu 320GB ima dve particije, od kojih je ova od 50GB nekim "čudom" bila mountovana na 60GB SSD sistem, obrišem je, pa napravim novu, plus format na ntfs, bez flagovanja, no se ne da promeniti u extended... imenovan je kao "deo 320GB" i po slikama se vidi, da je on Ubuntuu bio sda1 a ostatak od 250GB ovog harda je viđeno kao sda2 i sda5...
3.  hard od 1TB nije diran, pošto oko njega i nemam problema, njega Ubuntu vidi kao sdc1...
4.  ponovo instaliran Win7 na 60GB SSD hard, driveri, antivirus, update-ovi...
5.  novi sistem i dalje ne radi bez instalacionog DVD-a u DVD-romu, jednostavno prijavi, ako izvadim DVD, bootmgr is missing...
6.  i dalje se pod Win explorerom ne "vidi" particija harda 320GB od 50GB nazvana "deo 320GB", a iz manage se vidi i taj deo...
Priložiću slike situacija, pa da probamo isčivijati, ako imate volje za "pomoć prijatelju" Smile


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
#36
Priključi SSD na prvi sata kanal na matičnoj ploči
Reply
#37
Pomislio sam i na to, posle Dejanovog pisanja, al* je proradio neki inat: kako je dosad radilo (pola godine) sa ovim rasporedom hardova na ploči, i zašto bi uopšte proradilo nakon prebadanja sata konektora?
Probaću i to, sad me baš zaintrigiralo...
Tek večeras ću se zabavljati, treba malko i za penziju raditi Smile
Reply
#38
To sa kanalima na satra i nema mnogo veze sem sto za linuh moras znati gde je fizicki prikljucen keko ne bi pobrkao koji je koji disk.
Bocko kada krenes da instaliras win 7 imas ono advanced opcije. Odaberes to pa odatle pobrises particije na tom ssd-u i odatle napravis nove koliko ti trebaju. W7 nekako najbolje radi s primarnim particijama i onu za boot problasi aktivnom.Takodje sam napravi particiju od 100-200mb zavisno od diska do diska gde ne znam sta drzi ali nije ni bitno. Zna da se ne snalazi ako se particije prave iz nekih drugih programa za particije i naravno ovo ume da zavisi od ploce do ploce ,ali uvek radi korektno ako se naprave particije iz windows instalacije.
Elem ona particija sto ti se ne vidi od 320 gb sa njome je sve u redu samo u computer managment/disk managment desni klik na particiju od 320 pa change drive leter ,u novootvorenom prozoru treba stisnuti add drive leter i problem resen............ Inace odlican je trik ako zelite sakriti neku od particija sve isto pa odabrati remove drive leter i particije vise nema iz windoze. U drive managmentu se vidi normalno. Nisam provalio zasto ali ovo se ponekad desi samo od sebe pri instalaciji windowsa.

inace ovo
" 1. sa Qparted live odrađeno brisanje 60GB SSD harda, pa pravljenje nove "C" ntfs, plus format, plus flagovana kao boot, reko, možda pomogne..." odradi iz win instalacije kao sto rekoh drugacije w7 flaguje particije ovo po opisu lici na stari winxp sistem koji je nadogradjen na dos-ov fdisk.
Javljaj dalje sta se desava kada ovo probas.
Reply
#39
Dejane, obrati pažnju na postavljene fotke, možda imaš još koju primedbu?
I hvala na interesovanju da se reši ovaj Galimatijas od hardova Smile
Reply
#40
Na osnovu slika sam sve ovo i napisao. Gparted ne koristim ali svuda u info pise msdos partition sad mozda i gresim ali mi sve lici da pravi particionu tabelu po toj "zastareloj" metodi.Na petoj slici koja ti je iz win disk managera primetices da savaka particija ima dodeljeno slovo sem ove od 320gb siguran sam da ce se particija uredno videti kada joj se dodeli slovo.
Resto ostaje da probas savete iz mog prethodnog posta pa cemo videti trebalo bi da se sve sredi kad napravis particije iz w7 instalacije.
[img][Image: w7%20particije_zpsztjxv0xp.jpg][/img]    Na prilozenoj slici mozes da vidis kako w7 pravi particije prvo particija od 350mb pa C i D  particije.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)