Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY Mali besumni kompresor za vazduh
#21
Pravio nekad. Bacio sam ga kad sam kupio kompresos 24L. Najvise sam sa njim pumpao gume na biciklu. On je lagano dostizao 10bar-a. Inace je zgodna stvar, ne stvara buku, a ima dovoljno vazduha za sitne poslove, pogotovo je zgodan za kasne sate, cuje se kad pumpa vazduh u bocu.

Komsija ima radionicu rashladnih uredjaja, pa cu nedje da ga nahvatam da atletujemo sve cijevi. Ne vjerujem da cu koristiti nikakve ventile, bas kao i prosli put, sem u slucaju da na reciklaznom nadjem ispravan ventil sa manometrima...  

Inace, ja sam koristio bocu od freona. Ali mislim da je bolja manja boca 2-3L. Brze ih napuni, a i sigurnije su. Npr. P.P. aparat.
Reply
#22
Meni ova boca lici bas kao na tu sto je Alex koristio Wink
Made in Yugoslavia Smile

Inace prijatelj sto mi je nasao bocu PP aparata je busna i mnogo korodirala tako da se ne isplati gubiti vreme i zivce Wink

Alex i Bocko i drugi koji su pravili da li odobravate ovu bocu? Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#23
Boca je dobra, izdržava sigurno oko 25 bara, no, trebaće ti strugarska usluga, da ti napravi taj ženski navojni deo sa levim navojem, i da na drugom kraju ostruže muški navojni deo od 1/2" i na to butneš krst pocinkovani, x2kom, vodovodni od 1/2" i na njega šarafaš i sigurnjak i priključak izlazni, (bilo da je to brza spojka 1/2" ili regulator), tlačna sklopka i još i manometar Smile i to sve bez bušenja ili zavarivanja na boci...
Pokušaću neki crtež-predlog kasnije da dodam...
Reply
#24
(03-09-2016, 09:20 PM)Bocko Wrote: trebaće ti strugarska usluga, da ti napravi taj ženski navojni deo sa levim navojem, i da na drugom kraju ostruže muški navojni deo od 1/2"

Da! To je pravilan put, jer na boci je, kako ga majstori zovu "plinski" navoj manjeg koraka i levi, skroz se ne uklapa sa pola cola vodoinstalanterskim. Ja se nisam snašao za majstora, pa je radio malo bonsek - odsekao sam vrh od dela koji se tu šrafi, pa navuko ožičeno crevo (od bojlera, odsečeno) preko sa dve muški utegnute šelne.
Nije to pravilan put to uraditi, ali drži.

Boca, da, to je ta Wink

I ne moraš variti, može sve na krst ko što reče Bocko, ali ja sam baš zbog "vertikalne" koncepcije mog kompr. zavario pri dnu "ulaz".
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
#25
Bocko to to samo si vazdusnu sklopku zaboravio bez nje mi nekako ne ide kada bih nju izostavio garant bi za koji mesec bilo BooooM Big Grin

Jer imas mozda sliku da vidim kako izgleda ta vazdusna sklopka a izgleda da cu morati da pokazem istu i prodavcu elektro opreme Big Grin
Reply
#26
Nadam se da su to ove
Pretpostavljam da se koriste kod pumpi za hidrofore, bazene, grejanja i slicno raspitacu se sutra.
Pokusacu da nadjem kontakt jednog metalca strugara Smile

Ako sam dobro skapirao bocu ne bih trebao da busim nego samo T profil u kome ce jedan da bude ulazni deo sa kompresora i jedan izlazni deo sto ide ka crevu?!? Smile

Ovo je skroz nova oblast za mene Big Grin
Reply
#27
Planirao sam tlačnu sklopku sa rasteretnim ventilom, ima ih...
Sad će auto-ručni crtež...
Reply
#28
Ja sam skoro pravio orman zvijezda-trokut za jedan veliki kompresor (4 glave sa motorom 11kW 500l boca, za cnc plazmu) i naravno morao je ići taj rasteretni ventil, samo je taj ventil preko 80€, ne znam da li ih ima jeftinije i da li se isplati stavljati na ove male boce, ili podesiti preko tlačne sklopke da na što nižem pritisku u boci pali kompresor. Jedan kompresor što sam ja prerađivao sa ovim kompresorom od frižidera nisam imao rasteretni ventil a palio se na nekih 4 bara pristiska u boci i startao je bez problema.?
Reply
#29
Nešto slika i cena, koje i nisu astronomske:
dodao sam par slika oko spajanja nepovratnog-rasteretnog ventila i tlačne sklopke...


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
#30
Uff bocko hvala na iscrpnom objasnjenju pomoglo je dosta.
Garant ce mi trebati jos smernica i pomoci ali nadajmo se da cu uspeti da sastavim ovo sokocalo Wink

Sada me interesuje oko nabavke materijala posto je ovde malo to komplikovano da li je moguce napraviti neki spisak sta treba nabaviti i sta traziti pa da se ja iscimam da to pronadjem ovde. Evo recimo oko sklopke po meni i nekom mom laickom razmisljanju trebala bi mi sto manja sklopka ili gresim.

Izvini sto malo zamaram ali nemam koga drugog da davim za ovo osim vas Big Grin
Reply
#31
I jos jedno pitanje Smile

Da li je potrebno ovaj plinski ventil koji se nalazi na boci izbaciti ili da ostane?
Reply
#32
Za ventil na boci vidi, šta ti je bezbolnije, imaš tu tri situacije:
1.Praviti na postojeći ventil dodatni prelaz na pola cola, možda mogu kod mene pronaći mere za prelaz Smile
2.Izvrnuti ventil, pa prema njegovom navoju napraviti prelaz boca pa na pola cola nipl, tj muški navoj, ostaje ti ok ventil,
3.odseći sa izvrnutog ventila navojni deo koji ulazi u bocu, pa u zavisnosti od situacije tj veličine dela iznad navoja koji je bio u boci, na/u taj deo napraviti navoj, koji može, verovatno 3/8 cola, moguće i 1/2 cola, ili tvrdo nalemiti dupli nipli pola cola, na koji će se sve drugo navrtati,
u toj situaciji se seče ventil Sad

A sklopka je standardna, za Einhell, Willager i slične naprave, tražiti po tim servisima-radnjama, ili buvljak... Bitno je da IMA rasteretni ventil, mada se može i sa običnom sklopkom i magnetnim ventilom slično rešiti stvar, ko već šta ima u "šteku" ili u mogućnosti nabavke Smile
Reply
#33
Danas bio sa sefom u jednoj prodavnici elektro opreme za koju nisam ni znao da postoji Wink
Evo sta sam nasao samo Big Grin
Sklopka je oko 1800din a ovaj merac je oko 300din javljajte dal je ovo ok pa da se pazari Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
#34
Manometar, je ok, čini mi se ovako gledajući, 3/8"...
Sklopka, koliko vidim, nema rasterećenje linije od pritiska, kad isključi kompresorče, pa ti neće moći krenuti ponovo nerasterećen...
Reply
#35
E do k... Big Grin
To je jedina sklopka sto sam pronasao u celom gradu Sad
Jedino da trazim u SK Wink
Reply
#36
Može i ta, no usložnjava ti konstrukciju, možeš staviti neki od elektromagnetnih ventila na cev od kompresora do nepovratnog ventila, uz uslov, da sklopka ima NC kontakt, kada isključi, ili da je el magn ventil NO, te kada je pod naponom preko sklopke (kad i kompresor) bude zatvoren...
Reply
#37
Uhvatilo lepo vreme pa se malo cacka i razmislja Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
#38
Posto je bila poslednja greota da se ne kupi Smile
Do 12 bar-a je moze da pokazuje pritisak u boci Smile
Koji je ovo sraf leptebo Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#39
Dooobar, a navoj je 1/4", ili 3/8", prelaz imaš (redukciju recimo 1/2" na 3/8", ili 1/2" na 1/4"), u radnjama za vodovod ili vazd. instalacije...
Samo napred Smile
Šta si rešio za navoj na boci, (skidaš ventil), imaš li strugara, da ti napravi ž/m prelaz?
Reply
#40
Resio sam da skidam ventil ali malopre nismo uspeli Smile
Probavao sam levo desno ne mrda ventil ni makac kao da je zalepljen Sad
A rekao mi jedan prijatelj da skinem ventil i da mu dam da ce resiti reducir sa ovog cuda na vodovodski ali je on pominjao fabricke reducire sad ne znam nisam siguran.
Probacu sutra malo da ga ubedim cekicem Big Grin
Jer ima neka metoda ili procedura?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)