Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY Mali besumni kompresor za vazduh
#61
Bocko,
Koliko su pouzdane posude od hidrofora za upotrebu u kompresorima na 8 bara.
Ima da se kupe kompresorske glave za 100e na KP.
Reply
#62
Ne bih baš na 8 bara. Do 6 u zavisnosti od stanja posude...
Imaš TNG boce raznih veličina a i kamionske za vazduh...
Reply
#63
(05-19-2017, 09:38 PM)Bocko Wrote: Ne bih baš na 8 bara. Do 6 u zavisnosti od stanja posude...
Imaš TNG boce  raznih veličina a i kamionske za vazduh...

Aha, znači TNG boca i vozi Miško i na 10 bara ?
Kakve su te kamionske ?

E sad, ja bih recimo 150 ili 200 litara za bocu ??
Ili kupiti neku polovnu bocu od kompresora za tu namenu i litražu/pritisak ?

***
Danas sam gledao cene novih kompresora sa 200 litarskim bocama.
Oko 100.000 dinara ...
Reply
#64
Tacno cu i ja dda sklepam jedan kompresor od friziderskog motora  Big Grin ideja uopste nije losa bas zbog toga sto je malte ne necujan .

Imam mali kompresor od 25l sa onom standardnom glavom , to zvrci boli mozak od toga a kad mu se nakaci npr 20m creveta e vreme drukanja do 8 amosfera mu se znatno poveca ko da to crevo ima jos dodatnih 20l.

Imam tng bocu od 60l i imam jedan friziderski motor - kompresor ali bih nasao jos jedan pa da stavim dva na ovu tng bocu jer misim da ce jedan dosta sporo da nabije pritisak na 60l, sa dva bi to bilo taman kako treba.

E da sto se tice jeftinih kompresorskih glava , u Paracinu na vojnom odpadu sam video tonu toga i prodavalo se kao gvozdje na kilogram Wink cena bese tada nesto oko 80din , ali nisam tamo bio skorije.
Bilo je dosta tih kompresorskih glava sto sa jednim cilindrom sto sa dva a nasao sam cak i vankelov kompresor od mislim tenka ??? e sad dali toga imas jos ???

pozdrav
Reply
#65
Danas napokon dosao do jednog motora od frižidera. Frižider je bio u sredini hrpe raznog rtv otpada na poslu tako da je trebalo vremena dok nisam dosao do njega. Upalio sam ga i malisan radi. Kada ce se krenuti u izradu ostatka ali mozda najvazniji dio ce biti uskladisten. Smile
E sada ima još jedan frižider kojeg bi mogao raskupusati da vidim jel mu motor radi, ako radi i taj će biti uskladišten.
Sljedeće je naći nekakav prikladan spremnik za zrak.



Drugi frižider raskupusan i motor od njega je ispravan. Smile
Reply
#66
Nisu losa ideja ti motori za manji kompresor ,  ako bi recimo montirao 2 takva motora na jednu bocu , dobio bi naravno brze postizanje pritiska .
Nego ja bas tu imam nedoumicu , da ne pocnu da smetaju jedan drugog ??? da ne treba na liniji izmedju njih i boce da se stave neki nepovratni ventili ???

Inece imam i ja dva i imam bocu od auto tng-a 60L , pa bih mogao da napravim nesto i ja cisto zbog tiseg rada i manjih dimenzija .
Inace imam kompresor ali radi ko helikopter,  bucan je i nije bas mali , zato bih i pravio nesto manje.
Reply
#67
Samo pazite na ulje. Ti kompresori polako, ali sigurno izbacuju ulje,
a nemaju mogućnost za proveru nivoa.
Reply
#68
U frizideru-zamrzivacu ulje je u zatvorenom sistemu-kruzi skupa sa medijem za hladjenje i vraca se u
kazance (motor) sve zaatletovano.-
Kad se pravi kompresor ulje ima tendenciju da izadje, kako napisa kolega @branko tod.
Ulje hladi namotaje motora i podmazuje sam kompresor, ako ga je manjka-nema motor-nema kompresor.-
pOz
Reply
#69
Da što se tiče ulja to mi je itekako poznato. Pročitao sam temu ispočetka nekoliko puta a i kolega sa posla me je upozorio na to. Kada ću krenuti u izradu kompresora biti će pitanja i nekakvih mojih ideja kako da se spriječi zaribavanje motora zbog nedostatka ulja.
Reply
#70
Trebaće ti tlačna sklopka ????
Ni ja moj nisam završio u gužvi sam oko renoviranja kuće zidam rušim i slično ????
Reply
#71
Pa bez tlačne sklopke si mogao sav taj posao mogao prepustiti kompresoru i spremniku za zrak,barem što se tiče rušenja. Wink
Reply
#72
Moras voleti gradju iz 60tih drvene grede daske letve mnogo tervola i najlona i previse previse sut-a Big Grin
Da vidis kako sam izbegao drvene grede u potkrovlju (vertikale direkt u gredu fi100 x 2 ventilacija/kanalizacija) a ja odmah u prodavnicu po 4 kolena 45 fi100 Big Grin
gdi sad da rusim a taman sam izlio plocu Wink
Reply
#73
PS

Pre par meseci sam menjao krov Big Grin
Majstoru prosla noga kroz karatavan Big Grin imao je mnogo mnogo srece jer da je prosao ceo bio bi kao kroz rende bukvalno Big Grin
Reply
#74
Da li je neko koristio ovaj Magic Gel ?

Radi se o masi u koju se može kompletna elektronika zaliti i zaštiti od vanjskih utjecaja...
https://www.youtube.com/watch?v=4wS3Z5-_Ank

Po njihovoj priči to djeluje jako dobro, ali cifra od £44.72 za litru mi malo smeta... Smile

Ima li iskusta neko sa ovom, ili nekom drugom masom u koju bi se elektronika mogla potpuno zaliti ???

(trebalo je ici u novu temu, al' sad ne vidim kako da obrisem kompletnu poruku Sad )
Reply
#75
Zavisi šta očekuješ, a nisi baš ništa opisao osim : zalivanja elektronike.

Ako ti je potrebno da zaliješ neku PCB, to možeš jeftino uraditi običnom epoksidnom smolom
koja košta oko 20 eura /kg i ima je kod nas. Može i poliester smola ( malo više smrdi dok radiš )
i jeftinija je od epoksidnih. Ako želiš da bude neprozirno, možeš ih obojiti sa bojom za dopunu
inkjet kertridža. To bi bila primena kod koje više ne možeš doći do PCB, jer je tvrdo kao kamen
kada se stegne.

Ako ti treba mogućnost da dopreš kasnije do PCB, onda verovatno mora neka vrsta gela
a verovatno bi i običan silikon završio posao.
Ali kao što rekoh na početku - ništa nisi objasnio !

Pozz
Reply
#76
Kupac trazi da sklop bude potpuno zasticen od vanjskih utjecaja (vode, prasine)... Sklop je prilicno jeftin, a na kutiji ima LED, foto tr. i kabal za spajanje, tako da bi stavljanje u neku ozbiljnu kutiju sa IP68 i sl. bilo skuplje od sklopa samog...

  Zalijevanje epoksidnom smolom je mozda ok (jasno da nema servisa poslije, al' to mi nije bitno), medjutim ne znam kako se smola ponasa kad se stvrdnjava, jer se moze desiti da pokida sve na plocici dok se steze. Zato pitam da li je neko nesto koristio za takvo zalijevanje...

Obican silikon ne znam da li bi bio dovoljno dugotrajno rjesenje, da se ne odvoji za neko vrijeme od plasticne kutije i sva zastita pada u vodu...

  Nekad je ispravljac za Commodore 64 dolazio potpuno zaliven u kutiji, a unutra samo trafo, diode i 7805 na hladnjaku... Smile
  Sto im je to trebalo, nemam pojima.... mozda je transfer toplote bio bolji kroz tu masu nego kroz vazduh (?), ali se razbijalo i servisiralo sasvim uspjesno Smile
Reply
#77
Onda upotrebi epoksidnu ili poliester smolu i miran si - zaštićenije ne može biti.
Ne brini, nema šanse da se bilo šta ošteti. Ta smola je odličan izolator
i ista se koristi za recimo zalivanje visokonaponskih kaskada.

I ne brini što se smola prilikom stvrdnjavanja zagreva sama od sebe,
to je normalno i ne šteti PCB.

Koristio sam više puta, sve tip-top samo posle nema servisa ...

Pozz
Reply
#78
Epoxy Smola , imas ih po internetu narucis , ima ih i kod nas nemora od preko . Set se krece oko 20tak E.

Ako je to sto hoces da zalijej bas dimenzijski malo , mozes da istopis one stapice od plastike za od oonog hot glue pistolja znas vec.

Ja sam dva ta stapica fenom istopio u limenu konzervicu od nekog parfema i kad hocu neku komponentu kao npr kalem zavojnicu da zastitim tu konzervicu stavim na peglu ili  reso ili fenom grejem ssa strane , plastika se istopi a komponentu samo "umocis" u plastiku i ... eto ti .
Reply
#79
Silikon samo onaj sto u prodaju ide kao TV, nema sircetnu kiselinu kao rastvarac. Ovi za kupatila i sl. ne dolaze u obzir
bas zbog rastvaraca.-
pOz
Reply
#80
Baš kao što @emiSAr kaže, neutralni silikon i nemaš brige, ja sam silikonom natrpao pune kutije plastične gdje smo spajali kablove od rasvjete, one led lampe što budu u stazama, i na kraju tu kutiju zakopali u zemlju i nikakvih problema nema, silikno je jeftin i natrpaš koliko god može stati u kutije i kad je zatvor on iscuri sa strane i nemaš brige.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)