Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY Mali besumni kompresor za vazduh
#1
Ideja je iskoristiti motor (kompresor) starog frizidera i neku staru bocu (PP Aparata ili slicno) Wink

Nadam se da ima nekog ko je ovo vec radio Big Grin





Attached Files Thumbnail(s)


Reply
#2
Reciklaza je najbitnija u celoj prici Wink

Frizider koji je donator kompresora je ispravan samo je brzo hvatao led posle ciscenja, kada sam poceo da ga kupusam video sam i zasto disao je pozadi rdja je uradila svoje sada ce biti lepa i visoka polica za tegle Wink

Boca je mala i prakticna potpuno ispravna samo je problem sto niko ne zeli vise da ih puni i nigde nema kupiti reducir na klasicni plinski uredjaj kao u automobilima tako da nista cudno da ona uleti u ovu pricu. Inace punio sam je par puta preko veza staje oko 5-6L plina bez problema tako da mislim da ce biti dovoljno za mini kompresor samo ce biti neophodna vazdusna sklopka da ne bude BoooM Big Grin

Svaki savet ili sugestija je dobrodosla Wink


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#3
Ima, jedan moj prijatelj je to pravi i to sa cak tri kompresora od frizidera vezana paralelno i kmoristio je neku plinsku bocu.
Uspeo je sa tim cak i da ofarba auto (renault 4, i nije bas neki). Ja sam odavno spremio jedan takav kompresor da ga iskoristim za vakuum pumpu za odljemljivanje i nikako da to privedem kraju. Zgodno je sto ti kompresori imaju i ulaz i izlaz, tj sa jedne strane uvlace vazduh a na drugoj strani ga izbacuju tako da mogu praviti komprimovani vazduh a i vakuum. Ja sa tim kompresorom veoma uspesno pumpam gume na autu i biciklama.
Nedavno mi je istekao atest za plinsku bocu (zapremine 35l) u autu tako da je mogu iskoristiti za kompresor Smile
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#4
Pravio sam ja pre dvadesetak godina. Frižiderski kompresor, odnosno njegovo kućište, sam brusilicom otvorio po vodoravnom šavu jer me kopkalo kako izgleda unutra. To je kasnije čak dalo prednost, jer sam mogao lako čistiti kadicu sa zaprljanim uljem i povremeno očistiti limove povratno-nepovratnog ventila na glavi. Kasnije sam nabavio dobru gumu kojom sam taj sastav kape i kućišta dobro dihtovao a spajali su se po principu ekspres lonca. Za bocu sam iskoristio kazan bojlera od 80 litara, postavljen ležeći na točkiće a nakazan montirana platforma sa kompresorom. Na kazan sam montirao manometar, samo radi vizuelne kontrole, jer je sva skalamerija radila bez presostata. Sve spajano armiranim crevima i šelnama. Korišćeno za odprašivanje mašine u mašinskoj radionici, i imalo je više nego dovoljno vazduha za dva radna mesta. Korišćeno je za svašta od alata jer je vrlo lako moglo napraviti pritisak preko 10 Bara.
Na kraju sam ga poklonio prijatelju. Može se napraviti i vertikalna verzija da zauzme manje mesta, i da fenomenalan je jer nema buke. Svaka preporuka da se upustiš u izradu.
Reply
#5
Evo neke najprostije i najjednostavnije varijante koju je sastavio clan naseg foruma ShAdOw Wink


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
#6
Ja sam takav motor od frižidera ubacio na klasičan kompresor, imao sam kompresor kojem je pukao remen i naravno nigdje se ne može naći, i stavio sam taj kompresor, odlično je radio, boca je bila 40l i postizao je oko 7 bar-a veoma lako, jest da je spor ali može poslužiti.
Reply
#7
Ovo sam nasao na hdd-u odakle je kopirano pojma nemam Smile

Odlicna verzija bi bila i sa upotrebom starog Protiv Pozarnog ili PP aparata, mada znam da mi je neko pricao da je boce pravio od starih pregorelih motora kompresora frizidera, jednostavno se isece oklop izbaci pregoreli motor i opet zavari Wink

Ne znam dal si primetio ali Denis ShAdOw je koristio staru bocu od dopune za klima uredjaje koje se bukvalno bacaju Smile

Mislim da se moze koristiti i ova bocica bez problema koja mi stoji i propada u podrumu Wink

Tek istrazujem i ucim Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)


.txt   kompresor.txt (Size: 9,98 KB / Downloads: 4)
Reply
#8
Pravio sam i ja sa 2 motora od r. vitrine i frizidera koji nisu imali vise kapaciteta...

Koristio za duvanje guma i slicno bez boce spori su bili (ali i istroseni) ali 4-5 bara su gurali preko nisam ni probao.

Dosta tesko su startovali preko zime jer su bili napolju, sada imam jaci ali su i ovi dosta dobri jer su mali i tihi...
Reply
#9
(03-06-2016, 08:41 PM)Aca93 Wrote: Pravio sam i ja sa 2 motora od r. vitrine i frizidera koji nisu imali vise kapaciteta...

Koristio za duvanje guma i slicno bez boce spori su bili (ali i istroseni) ali 4-5 bara su gurali preko nisam ni probao.

Dosta tesko su startovali preko zime jer su bili napolju, sada imam jaci ali su i ovi dosta dobri jer su mali i tihi...

Problem sa startovanjem je postajao i kod mene. 
Mislim da je uzrok otezanom startu freonsko ulje koje se verovatno dosta zgusne zbog hladnoce ili zbog duzeg nekoriscenja.
Od kada sam sipao neko ulje za auto, nemam vise pojma koje, prestao je problem sa otezanim startom.
Naravno, u ovom slucaju nije nam potrebno freonsko ulje jer koristimo obican vazduh.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#10
SAE-20 Smile

Pozeljno je iscediti svo ulje koje se nalazi u motoru i to preko usisne bakarne cevcice naginjanjem motora na tu stranu. Kroz istu tu cevcicu se kasnije sipa ulje SAE-20.
Reply
#11
Sve je to već viđeno, podržavam reciklažu, uz jedno veliko ALI: 

SIGURNOST pre svega, boce rashladnih sredstava NISU namenjene ponovnom korištenju, u mnogim se zemljama zabranjuje refill, uz ogromne kazne... 
ti mali, tzv hermetici su namenjeni primeni u rashladnim sistemima, gde ih povratne pare rashladnog sredstva hlade, tako, da korištenjem usisavanja vazduha ima dve negativne stvari po sam kompresor: dužim radom se pregreva i u vazduhu ima dosta vlage, koja sa uljem pravi kiselinu i nagriza namotaj i motor... po oba  faktora se smanjuje vek trajanja hermetika... 
treća, ne manje bitna stvar je, da radom kompresor baca deo ulja u instalaciju, te, ako ne vratimo ulje, u odgovarajućoj količini nazad, kompresor zariba... u rashladnom sistemu, ulje u saradnji sa rashladnim sredstvom, recirkuliše, to je već podešeno karakteristikama rashladnog sredstva i ulja, ulje se rastvara rashladnim sredstvom... 
To je i jedan od razloga, što se nisu proslavili "majstori" kod kojih može da se kompresor namenjen za rad sa mineralnim uljem i R-12, menja kompresorom namenjenim za rad sintetičkim uljem i R-134a -zaribavali su kompresori, jer su ostajali bez ulja... široka tema, ostavićemo je za rashladu... :Smile

Sistem, koji bi se pravio, trebalo bi da sadrži motorkompresor, tlačnu sklopku sa rasterećenjem potisne linije, nepovratni ventil potisne linije, obavezno sigurnosno ventil, koji je pritiska okidanja ispod radnog pritiska korištene posude, ( koja god to bila: kamionski vazdušni rezervoari, TNG boca, dali od auta, ili od onih za domaćinstva, i primena obavezno navojnim spojevima-prelazima, a ne zavarivanjem...), poželjno je manometar, radi kontrole rada tlačne sklopke, kao i regulacioni ventil, oduljivač ili zauljivač izlaznog vazduha... 

Sam kompresor "baci" nešto ulja u potis, tako, da nije preporučljivo duvati pneumatike, jer trunu od ulja... 
Na samom rezervoaru vazduha bi trebalo da ima ventil za ispust kondenza, jer će usisana vlaga u njemu kondenzovati plus deo bačenog ulja... 
Prilikom ispuštanja kondenza poželjno je i odrediti količinu ulja koju smo ispustili sa vodom, jer je vrlo poželjno nadoknaditi preko usisa ulje... 
Nemojte olako shvatiti priču o sigurnosti, ti kompresorčići umeju lako da naduvaju 60 bara i eto nam BUUUM-a... 

Tlačna sklopka sa rasterećenjem potisnog voda i nepovratnim ventilom je potrebna zato, što većina tih kompresorčića nije namenjena za visoki start elektromotora, (poseban relej i startni kondenzator), to imaju motorkompresori namenjeni rashladnim vitrinama...
Reply
#12
Ovo je dosta dobro odrađeno, primenjeni navojni spojevi, par krugova potisne cevi protiv vibracija i za temperaturnu kompenzaciju, korištene potisne boce- risiveri-rezervoari sa rashladnih sistema, koji izdržavaju solidan pritisak i atestirani su...
Tu je i sigurnosni ventil i usisni filter, tlačna i regulaciona sklopka... Smile
Reply
#13
(03-06-2016, 08:03 PM)tesla017 Wrote: Evo neke najprostije i najjednostavnije varijante koju je sastavio clan naseg foruma ShAdOw Wink

Moram priznati, da je ovo i najopasnija varijanta, bez ikakve zaštitne aparature Big Grin
Reply
#14
Imam problema sa pronalazenjem adekvatne boce za rezervoar.

Slazem se bocko mora da se ispostuje procedura i uradi kako treba Wink
Reply
#15
Napravio ja pre nekoliko godina, služilo mi da farbam varalice za pecanje air-brushem:

[Image: PIC_0730.jpg]

Dole motor od zamrzivača kupljen na auto-pijaci za 800 din (bio 1000, ja se pogađao Big Grin )
Boca manja plinska, kod jednog pripadnika romske nacionalnosti, na istoj auto pijaci... Bio 1000 din, ja se pogađao i uzeo za 315 din Big Grin (toliko sam imao u džepu u tom trenutku i nisam hteo da platim više za bocu).
Sklopka je od hidrofora za vodu, platio je na Limundo aukciji 200 din. Šljaka kao sat, izuzetno osetljiva.
Sve što drži sve ovo je ostatak od nekog raspalog računarskog stola...
E, najskuplje su me izašle "sitnice" za povezivanje svega ovoga, T račve, reduciri, navoji, creva, bespovratni ventil... to je sve bilo oko 1500 din, više nego boca, motor i sklopka Big Grin
Na slici ovoj nema, a stavio sam, na izlazu ventil za regulaciju izlaznog pritiska i filter za vazduh (odstranjuje vodu i eventualno ulje iz vazduha).
Pošto sam ubo odličan motor, pumpa 3 bara u boci za manje od minut, a do sledećeg uključenja ofarbam po nekoliko varalica...

Ideja je bila da se daleko višestruko cenovno nadmaši ovo: http://www.dentamedical.com/cart/index.p...688e6ba09b pa se u tome daleko višestruko i uspelo Tongue
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
#16
(03-09-2016, 04:56 PM)tesla017 Wrote: Imam problema sa pronalazenjem adekvatne boce za rezervoar.

Pravili su ljudi sa bocom od protivpožarnog aparata, boce za plin raznorazne, odbačene boce od plinskih instalacija na automobilima (prođe joj rok trajanja od 10 godina za TNG, ali može još ojha godina da se koristi na malim pritiscima za vazduh), a po radnjama za vodoinstalatersku opremu ima i gotovih boca raznih zapremina.. mahom služe za grejne instalacije, hidrofore..

Elem, kao što neko reče, najbitnija stavka ubedljivo je potpuno ispravna i kvalitetna sklopka - nikada ne znate kada možete da ga slučajno ostavite uključenog...
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
#17
I sigurnosni ventil, barem od bojlera, on je 1/2" i trebalo bi da odreaguje preko 9 bara pritiska Smile oko 500 je din
Reply
#18
Alex druze ova tvoja boca identicna kao onu koju imam u steku. Koliko je litara ovu koju ja imam je oko 5-6L.
Jer mozes postaviti jos koju fotku da vidim sta gde ide i kako se povezuje da imam neke smernice.
Moracu da se rastrcim da nadjem sklopku...
Reply
#19
Ne mogu sada, tj. ne znam kada mogu da odem da ga uslikam - već duže vreme ne radim varalice, a kompresor je kod kuma na tavanu, pa kad budem išao kod njega ajd da uslikam..

Da, sigurnosni ventil nisam stavio, svakako ne može da škodi, a što ne može da škodi, to koristi Smile
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
#20
U pravu je Alex.
Ova plinska boca je odlično rešenje kao i PP boca za CO2 aparat.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)