Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rashladni sistemi i uređaji...
#61
U bre.
Ovo baš lepo izgleda.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#62
Ovih dana se ubacuje 500 kg šljive na dokazivanje mogućnosti Smile 

Mali prilog: 
kada sam tražio od gazde i ćerke, maš. ing. oboje, projektanti sušare, da mi daju električnu šemu radi povezivanja, dadoše mi "mašinsko viđenje" šeme:


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#63
(08-10-2016, 08:14 AM)Bocko Wrote: Ovih dana se ubacuje 500 kg šljive na dokazivanje mogućnosti Smile 

Bocko, nikako u sušaru! U burići pa u kazan.  36
Reply
#64
Bolje odmah u kazan pa u staklene tegle. Smile
Reply
#65
(08-10-2016, 07:15 PM)Khadgar2007 Wrote: Bolje odmah u kazan pa u staklene tegle. Smile

Ja bih napravio kompromis: prvo na sušenje, pa ondak u rakiju, viski joj nije ni za mali nokat :Smile
Probato pre desetak godina, lično pravio Smile
Reply
#66
Ima logike, nestane joj kiselost pri susenju i ostane samo secer za fermentaciju.
Reply
#67
Ono kad ti drug izađe u susret. Smile
Dva rukohvata, Teleoptik sa jednom diznom 0.5-1mm i sigurnosnim ventilima, Perun rukohvat sa setom od 6 dizni i 10-tak metara crijeva i nekoliko mesinganih štapića za varenje.



Još trebam pribaviti manometre za kisik i da skompletiram autogeni aparat konačno.
Reply
#68
Odlično! Meni je Teleoptik uvek više odgovarao, kako po kvalitetu, tako po zaptivanju između rukohvata i gorionika, a i nabavljivosti (polovnih) i ceni... Smile
Još kada si pribaviš ili napraviš, (kao ja Smile) "blizanac" gorionik, osetićeš olakšanje u radu, pogotovo sa zavarivanjem eventualno većih prečnicika bakarnih cevi... a tek koliko se brže zagreje lemno mesto Smile
Reply
#69
Da ne kažete, da se šljiva ne suši: ubačeno oko 150kg za probu...
Suši se i oko 2-3 litra kondenza na sat izvire sa "lule", pri temperaturi preko 60*C... 
A miriše, kao da se peče rakija Smile
Gore desno je kontroler rashlade i pregrevanja rashladnog sredstva, kao i rada termoexpanzionog ventila,
dole desno je kontroler vlage, dole levo je merač temperature...
Unutra je prekostrujni relej, koji pri zadatoj prekoračenoj struji uključuje spoljašnje kondenzatore i ohladi potisni gas, te smanji pritisak, plus ima običan termostat, (u sredini desno), koji pri prekoračenju zadate unutrašnje temperature uključuje dodatne spoljašnje kondenzatore gasa...
Trenutno smo ga bili malko pritisli sa opterećenjem, bliže ograničenju struje, čisto da proverimo, jesam li dobro povezao sistem Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#70
Malko ispravljamo fuškanje prethodnih kolega na multi sistemu:
a "samo" smo otišli da namestimo odvodno crevo... Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#71
Imam jedan Privilegov frižider (kombinacija sa jednim kompresorom), koji je radio na R600a freonu, sada je taj frižider došao do mene (a moj je), kada sam pogledao situaciju, neki ''stručnjak'' je izbacio originalni kompresor i ubacio kompresor za R12 freon, pošto na servisnoj cijevi ima ventil i u sistemu ima nešto freona, a koji je to ne znam, a motor je stradao od stojanja, zapekao tuko sam ga svime i svačim ali ni da mrdne, e sad imam R600a kompresor i pokušao bih to osposobiti, pretpostavljam da bih trebao isprati sistem od tog starog freona, kako bih to treba uraditi i čime? To je prvo pitanje.

A sad drugo pitanje.
Pošto je čest problem kod frižidera sa R600a freonom da se leđa/plastik unutar frižidera odlijepe od isparivača, što se ne vidi golim okom dok se ne stisne rukom, da li postoji neko efikasno rješenje za to?
Reply
#72
Cenim da nemaš šta "ispirati", možeš na jednu stranu priključiti crevo sa freonom i samo pustiti da izađe na drugu stranu ili malo duže vakuumirati. Freon je gas koji jako brzo ispari, jedino može podići ulje iz kompresora, ali to je drugi problem.

Za ovo drugo nemam rešenje.

Pozdrav
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#73
Onda bih mogao na otvoren sistem prikačiti vakum pumpu i ostaviti nekoliko minuta da pumpa provuče zrak kroz sistem pa onda pustiti direktno malo freona na otvoren sistem pa onda povariti cijevi na kompresor i opet na vakumiranje?
Reply
#74
Makso, pošto je u oba sistema mineralno ulje, tu se sa ispiranjem zaostalog ulja ne bi trebalo ići...
Ispiranje pri promeni sistema sa mineralnog na sintetičko ulje ili obratno, radim sa tri ili pethloretilenom kao rastvaračem, plus produvam i "ispucam" sistem azotom pa sa tečnim R-134, koji takođe spada u dobre "rastvarače", pa nanovo azot... nije preporučljivo provlačiti vazduh i vlagu u sistem...
Imam dosta konverzovanih sistema i svi su par godina u normalnom radu... Smile
Obrati pažnju na dužinu kapilare i na to, koji je plin u sistemu, merenjem pritiska u mirovanju i poređenjem sa tablicom pritisaka, možda ha je "stručnjak" prilagodio na drugi plin...
Za ovaj drugi problem nema rešanja Sad
Reply
#75
Ok, hvala Vam na informacijama. Javim se sa rezultatima punjenja.

Malo je problem pratiti pritisak jer nemam manometar za R600a, ali opet moglo bi se preko klasičnog manometra uporediti vrijednost u bar/psi pa preko aplikacije na mobilnom telefonu pratiti pritisak i tačku isparenja...
Reply
#76
Danas punio ovu kombinaciju, u početku je djelovalo dobro, ali kasnije...

Dakle, prvo punjenje neuspješno, napunio sistem sa R600a, i radio je neko vrijeme i problem mi je napravio moj var na filteru, koji odjednom pustio pod pritiskom od kompresora, ispustim freon, popravim var i opet iz početka sve, dobro vakumiranje, i lagano punjenje sistema freonom. Pošto sam pomalo puštao freona oko 5-8g da kompresor lagano sve povuče i kada sam došao do kraja (55g po deklaraciji fabrike), radio je normalno, u komori za duboko postigao je -17.6°C i tu je stao, mislim kompresor je i dalje radio ali temperatura je stojala, potisna cijev je postala hladna a usisna mlaka, kao da je nestalo freona, pošto nisam skidao manometar sa servisne cijevi kompresor je pravio vakum, kao da nije imao freona na povratnoj, i temperatura je lagano počela penjati ka plusu i dostigla je -17°C onda sam još malo dodao freona (koji gram) i tada je malo se ugrijala potisna cijev i odjednom se nešto desilo i počeo je opet freon da cirkuliše sistemom?
Onda je temperatura došla na -18°C i tu opet ista stvar ponovo je stao, i kompresor počne mijenjati zvuk, mislim na onaj zvuk kad na potisu napravi velk pritisak i a usis kao da je zatvoren i nema šta vući (kao kad se koristi za kompresor zraka, pa kad postigne 7-8 bara i onda se počne mučiti), tu sam ugasio i ostavio ga?

Da li je došlo do začepljanja sistema ili je neki drugi problem?
Da navedem da sam prije nego što sam postavio motor sve cijevi spajao na R134a i pušta onako iz boce da vidim da li je sistem dobar i freon je tada normalno proticao kroz sistem.
Reply
#77
Liči kao da povremeno u radu imaš vodeni/ledeni čep pri kraju kapilare, pa se samim stajanjem on otopi pa Jovo nanovo...
Moguće da nije baš 100% odstranjena vlaga iz sistema, nekad se to izleči kretanjem sistema u rad par puta, pa do čepa pa stop... dok sušač ne pokupi svu zaostalu vlagu, pa zamena sušača i nanovo punjenje...
Nisam našao podatak o kakvom motorkompresoru za R-600a je reč: novom, ili polovnom? Ako je polovan, može i on da te sabotira...
Ume i kapilara da zeki, pogotovo, jer je "mučena"... ume na nju da se nataloži sloj iz pregrejanog ulja...
Ne stavljaju proizvođači rashladnih sistema bez razloga i pre sušača priključak za vakuumiranje, ali i praćenje rada uređaja... Moj predlog je, da i ti postaviš takav priključak i biće ti jasno, nema li gasa ili te kompresor sabotira, ili postoji čep u sistemu... Ovo ti je klasična koska Smile
Reply
#78
Hvala @Bocko na savjetu bio si u pravu, bio je problem u kondenzatoru i sušaču/filteru, odvojim opet kondenzator mislim obe cijevi da budu slobodne i uzmem kompresor i produvam kondenzator posebno, svašta nešto je ispalo iz njega prljavštine, taloga, hrđe i onda ga produvam R134a, stavim novi filter i opet to sve povarim, takođe sam uzeo i stari filter iz radoznalosti da ga produvam kompresorom i isto tako ispalo je sve i svašta, vakumiram sistem dobro više puta i napunim freonom ponovo i eno ga sad radi dobro. Smile
Pojačam na termostatu do kraja i u komori za duboko postiže i -30-31°C, motor se sasvim malo umlači uopšte se ne grije, samo što taj R600a ima ružan zvuk kad radi, u kondenzatoru kao da je vodopad, ali inače je ovaj frižider baš tih jedva se primjeti da radi.

Sad sam primjetio da se kondenzator puno puno manje grije sasvim se malo umlači 2/4 bude mlako ostatak hladan, dok je prije bio baš vruć, da li je to zbog toga što je kompresor pravio velk pritisak da bi prošao kroz filter?

Još jednom hvala na savjetu. Smile
Reply
#79
Prljavštinu bi primetio i da si prvi skinut sušač otvorio/odsekao na oko tri centimetra uzvodno od izlaza kapilare, tačno bi video svu nečistoću ili talog iz ulja pregrevanog kompresora...
Drago mi je, da je uređaj proradio, valja se to i zaliti! Smile
Reply
#80
Prije par dana, došao mi je neki mali ladičar na popravak, naravno sa R600a freonom, svi varovi pozelenili, ostalo je nešto malo freona u njemu.
Ispustim to malo freona, sve varove ponovim da se osiguram, zamjenim filter, ali sam izbacio onu cijev što ide tamo samo gdje bude dihtung vrata (da ne ledi oko vrata) jer je bila aluminijumska pa reko možda je i ona negdje šuplja, vakumiram sistem pomalo puštanje freona i tako lagano napunim sistem sa 45g po deklaraciji (ne razmišljajući da bih trebao manje zbog one cijevi što sam izbacio), i vrlo przo je postigao nekih -12-13°C i poslije sve teže i teže je temperatura padala, jedva nekako je postigao -21°C, a povratna cijev mi je ledila prilično, i to ostavim za kasnije jer nisam imao vremena da se ponovo igram sa njim.
Danas sam ponovo pokušao, spojim vakum pumpu odma na servisnu da izvuče freon i vakumira sistem, problem se pojavi odmah pri vakumiranju, teško se vakumirao sistem, dođem do -1bar sačekm malo pojavio se ponovo zrak, i sve tako u krug dok nekako nisam izvakumirao, i počnem ponovo sa puštanjem freona, samo povuče malo freona u kompresor i to je sve, veoma brzo dođe na 0bar (izađe iz vakuma) imam osjećaj kao da uopšte freon ne ide kroz potisnu cijev jer je cijev stalno hladna, ispustim freon zamjenim filter opet ista stvar, samo povuče nekih 15g freona u kompresor da popuni vakum i to je sve, jednostavno na servisnoj cijevi kompresor ne pravi vakum nikako?

Da li sam ja nešto pruzrokovao ili je do kompresora ili je sistem začepljen?

Nisam naveo da sam prije prvog punjenja kondenzator produvao sa R134a, i sada kad sam skinuo filter koji sam prvi put stavio nije ništa ispadalo prljavo iz njega, bio je čist?.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)