Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pretpojačavač za merenje buke (SPL)
#1
Ovih dana sam dobio zadatak da realizujem merač buke u opsegu od 40dB do 90dB. Koristim mikrokontroler koji ima 10 bita ADC, ADCVref je 3.3V.
Efektivnu vrednost (RMS) računam koristeći 4096 uzoraka i to radim u mikrokontroleru. Frekventni opseg koji mi je potreban je do 4kHz.

Koristim ovaj elektret mikrofon: http://store.comet.bg/download-file.php?id=755

Ideja je bila da upotrebom operacionih pojačavača izradim pojačavač sa pojačanjem x100 i zatim low pass filtar koji ima frekvenciju odsecanja 4kHz. Semplovanje radim duplo brže.

U mikrokontroleru računam po formuli:
SPL[dB] = 20 log (Vrms/Vref) + SPLref,
gde su Vrms trenutno mereni napon na ADC, SPLref i Vref kalibraciona vrednost koju sam izmerio fabričkim meračem buke, 85dB što naponski iznosi 0.1V

Trenutni koncept koga ne bih mogao da menjam je da se pojačavačka pločica napaja sa svega 3.3V koga ja dodatno stabilišem na 3.0V a električna šema pojačavača je u prilogu.

Gde je problem, veoma teško mogu postići pojačanje kojim bih zadovoljio opseg ispod 60dB. Koliko vidim moraću da povećam napon napajanja samog mikrofona?

Da li se neko bavio ovakvim uređajima i da li može neka preporuka pretpojačavača za mikrofon za ovu namenu.

Unapred hvala na odgovoru.


Attached Files
.pdf   MIC Predpojacavac_sch.pdf (Size: 14,33 KB / Downloads: 16)
Reply
#2
A sta se tacno desava, pocinje da ti klipuje prvi OP (pre-amp) iz tvoje sheme ili imas problem sa shumom?
U kom tacno uslovu ne dobijas 100X pojacanje?

Sta kaze OSC na mikrofonu, koliki je napon? Da li varira sa onim pull-up ili ako menjas njegovo napajanje?
Reply
#3
Problem sa šumom, pošto je manje dB manji signal... preko 65dB radi super, ali sa 100x pojačanjem na 85dB imam svega 0.1Vrms na izlazu iz pojačavača i filtra... pobuda je bila sinus generisan sa PC računara na 1kHz

Čisto radi probe pojačao sam x1000 ali sam dobio mnogo veći šum i time opet na nekih 60dB nikako ispod... što je i logično.

Na osciloskopu signali su odlični, nema klipovanja a otkrio sam i da je ljudski zvižduk jako lepa sinusoida Smile

Neznam što nisam odmah išao sa digitalnim mikrofonima, ovo mi delovalo kao lakše Smile

Zaboravih da napomenm da je naponski regulator MCP1700-3002
http://ww1.microchip.com/downloads/en/De...01826C.pdf
Reply
#4
Ma da, digitalni mikrofon je boza, ako nemas nov, skini sa STM32F4 Discovery Wink

U analogiji bi verovatno morao da se bakces sa nekom vrstom PGA ... da prebacujes range-ove ...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)