Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Secenje stiropora (hot wire metodom)
#1
Napravio sam POC koji mozete videti na slici:



Zica je iz neke kineske grejalice i punjac je od telefona. Zanima me koju tacno zicu treba da koristim (i gde da kupim)?
Dalje, koja je optimalna temperatura koju treba da postignem i kako da izracunam duzinu/presek zice u odnosu na izvor napajanja (ili obrnuto)?

Hvala,
Ivan
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#2
Temperatura žice bi trebala biti u rasponu od 500 do 900 F (260-480C).
Mnogi koriste 310 - 320C kao optimalnu temperaturu.

Za žicu može puno toga ..
Može cekas ili kantal žica. Kantal imaš u bilo kom grejaču.
Kupi u gvoždjari grejač od kvarcne peći i razmotaj ga (pre uključivanja u struju - zato treba NOVI grejač)
Imaćeš žice na pretek.

Za ovu namenu je najbolja Titanijumska žica ( ima na Ebay), ali mislim da nema potrebe za takvim preterivanjem.

Inače žica za ove namene bi trebala biti od 0.3 do 0.5mm debljine.

Na sajtu:
http://www.jacobs-online.biz/nichrome/NichromeCalc.html

imaš kalkulator za odredjivanje potrebnog napona za odredjene parametre žice.

E sad kako ćeš rešiti napajanje zavisi od tebe.

Može na više načina : od prilagodjavanja AC napona sekundara trafoa,
neko koristi i dimer za sijalicu u primaru trafoa
može i neki DC PWM regulatora sa recimo 555 i nekim mosfetom
itd ...

A obavezno pogledaj i sajt : http://hotwirefoamcutterinfo.com/Hot_Wir..._Info.html
Tu baš ima dobrih informacija.

Pozz
Reply
#3
Također možeš prilagođavati napon na najskuplji način a to je sa variakom. Za dimmer imam ti onu šemu(i svoj PCB) iz Elektora i taj dimmer se pokazao baš dobar i izdržljiv.
Reply
#4
Postoji li oprema ovakve vrste za sečenje poliuretanskog sunđera ?

Treba mi da sečem oblik kupe i treba da izgleda lepo.
Reply
#5
Hvala na savetima i linkovima Smile Sto se tice napajanja tj:


Quote:E sad kako ćeš rešiti napajanje zavisi od tebe.

Može na više načina : od prilagodjavanja AC napona sekundara trafoa, 
neko koristi i dimer za sijalicu u primaru trafoa 
može i neki DC PWM regulatora sa recimo 555 i nekim mosfetom
itd ...
 
Da li neko moze da mi ukratko objasni razlike u ovim vrstama napajanja i koje su prednosti/mane? Tj kako/zasto treba da napajam ovaj grejac. Ako je previse pocetnicko pitanje, moze i neki link pa cu da procitam.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#6
(12-22-2015, 09:08 AM)Zvu Wrote: Postoji li oprema ovakve vrste za sečenje poliuretanskog sunđera ?

Treba mi da sečem oblik kupe i treba da izgleda lepo.

Mi ga sečemo na banseku sa ravnim nožem.
Reply
#7
Moj ti je savet da se ti bacis na izradu mehanike.
Ovde ima dosta ljudi koji ti mogu pomoci oko elektronike.
Treba da napravis zatezac zice, jer kad se zica zagreje ona se otpusto pa ti treba neka opruga koja ce uvek da je drzi napetom.
Ja ne bih isao ispod 0.5mm sa debljinom zice jer tanje zice ce vise da se uvijaju.
Ionako debljina reza ce vise zavisiti od temperature zice nego od debljine, jer se stiropor skuplja na visokoj temperaturi (oko vrele zice).
Moras da uskladis temperaturu zice sa brzinom rezanja, visa temperatura-veca brzina i obrnuto.

Sto se tice elektronike to je u ovom slucaju najmanji problem, neki jednostavan regulator, pa sam odluci koji ti je najlaksi za izradu. Mora regulator jer previse je nepoznatih u jednacini za temperaturu zice, tako da je tesko odrediti fiksni napon za zagrevanje zice.
Tu smo i da pomognemo.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#8
Mozes uzeti nesto ovako za napajanje, nema nikak'i MOS-FET i ostalo za pravljenje, samo prikljucis:



Ima 50% (od 12 - 25V) regulacije napona i dovoljno struje (oko 5A) a ima da se pazari po lokalnim radnjama.

Grejac tj zicu prilagoditi tom naponu tako sto ces razvuci potrebnu dimenziju a ostavis visak zice i eksperimentalno probas koja ti temperatura odgovara tako sto prikljucujes na razlicitim pozicijama / duzinama zice ovo napajanje.
Dakle na srednjem polozaju prekidaca sa ovog napajanja recimo da je 20V, dobijes neku srednju temperaturu i pomeranjem preklopnika na veci/manji napom ces imati isto tako i promenu temperature zice.

I malo masivniju konstrukciju odraditi (moze i od drveta) da moze da se zategne dobro deblja zica.
Reply
#9
Sto se tice mehanike, ja sam tu da napravim mini funkcionalni model a onda sve prepustam caletu koji se mnogo bolje snalazi u tome od mene Smile Inace @Gosha odgovorio si mi na pitanje: "Mora regulator jer previse je nepoznatih u jednacini ...", hvala. Sad me naravno interesesuje i izgradnja sopstvenog regulatora al to je druga tema Big Grin

@mikikg, imam par punjaca za laptopove pa cu da testiram i sa njima, thx Wink
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#10
Evo ti šeme za 230V regulaciju. http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=906 To onda možeš da okačiš na neki trafo ili možda direktno na žicu.
Reply
#11
@Khadgar2007, hvala Smile
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#12
regulacija svakako jer postoje različite debljine stiropola a onda na to još i različite gustine za istu debljinu. na tvom mjestu išao bi na deblju žicu i veću moguću snagu (širi dijapazon regulacije napona pa samim tim i struje/snage). time si slobodan da biraš temperaturu žice po potrebi. mehanika ti tu može biti prosta,kako gosha reče treba ti poluga sa oprugom radi zatezanja žice pri bilo kojoj temperaturi i da krak poluge bude barem 65cm da bi imao šansu da siječeš i table od 125x62,5 cm - toliki je najčešće stirodur,a u poslednje vrijeme sve više materijala ide na mjeru 125/62,5 umjesto 100/50 ili 120/60.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#13
Slažem se sa Gošom,

Napravi prvo mehaniku, obavezno predvidi i neki pomični L profil od recimo aluminijuma koji se
može pomerati po postolju, odnosno služiti kao graničnik.
To će ti dobro doći kod pravolinijskih rezanja.

Ne zaboravi oprugu za zatezanje žice, jer čim se žica ugreje ona se istegne sigurno 5-10%
odnosno ponovo skupi na prvobitnu meru po isključenju napajanja.

Što se tiče napajanja, tu se po pravilu koriste niži naponi zbog malog omskog otpora žice.
Evo pogledajte rezultate kalkulatora sa linka koji sam postavio.



Radi se o žici 0,5mm dužine 25cm što je otprilike potrebna dužina.
Potreban napon za temperaturu žice od 316C je 4V , a struja 3A.

E sad oko izbora napajanja, najlepše bi bilo upotrebiti neki PWM kontroler sa mosfetom koji bi
preko šenta održavao KONSTANTNU struju na žici.
Nije previše komlikovano rešenje može recimo sa UC3845  ....

Ništa lošije rezultate rezanja nećeš imati ako upotrebiš jednostavniju opciju sa nekim
transformatorom, ne mora se ispravljati struja - može direktno i bez greca.

Opcija "A" izabrati trafo koji u opterećenom stanju ima 4V na sekundaru i min 15-20VA.
U tom slučaju imaš samo taj trafo i nemaš mogućnost regulacije temperature žice.

Opcija "B" trafo sa izlaznim naponom do 6 do 8V sa neki dimerom u kolu primara.
Khadgar2007 je priložio šemu takve regulacije, mada može i najobičniji dimer za sijalice
jer se regulacija izvodi u uskim granicama a blizu maksimalnog napona transformatora.

Pozz
Reply
#14
Nekoliko korisnih linkova:

Large Dimension Hot-Wire Foam Cutter

Building a Hot Wire Foam Cutter

Hot Wire Foam Cutting

Hot wire foam cutter power supply
Reply
#15


Evo slike secka za gurtne. Pravljen je od cekasa 2 mm, a napon je oko 2,5 V. Struja je preko 30 A.
Namotano je 8 navojaka zice od 16mm2 za uzemljenje na torusnom trafou od 100 W.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)