Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CC3100 WiFi Antena
#1
Interesuje me da li se neko razume u mikrostrip antene za WiFi na 2.4GHz. Projektujem uredjaj sa CC3100 modulom i imam jedno pitanje vezano za antenu. Oko Antena bas nista ne znam, pa je bolje da pitam. Naime na donjem linku se nalazi TI-ov booster pack za CC3100 i CC3200, zajedno sa predlozenim PCB-om. Ono sto mi uopste nije jasno je to da antena koja se koristi je povezana na GND i sa jedne i sa druge strane. Da li je to dobro ili ne? Stvarno ne znam sta se desava na 2.4GHz, ali mi nije logicno da je antena - vod od 50 ohm-a povezan na masu. Molim nekoga samo da mi verifikuje da li je ovo dobro ili ne.

http://www.ti.com/lit/ug/swru370a/swru370a.pdf

Hvala unapred
Reply
#2
Heh, to sa RF zna biti vrlo zanimljivo ...

PCB iz AN lici da je u redu iz vise razloga.
Moguce je i tako vezati chip antenu ali uraditi bas kako su predlozili za sva 4 sloja, sa sve viama kako su rasporedjene oko antene i ostalih RF vodova.


Quote:That`s the beauty of high frequency design. You cannot look at the feed as a DC signal going straight to ground!

At 2.4 GHz the feed line is an inductor connected to ground (used for matching) along with a feed to the λ/2 monopole chip antenna. This ``free`` shunt inductor along with the antenna match components and of course the ground plane cutouts all play a role in determining the resonance of the chip antenna. Without being on resonance there will be significant radiated power loss.

An RF network analyzer with the final product assembly in free space should be used to select the antenna match components for targeting the resonance frequency and minimizing transmission line return loss.


https://e2e.ti.com/support/wireless_conn...8/t/363369
Reply
#3
(11-30-2015, 05:57 PM)mikikg Wrote: Heh, to sa RF zna biti vrlo zanimljivo ...

PCB iz AN lici da je u redu iz vise razloga.
Moguce je i tako vezati chip antenu ali uraditi bas kako su predlozili za sva 4 sloja, sa sve viama kako su rasporedjene oko antene i ostalih RF vodova.


Quote:That`s the beauty of high frequency design. You cannot look at the feed as a DC signal going straight to ground!

At 2.4 GHz the feed line is an inductor connected to ground (used for matching) along with a feed to the λ/2 monopole chip antenna. This ``free`` shunt inductor along with the antenna match components and of course the ground plane cutouts all play a role in determining the resonance of the chip antenna. Without being on resonance there will be significant radiated power loss.

An RF network analyzer with the final product assembly in free space should be used to select the antenna match components for targeting the resonance frequency and minimizing transmission line return loss.


https://e2e.ti.com/support/wireless_conn...8/t/363369

Miki,

hvala puno. Znao sam koga treba da pitam. Ja nikada nisam radio sa RF-om. Koristio sam CC3000 WiFi modul, ali kod njega je stvar skroz drugacija, pa me je ova prica skroz zbunila. Znao sam sve ove price vezano za karakteristicne vodove, ali reko GND je GND, pa cak i kod RF.
Hvala jos jedom Miki.
Reply
#4
I taj PCB dizajn vazi samo za ovu AH316M chip antenu:



http://www.yuden.co.jp/productdata/catal...reli_e.pdf
Reply
#5
Možeš iskoristiti antenu iz nekog laptopa ukoliko ti ne predstavlja problem što se nalazi na zasebnij pločici.
Ukoliko želiš možeš od mene dobiti par komada za test.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#6
(11-30-2015, 10:19 PM)TDA Wrote: Možeš iskoristiti antenu iz nekog laptopa ukoliko ti ne predstavlja problem što se nalazi na zasebnij pločici.
Ukoliko želiš možeš od mene dobiti par komada za test.

Hvala puno. Imam vec neke Johanson chip antene koje sam vec koristio sa CC3000, pa cu trenutno sa njima da radim.

Inace jedna sveza vest. Kolega je testirao antenu na CC3100 booster pack koja je izrutirana kao u dokumentu iz PDF-a koji sam okacio ranije. Nema nikakve razlike u brzini konektovanja sa i bez antene. Jedini je problem sto nemamo network analyzer pa da vidimo kolika je sada snaga. Danas ga nosimo na merenje, pa cemo videti.
Reply
#7
Trebace ti mrezni analizator ne samo da izmeris snagu vec i da utvrdis koju konkretnu komponentu da postavis za prilagodjenje impedance - matching circuit.
Vrlo je tesko unapred to sve predvideti jer tu utice sve zivo, od kvaliteta FR4 materija, debljina bakra, vrste stop laka, pozicija plocice u kutiji itd …
Dakle to se sve sklopi i izmeri pa se proba sa manjim/vecim vrednostima da dobijes svo vecu emitovanu snagu.

Inace malo je pipavo raditi tu mreznu analizu, tesko mozes da prikljucis merne sonde (konektore, mnogo sitno) pa se u sustini sve svodi na spektralnu analizu, znaci u ulaz u SA se stavi odgovarajuca WiFi antena i ona mora da bude u fiksnoj poziciji u odnosu na plocicu kada poredis kolo za prilagodjavanje.
U test fazi kao i u produkciji, kada jednom utvrdis adekvatno kolo za prilagodjavanje, trudi se da taj RF deo na plocici ne pomeras vise i da izrada PCB bude potpuno ista, ista fabrika, isti PCB materijal itd … Nikako ti ne odgovara da svaki primerak posle stelujes ponaosob - treba ti sto bolja ponovljivost izrade plocice i montaze …
Takodje, kod merenja i testiranja, sve mobilne telefone, laptopove i ostale RF sprave skloni u drugu sobu Smile
Reply
#8
Taj dizajn RF PCB plocica je pipav bas, do 2.4GHz i nekako, ali preko toga mnogi smatraju da je to vise domen voodoo magije - black art Smile

Vidi ovo … premotaj na 16:50

Npr ovakve uredjaje samo da otvoris da pogledas sta ima untura i da vratis … hehe, cao kalibracija …
Konektore i srafove sa moment kljucem moras da stezes … ludnica …

https://www.youtube.com/watch?v=eyA2lWQrxwg
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)