Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mac OS X - Hackinto$h
#1
(11-05-2015, 05:22 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: ha ha,isti sam onaj koji je otišao, samo sa nešto više/ne previše novca i dosta novih iskustava... TDA,ako ne uspijem sam tebe ću da smorim oko podizanja sistema na lap-top računaru. na kraju sam uzeo neki pakard -nešto,2.4GHz,4Gb ram i 500Gb hard. takođe,kupio sam i terabajt eksterni i sad tražim nekog sa gomilom dobrih filmova da imam da nosim natrag u D. u taj terabajt će i šeme,sprint6,i tako to...  Smile

HMAP ja malo kasnim sa dopunom odgovora na temu, izvini. Taj laptop ćete služiti i više nego dobro. Dodao bih još samo da, ukoliko postoji mogućnost, umesto tog 500GBy HDD-a nabaviš sebi neki SSD makar na 120GB ili još bolje 240GBy. Tako nadograđen laptop nećeš prepoznati koliko će biti agilniji. Usko grlo kod low-budget (mada i kod skupljih) je upravo HDD pa još kada bude na 5400 obrtaja u minuti... a windows ko windows koliko god RAM-a da mu staviš uvek malo pretekne i na "swap" fajlu i eto odmah čekanja na HDD da odradi svoje.

Još jedna prednost SSD-a kod laptopova je da tada više nemaš "cimažu" da li će da doživi malo jači potres i da se pojave loši blokovi... kao što je to slučaj kod mehaničkih HDD-ova.

Ako nemaš sada mogućnosti, u bilo kom trenutku možeš koristeći recimo Norton Ghost da preslikaš taj od 500GBy na SSD i da nastaviš na njemu. Ja na mom laptopu sam do pre par dana imao svega 120GBy za systemski disk, tako da ti je to sasvim dovoljno za početak ako nemaš veći budžet jer na externom možeš čuvati multimediju i backup projekata koje ćeš imati na SSD-u.

Pozdrav drugar i dobrodošao nam u Srbiju Smile
Reply
#2
Mislim da Nortin ghost ne radi sa SATA drajvovima...
Da li grešim?
Ja koristim Acronis.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#3
Provereno radi i sa SATA diskovima... Čak sam poslednji backup/restore radio pod Win10 pa image na USB kutiju u koju je bio SATA Disk. Otvori se DOS aplikacija i "vozi"... Smile

Inače, dobar je i Acronis, meni nekako simpatičniji Norton.

Takođe korisna opcija Ghost Explorer kojim kada nešto zaboravim da migriram kada reinstaliram OS, mogu kasnije da iz kompresovanog GHO fajla lagano izvučem.
Reply
#4
Hehe, Nortin ghost ni Acronis nisam koristio godinama ... Smile
Od kad sam presao na OS X, on ima svoj Time Machine sistemski backup software koji pravi periodicno (automatizovano, tipa zadnjih 7 dana na sat vremena, zadnjih 30 dana na dan itd) inkrementalne snapshot-ove i biras koje foldere ces da cuvas.
Moze da se izabere "/" tj root i da backupuje ceo sistem i tu je zgodno za razliku od Win sto je file sistem prlicno cist, nema onih zaglupa sa specialno alociranim fajlovima koji moraju da stoje na tacnoj nekoj poziciji na disku/klasteru i sa tim moze da se restoruje ceo sistem 1:1. To provereno radi dobro i bitno je sto se alatka za restore nalazi na boot instalacionom CD za OS X.
Takodje ima i restore alat u (aktivnom) sistemu i to tek radi mnogo dobro i mene je to spaslo XY puta kada radim na nekom projektu pa zabrljam fajlove, vratim se npr 2 dana unazad i iscupam tadasnju kopiju. Sve to radi i sa lokalnim i sa mreznim storage/diskovima.
Isto tako ta kopija na drugom disku je "normalno" vidljiva, nije nista specilano zapakovano, moze da se standardno gleda/kopira kao i svaki drugi fajl. Tu je Apple jedino izmislio neke zalude sa gomilom nekih sym-linkova da bi mogli da cuvaju fajlove koji se vremenom nisu promenili pa je u svakom snapshot isti fajl samo linkovan na adresu predhodnog snapshot, drasticno se steti storage prostor za backup.

Iskreno bolji backup software nisam video od Time Machine!
Jedino je malo problematican kod Hakintosha jer se tu malo bootloaderi razlikuju, ali ko vec fura hakintosh zna kako se to sreduje u 3 minuta (pricam za kompletan restore sistema, za pojedine fajlice je nebitno, to se sve radi iz aktivnog sistema).

https://www.youtube.com/watch?v=cqmPi3fnl4E
Reply
#5
@HMAP
Malo sam se raspisao oko teme koja ti trenutno nije zanimljiva, ali nisam pisao to bez razloga, taj HP sto si uzeo je podlozan hakovanju da se na njega instalira OS X Smile
Tako da ako se u nekom trenutku odlucis mozemo da se organizujemo oko toga … Nije bas jednostavno za pocetnike instalirati na Laptop ali smislicemo nesto … Wink
Reply
#6
Big GrinBig GrinBig Grin
Vrbuješ novog Jabukovca! Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#7
Pa sta cu drugo Smile
Prosao sam sve moguce OS-ove, od DOS pa do danasnjih aktuelnih, svaki je imao svoje pozitivne i negativne strane i trenutno OS X za moje potrebe ima najmanje negativnih (nije da ih nema ali su podnosljivi).
Bolje da me osude na zatvor nego da me neko tera da se vratim na Windows Smile
Reply
#8
he he he - Pakard Bell je u pitanju,nešto kao ACER pod-firma... tek sam ga pokrenuo u W8.1,instalirao šta mi treba (PRVOBITNO sprint6 Smile ) pa sad skidam neke muzike i filmova u njega. u Njemačkoj neće biti mnogo na netu jer me 5Gb košta 20e - većina neta prođe na mobilnom ali je crtanje pločica i slušanje/gledanje muzike/filmova ipak lakše na računaru. probao bi Jabuku a i probaću tamo jer imaju u Media Markt lap top jabuke sa već instaliranim OS tako da nije problem na čemu već samo kad Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#9
He, he, pre nedelju dana moj kum kupio Mac Book i imao sam prilike da se bolje upoznam sa tim "čudom". Da se razumemo, plaćen je papreno. Da je dobro urađen - jeste. Da OS X ima nedostataka i nelogičnosti iz ugla Win korisnika - ima. Ali me je impresionirao pre svega displej, brzina OS-a, Time Machine i konačno Parallels koji fantastično dobro integriše virtuelne mašinu u sam OS X Smile
Reply
#10
Aco, koji je tačno model laptopa?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#11
Ja potvrdjujem da je Hackintosh jednako upotrebljiv kao i crakovani Windows Big Grin

Koristio sam Hackintosh mozda vise od godinu dana i to Retail vid instalacije gde se koristi originalni OS X Disk Wink

Sto se tice HMAP-a mislim da mu klinci nece dozvoliti da stavi OS-X nema igrica a i nema igrica za HMAP SprintLayout Smile

Vredi probati pa makar i u DUAL BOOT.

Internet mi je katastrofa zadnjih par dana tako da znate zasto me nema Smile
Reply
#12
TDA,trenutno nisam kući ali čim dođem napisaću. Nije neka jaka mašina po današnjim standardima ali meni će odraditi posao. Ako bude više para biće i bolji laptop, a ovaj će djeci i bivšoj ženi. Njima ni sprint6 ne treba,samo muzika,video i YouTube Smile
.
Tesla,ovo nije loše, dual boot,jedino što sam ja totalni duduk po ovim pitanjima mada i tip sam čoveka kojeg treba gurnuti u vatru da bi spoznao da kroz nju mogu proći Smile
.
da dodam,Windows 8.1 instalacija je bila na njemačkom,sa mukom sam je doveo na srpski i instalirao sve dodatke i upgrade -ove koji su traženi. i onda stisnem ono što sam mislio da je backup restore point-kad ono jok,vrati se na početak instalacije...joooj, kako sam bio sretaaaan... Big Grin
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#13
Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#14
Reply
#15
(11-11-2015, 12:43 PM)TDA Wrote: Aco, koji je tačno model laptopa?

Packard Bell
Z5WGM
Easy Note TF71BM
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#16
Pa rekoh ti da bežiš od Celerona....
Nema veze nije mrcina ali ipak će imati dovoljno snage za tvoje potrebe... Wink
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#17
drug, sve što je imalo oznaku i počinjalo je od 400e i 2Gb ram. ovo prvo mi bilo previše a drugo premalo. vjerovatno nisam uradio mudar potez ali poslužiće me godinu-dve za moje potrebe...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#18
Služiće... Wink
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#19
(11-11-2015, 04:26 PM)tesla017 Wrote:

Joj juce izginuh sa instalacijom i nisam uspeo Sad
Zbog nekih novih verzija XCODE-a koje koristiom za build iOS mobilnih aplikacija mi je neophodan El Capitano (zadnja verzija OS-a, za posao mi treba) i pokusavao sam da pokrenem na Gigagyte EP45 ploci sa Q9550 procesorom … I nece djubre, prodjem instalaciju i prvi sledeci reboot kada treba da digne GUI, pukne mi tik pred kraj ucitavanja, pojavi se i mouse pointer ali tu odmah pukne bez jasne gresko sto je pukao …
Na toj masini sam vec imao Yosemite i radi super, ali ovaj novi nesto nece …
Radio sam po ovim instrukcijama:
http://www.tonymacx86.com/el-capitan-des...ed-pc.html

Pokusacu danas ponovo ali koliko vidim moracemo u firmi da odvojimo sredstva i uzmemo makar neki MacMini poput ovoga:
http://www.apple.com/shop/buy-mac/mac-mini
Reply
#20
Ahh, doakovao sam mu Big Grin
Uspeo sam da instaliram El Capitano ... Juhu ja srecan Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)