Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HIGH VOLTAGE - Negative ion generator
#1
Drugari,

Treba mi VN trafo na sa feritnim jezgrom malih dimenzija za izradu DC High Voltage napajanja od 30 - 50KV.
Napajanje se sastoji ugrubo rečeno od ( Oscilator 20KHz + Mosfet + VN trafo + VN kaskada )
Imao sam jedan sa elektronike od Junkersovog kotla i bio je dobar ali sam ga preforsirao i uništio.

Može se sve ovo uraditi i sa FlyBack trafoom iz TV i monitora ali su mi preveliki.
Idealno bi bilo da nisu veći od kutije šibica, primarno kolo napajati do 24 VDC, u sekundaru oko 3-5KV @ 10-20mA pa dalje kaskadom sve do željenog DC napona.
Zna li ko iz čega izvaditi  / gde kupiti  / kako jednostavno napraviti takav trafo.

Gledao sam čak i male VN trafoe iz kineskih upaljača za plin. Motani su na feritnom štapiću. Takvi ali malo veći bi odgovarali.
Kad sam već kod ovih trafoa iz upaljača, mogu li sam tako nešto napraviti, koje su karakteristike ferita - pretpostavljam da ne mogu oni od antena iz radio prijemnika.
Kako ih proračunati.

Pozdrav
Želja
Reply
#2
Neznam dali bi ti odgovaralo, ali ovo sve što tražiš ti ima plasma ball, driver na 20 kHz i AC trafo koji daje van kojih 7 kV. Jedino ovih 10 do 20 mA je malo nategnuto. Možda možeš dobiti 5 mA iz jednog.
Reply
#3
Nije loša ideja Gigabyte, može proći i 5mA.
Znaš li, da li je to pozitivni ili negativni izvor VN napona ?
Pretpostavlajm da mora imati VN diodu ili kaskadu posle trafoa pa mi je bitan polaritet - treba mi negativan VN izlaz u odnosu na zemlju.
Reply
#4
Evo posle par minuta guglanja o PLASMA BALL : http://forum.arduino.cc/index.php?topic=8386.0

Nema dioda i kaskada, ali je trafo zanimljiv !!!
Reply
#5
Nema dioda nito kaskada, cisti AC s kojim radis sto zelis Wink
Reply
#6
Mislim nemoj ocekivat neku snagu, ipak se te kugle napajaju ili sa USB porta ili nekog 12V 0.5A adaptera.

Ako te to rjesenje ne zadovoljava onda možda da namotas vlastiti trafo ? Mislim da 2 kV nebi trebao biti problem ? Onda poslije kaskadom umnozavas napon po potrebi.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)