Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monofazni generatror
#1
Da li (i kako) se od trofaznog generatora moze dobiti monofazni napon iste snage (bez elektronike)?
Reply
#2
Jedino premotavanjem generatora na monofazni, i opet nešto manje snage jer je za monofazni potrebno nešto više gvožđa za istu snagu.

Bez takve prepravke to ne bi išlo.

Jedini način da se iz trofaznog generatora izvuče njegova nominalna snaga, a na dve priključne žice je da se njegov napon ispravi sa 6 dioda i kao jednosmerni napon plasira u neki isključivo termogeni potrošač i to bez filterskih kondenzatora.

Naravno, ako je generator 3 x 400VAC, onda bi taj termogeni potrošač morao biti napravljen za vršnu vrednost amplitude 400VAC, odnosno za 560VDC u trajnom radu.

Pozdrav.
Reply
#3
Nekakvim transformatorom da se izvuce snaga iz sve tri faze? Tesko?
Reply
#4
Ne ide jer su pojedinačne faze vremenski smaknute za 120 ugaonih stepeni, odnosno ne događaju se u istom trenutku.

Izvodljivo je teoretski kolima za pomeranje faze, gde bi se jedna "požurila" CL filtrom, druga ostala gde jeste, treća "zakasnila" LC filtom, odnosno pomoćnim LC ili CL filtrima bi se moglo namestiti da se izlazi događaju istovremeno i udruže paralelno u jednu fazu.

Međutim, za to treba gomila gvožđa i kondenzatora i ispalo bi skuplje nego kupiti ceo monofazni agregat i to nov sa sve SUS motora.

I naravno, i pored tih filtera kojima bi se mogle sve tri faze vremenski ispomerati, reaktivna komponenta bi bila prevelika, odnosno loš cos fi, pa opet ništa od nominalne snage.

Kao što rekoh, jedino ispravljanje na DC sa 6 dioda i DC potrošač termogenog karaktera, i onda sva nominalna snaga može izaći kroz dve žice.
Reply
#5
Mozda je najzgodnije da se ostavi kako jeste sa tri faze i onda montiraj 3 monofazne uticnice pa rapodeli potrosace na njih.
Reply
#6
Specifican zahtev! Kineski kompresor dva kondenzatora za start jedan stalno u radu (valjda sam dobro video). Pri startu povuce 30A (a mozda i vise) zbog cega proradi zastita na agregatu. Problem resen kupovinom drugog za nijansu boljeg agregata.
Hvala na brzim odgovorima!
Reply
#7
(08-16-2015, 11:07 AM)Slavisa Wrote: Specifican zahtev! Kineski kompresor dva kondenzatora za start jedan stalno u radu (valjda sam dobro video). Pri startu povuce 30A (a mozda i vise) zbog cega proradi zastita na agregatu.

Vidiš Slaviša, sad sam već iznerviran pomalo.

Da si ovako nešto postavio na samom početku ne bi mi potrošio deo životnog vremena na objašnjavanje bespotrebnih stvari več bih ti odgovorio sa jednom kratkom rečenicom.

Upotreba agregata za pogon kompresora apsolutno isključuje neku DC aplikaciju i ja se ne bih zamajavao sa ispravljačima i objašnjavanjem kako možeš izvući punu snagu kroz par žica.

Volim da pomognem ljudima, ali ovaj put sam stvarno zažalio za bačenim svakim minutom vremena.
Reply
#8
Zaista mi je zao sto sam ti oduzeo od zivota toliko vremena!
Posto sam "izvukao" 50% snage (a "trebalo" mi je 80%) nakon jedne noci i dva dana, usudio sam se da ovde postavim pitanje kojim nisam imao nameru nikog da nerviram. Zahvaljujem ti se na potrosenom vremenu i nadam se da ce nekom od clanova tvoje instrukcije biti dragocene.
Reply
#9
Slaviša,

Što je učinjeno, učinjeno je i nema povratka.
Zasigurno sam bio preoštar i možeš me shvatiti kako god poželiš.
Meni na savest šta sam ti rekao, tebi na savest kako si razumeo.

Cilj nije da te uvredim niti omalovažim  već da ti objasnim da dobro kanalisano pitanje uvek obezbeđuje jednostavan i vrlo precizan odgovor.

"Mlako" objašnjavanje ljudima provereno ne pomaže, i ne "resetuje" ih, već prođe sasvim nezapaženo.
Savršeno sam ubeđen da ovo neće kod tebe proći nezapaženo i da će ti ostati u sećanju, jer sam ti "prodrmao" emocije, smatrao ti mene nekim "neprijateljem" ili "prijateljem".

Odnosno, neko sledeće pitanje ćeš značajno bolje dimenzionisati što će se završiti upravo u tvoju korist.

Što će reći: možda sam ponekad i pregrub, ali sam zato efikasan poput snajperiste.

Ponekom od članova su pomogle moje instrukcije, pogotovo kad dobro konkretizuju pitanja. Pomoći će možda i tebi ubuduće ako ovo shvatiš na ispravan način.
Takođe i poprilično dragocenog životnog vremena odvajam na pomaganje raznim članovima.
Kada se iz toga izvuče korisna svrha onda mi je zadovoljstvo, a kada je to promašena priča onda je to isto kao kad svojoj devojci odneseš crvene ruže a ona kaže da ih ne podnosi već voli žute lale. Takav neki (popi*an) osećaj otprilike...

Pozdrav
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)