Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows 10
#21
Spomenuta firma Tibbo je bas specializovana za tu problematiku sa legacy LPT i COM portovima.
Naravno da je i njima poznato da niko nece da baci neku staru masinu koja jos uvek dobro radi samo zbog komunikacionog porta koji je u medjuvremenu zastareo i ne ugraduje se vise na racunarima.
Pored stand-alone konvertera za LAN<>COM (mala kutica) recimo imaju nesto veoma veoma zanimljivo a to je da su uspeli u velicinu LAN metalnog konektora da upakuju i magnetics, i drajvere i sto je najludje ceo mikrokontroler koji po zelji mozes da programiras ili da ga pustis predifinisanu funkciju LAN<>RS232, sve spakovano u konektor!
Dakle prepravka/modifikacija je banalna, sa SW strane u PIC nema ni jedna jedina izmena!!!

http://tibbo.com/products/
Reply
#22
Samo LINUX! ...Debian, Fedora....milina. Nikad zakocilo, nikad pao sistem, nikad virusi...
Reply
#23
Arch Linux Boro Smile

Linux from scretch Big Grin

Mislim pored windowsa i OS X i Linux su ozbiljni konkurenti i dobri sistemi Smile

Hackintosh je skroz ok alternativa jedno 2 godine mi je radila 10.5.5 na Intel Atom 330 masini bez problema Wink

Samo sam imao neki stik od 512mb non stop zaboden tu su bili Kext-ovi i rEFIt inace je instalacija bila skroz RETAIL Smile
Reply
#24
(07-29-2015, 11:46 PM)mikikg Wrote: Spomenuta firma Tibbo je bas specializovana za tu problematiku sa legacy LPT i COM portovima.
Naravno da je i njima poznato da niko nece da baci neku staru masinu koja jos uvek dobro radi samo zbog komunikacionog porta koji je u medjuvremenu zastareo i ne ugraduje se vise na racunarima.
Pored stand-alone konvertera za LAN<>COM (mala kutica) recimo imaju nesto veoma veoma zanimljivo a to je da su uspeli u velicinu LAN metalnog konektora da upakuju i magnetics, i drajvere i sto je najludje ceo mikrokontroler koji po zelji mozes da programiras ili da ga pustis predifinisanu funkciju LAN<>RS232, sve spakovano u konektor!
Dakle prepravka/modifikacija je banalna, sa SW strane u PIC nema ni jedna jedina izmena!!!

http://tibbo.com/products/

Hvala Miki.

Interesantno. Pogledaću.
Reply
#25
Što se tiče prepucavanja Win-Mac-Lin, Linux tu nema šta da traži, jer su ova dva finansirana i istestirana koliko god se to moglo, ali opet, gomila svetskih servera se baškari na linux platformi kao osnovi, čak i super-kompjutere pokreće lindža.

Slažem se sa prethodno rečenim da je subjektivni osećaj da svaki novi OS sve više resursa traži, moguće je da su naša očekivanja prevelika i u toj situaciji novi OS ne može nikako da pokaže koliko je dobar.

U svakom slučaju, vrlo lako se proba bilo koji OS i onda se ima lični uvid u to kako stvarno nešto radi, a ne onako "pa znaš, nisam čuo reči hvale za to i to", a nisi ga ni pogledao, a ne daj bože probao.

Zato samo hrabro naprem, jeste da će pojesti malo vremena, ali ako se ispostavi da radi bolje od prošlog, onda je žrtva opravdana.
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#26
Pa nije prepuc u temi oko win, linux i os x, jednostavno dolaze nove verzije OS-ova na trziste, svaki proizvodjac gleda da ucari deo svog kolaca na ovaj ili onaj nacin, jedino je ocigledno da im svima ide zestoko dobro u prikupljnju zelenih novcanica.
Taj Win10 je besplatan pod odredjenim uslovima do nekog perioda (vidi EULA) a posle ce biti, "only 199.90 necega" Smile
Reply
#27
Miki je sasvim u pravu svojim gledanjem a s druge strane, Win10 i nije besplatan:
Svi oni koji su se prijavili sa W7, W8, W8.1 itd. su izgubili svoje originalne licence, tj. ne mogu se vratiti i legalno instalirati na nekoj
drugoj masini isti taj W7, W8, W8.1. Dakle nije besplatan rucak, pojeli smo stare zalihe. Sad smo svi dobili istu uniformu.

Kako Windows postaje 'najveci internet servis', kao probni balon W10 je 'free'. U jednom momentu ce reci e sad dolazi W10.1 ili W11,
W10 nece raditi od tog i tog datuma i svi odreda morate da kupite novo izdanje. U stvari, verujem da ce biti bas kao za 'Office 365'
- iznajmljivanje softvera na godinu dana.

Evo datuma isticanja za sva 'insider' izdanja W10: http://www.pagestart.com/win10tpbuildexp041215.html

Meni je W10 za sada interesantan samo u jednom pred-izdanju, verzija 10074, gde pola stvari ne radi, pre svega zvuk ali taj nedostatak
je u stvari kreirao nestvarno dobru verziju W10 bas za audio namenu. Uz eksterni audio softver naravno. Jedino da se resi ovo isticanje
verzije na pametniji nacin od - vracanja sistemskog datuma neku godinu unazad.
Reply
#28
Nik i Miki pomešali ste Technical Preview i zvaničnu verziju koja se upravo pojavila..
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#29
(07-30-2015, 01:00 AM)mikikg Wrote: Pa nije prepuc u temi oko win, linux i os x, jednostavno dolaze nove verzije OS-ova na trziste, svaki proizvodjac gleda da ucari deo svog kolaca na ovaj ili onaj nacin, jedino je ocigledno da im svima ide zestoko dobro u prikupljnju zelenih novcanica.
Taj Win10 je besplatan pod odredjenim uslovima do nekog perioda (vidi EULA) a posle ce biti, "only 199.90 necega" Smile

Nisam trebao da upotrebim reč "prepucavanje", jer nisam uopšte imao na umu bilo kakvo ubeđivanje i merenje čiji je duži, nego sam hteo da kažem da win i mac što se tiče resursa uloženim u njihov razvoj daleko nadmašuju čitav linux svet, a opet taj linux se jako dobro drži.

Mac nisam koristio nikad, i nemam želju, mada po komentarima i iskustvima zaključujem da je fenomenalan OS, a na tom nivou bi trebao da bude i win, što uglavnom nije slučaj.

Evo slackware linux kod mene radi poslednje 4 godine stabilno kao stena, jedino kad se ja nešto pravim pametan pa nešto zabrljam, dok je sa win redovna popravka sa reset dugmetom Big Grin
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#30
(desi se Euro izmedju pa da korigujem)

@TDA
Nema sta da mesamo, izgubio si licencu za W7 ili W8 i to je to.
A oficijelno izdanje (RTM, 10240) je deljeno unazad nedelju dana (proizvodjacima) a sirokoj publici od juce.

Pozz!
Reply
#31
Evo sta je jedan prijatelja napisao na Facebook-u

Zašto mi ne treba novi Windows 10?
- zato što mi i Windows 7 dobro radi, zapravo je radio i XP;
- zato što mi sve aplikacije rade i nemam vremena da proveravam koja neće raditi na novom Windows 10;
- zato što nemam "touch screen", niti nameravam da ga imam, zapravo, ježim se od otisaka prstiju na ekranu;
- zato što mi ne treba ni novi računar, a svakako ne zbog novog OS-a;
- zato što deo starih uređaja/periferije neće raditi sa novim OS-om;
- zato što mi ne treba Kortana, imam moju Biljanu.

U pravu je zar ne Smile
Reply
#32
U pravu je potpuno. Za ovo Kortana nisam čuo. Šta/Ko je to?
Reply
#33
To je kodmo ime za verziju operativnog sistema.

Nije nužno potreban novi računar na novi OS.
XP je radio kako-tako.
Vista je trošila previše resursa i praktično bila neupotrebljiva.
Win7 je mnogo stabilniji od Viste i troši manje resursa. Imam utisak da osnovna Home verzija troši manje resursa od XP Pro.
Win8 troši još manje resursa ali je uklonjen klasičan start meni jer su želeli da ga prilagode i za upotrebu sa uređajima koji imaju ekran osetljiv na dodir.
Kod Win10 je vraćen klasičan start meni i čini mi se da troši još manje resursa. Grafičko okruženje je na prvi pogled uprošćeno i izgleda malo minimalistički.

Upravo sam uradi oupgrade sa 8.1 na 10 na HP Pavilion 15 laptopu i sasvim sam zadovoljan.
Start meni me je malo zezao do prvog restarta.
Svi drajveri, aplikacije i podešenja su ostala na mestu.

P.S.
Zaključak:
Ako je neki komp radio solidno na Win7 radiće isto tako, pa možda i bolje na Win10.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#34
(07-30-2015, 11:25 AM)TDA Wrote: Nik i Miki pomešali ste Technical Preview i zvaničnu verziju koja se upravo pojavila..

Da li mozes da nam kazes malo vise oko licenciranja, kakva je situacija sa Win10?
Reply
#35
Kod upgrade sa Win7 ili Win8 na Win10 se licenca nasleđuje i ostaje validna.
Win10 Technical Preview je pušten kao javna test verzija i ima vremenski ograničenu licencu.

Više detalja trenutno nemam.

Kad se vratim sa posla probaću da uradim upgrade sa krekovanog Win7.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#36
Kad izadje novi OS marke Windows ja najcesce cekam prvo da se pojavi ovo .

Cortana moze da se iskljuci i hide-uje sa taskbar-a to nije problem najverovatnije cu i ja instalirati windows 10 na mom laptop-u.

Smile
Reply
#37
TDA, šteta što (po svoj prilici) nikad nisi koristio XP 64-bitnu verziju. Svi ozbiljniji proračuni su mi s početka veka rađeni na računaru s tim OS, a štampanja sa drugih (Win 2000), jer čak ni HP nije imao 64-bitne drajvere kad se ta verzija XP-a pojavila. Pre njega, najviše sam bio oduševljen sa NT 4.0 (profi verzija windowsa u doba dok su skoro svi koristili 95 ili 98). Taj je radio i na 20MB RAM-a, a bio neverovatno stabilan. Da bi ti se pojavio plavi ekran, morao si da ga šutiraš...
Reply
#38
Da. XP sam koristio 32-bitnu verziju...
Slažem se za Win2000. Najstabilniji Win ikada.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#39
(07-30-2015, 01:55 PM)tesla017 Wrote: Kad izadje novi OS marke Windows

Neće više biti novih OS Win 11 ili 15 itd. Ovo je zadnja verzija Win-a, i biće samo nadogradnje (šminke).
Tako su barem rekli na prezentaciji, ako im je za verovati.

Napomena za Win 10. Na kompu nisam mogao da instaliram grafičku nvidia 8400 GS, tako da sam vratio na WIN 7.
Na laptopu gde sam imao instaliran WIN 8.1, bez problema je sve instalirao, i radi kako treba.
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#40
Ma valja malko sacekati bice svega i za Win 10.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)