Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Soft-start za 2kW brusilicu
(05-10-2018, 11:14 AM)Milan94 Wrote: Zakljucak je da za pokretanje induktivnih potrosaca impuls na gejt treba da ima trajanje cele poluperiode.

Za ovo nisam siguran, da sacekamo Macolino misljenje. Ja tu vidim problem discipacije na Gejtu, nije sve jedno kada impuls traje 100-200us ili ako traje 10-20ms ...
U nekim temama na ES gde smo pricali o "spaljenim pasteta-tiristorima" je spominjano bas to oko discipacije i kako je moguce sa nepravilnom pobudom unistiti i tako snazne tiristore ...
Reply
(05-10-2018, 11:30 AM)mikikg Wrote:
(05-10-2018, 11:14 AM)Milan94 Wrote: Zakljucak je da za pokretanje induktivnih potrosaca impuls na gejt treba da ima trajanje cele poluperiode.

Za ovo nisam siguran, da sacekamo Macolino misljenje. Ja tu vidim problem discipacije na Gejtu, nije sve jedno kada impuls traje 100-200us ili ako traje 10-20ms ...

Nemoze impuls da traje 20ms maksimalno trajanje impulsa je 10ms kada na potrosacu imamo maksimalnu snagu.

Impuls traje od onog trenutka kada okinemo trijak sve do prolaska kroz nulu gde iskljucujemo taj impuls.

P.S.
Nisam bas siguran da duzina impulsa na gejtu moze da utice na ostecenje trijaka ili tiristora ukoliko je struja u granicama normale pre ce biti da do unistenja za posledicu ima prejaka struja gejta.
Reply
Nisam siguran da je tako dobro, koliko znam neophodno je plasirati kratak impuls ka gejtu sa tacno odmerenom kolicinom energije, ni manje ni vise, manje nece dobro okidati Gejt i moze da dovede do otkaza triaka/tiristora, vise ce praviti samo nepotrebnu discipaciju i opet moze dovesti do problema ...

Dakle kolicina energije ulozena u Gejt puls je bitna a to je proizvod vremena i snage (tj vreme*struja*napon) i to mora da se uklopi, sve van toga je pitanje sta ce da se desi.
Reply
Daj mu više kratkih impulsa, ne mora samo jedan.
Reply
(05-10-2018, 11:35 AM)Milan94 Wrote: Nisam bas siguran da duzina impulsa na gejtu moze da utice na ostecenje trijaka ili tiristora ukoliko je struja u granicama normale pre ce biti da do unistenja za posledicu ima prejaka struja gejta.
Unistenje trujaka

Milane, obavezno pročitaj ovo:
http://www.elitesecurity.org/t482983-0-K...pastetu-od

Miki ti je veoma dobro predočio stvari.

Pozz
Reply
Da. Pročitaj tu temu.
Reply
(05-10-2018, 11:53 AM)gorankg Wrote: Daj mu više kratkih impulsa, ne mora samo jedan.

(05-10-2018, 12:25 PM)Macola Wrote: Da. Pročitaj tu temu.

Milane, prouci malo datasheet-ove od npr TCA280 ili TCA785.
nema potrebe da izmisljas "toplu vodu" odavno je to vec prouceno i izmisljeno.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
Inače, srdačna preporuka za ovu matoru a odličnu knjigu:

https://www.goglasi.com/search?q=%20Tiri...0uri%C4%87
Reply
Pa nemoj me zezati da knjiga dođe 2,5€? Baš moram sada ponovo zagnjaviti nekoga da mi ju kupi i dopremi na Triode festival.
Reply
Ovde je stara tema oko soft-start
https://forum.yu3ma.net/thread-1807.html

Ovo je shema, ovde moze da ide PIC umesto BluePill ali to mora neko da proba da isprogramira ...

[Image: attachment.php?aid=33865]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Hehe, evo ga novi kandidat : ) ... ovo moram da probam ...

Reply
(07-29-2020, 11:03 AM)mikikg Wrote: PS: To moze kao sto ZASto rece da se spakeuje u PDIP-8 PIC mikrokontroler, cak i varijanta sa faznim zasekom ili jos bolje da bude varijanta sa faznim zasekom i sa relejom zajedno i to se uzme reley za 230VAC spulnu i gura se opto triakom a to sve zbog minimalne potrosnje kako bi se napajanje napravilo sa jednim malkice vecim kondenzatorom i TL431 ! Smile

Spakuje se u PIConju sa 6 pinova (10F206). Jedan izlazni, na preostala 3 DIP prekidačići za određivanje vremena zadrške, prema želji korisnika Smile

BTW Miki, pa gde CortexM0 za smešnu zadršku Big Grin
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
(07-29-2020, 11:37 AM)mikikg Wrote: Hehe, evo ga novi kandidat : ) ... ovo moram da probam ...

Budi spreman na neka razočarenja... Radim trenutno sa STM32G030J, 8 pina i ima dosta problema.
Najveći biser je da recimo SPI nema šanse da se koristi... SCLK pin je takođe povezan na NRST pinu. Čim pokreneš SPI, resetuje se MCU. Kada pokušaš da ukloniš
NRST sa tog pina (može samo sa CubeProgrammerom) onda se desi da naponski nivo bude na 2V umesto na 3.3V itd...

Mnogo "sirov" čip, tako da imaju dosta bugova. Treba sačekati.

Moj savet, za jednostavnije uređaje uzeti neki PIC u sličnom pakovanju, ipak to dosta dobro radi jer su bugovi ispeglani u zadnjih par godina.
Reply
PIC12F1571
Ko lutka... košta 0.5 USD 8 pinova, 10-bit ADC, 16-bit PWM, 5-bit DAC, komparator, EUSART, ima ga u Comet-u. Šta ti više treba...
Reply
Porucio sam PIC16F15313-E/P, taj ima Zero Detection + CLC + NCO, bas predisponirano za kontrolu triaka.

@ddaniel ovo sto ja planiram sa triakom ne moze sa NE555 da se napravi, radi se fazni zasek sa predefinisanim "slope" prilikom ukljucivanja ...
Reply
Zanimljivo, nisam odavno koristio MCC (Microchip Code Configurator u MplabX), ovo za SoftStart sam nakljucao po GUI za 15-ak minuta, to je 3/4 programa gotovo, kompletna konfiguracija perferija ... : )
Ostalo u programu cu dokucati kad stignu kontroleri, imam i HW spreman ...

Reply
Dobar je MCC kad treba da neku periferiju inicijalizuješ a po prvi put se srećeš sa nekim kontrolerom. Ima dosta razlika kod noviijih PIC16 i PIC18 pa dok sve to pronađeš po dataseetu prođe dan. Ovako kreneš sa MCC pa uzmeš odatle šta ti treba.
ZCD je imao neki zez ali ne mogu da se setim šta sam to nalazio po forumima. Obrati pažnju ne njega.
Reply
[Image: attachment.php?aid=33886]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
@Branko Prebacicemo tamo gde je izvorna tema ...

Nego, ako ovaj PIC-onja moze na MCLR pinu da postavi digitalni output (a da nesto ne zaglupljuje, ili ako je bolje da bude input, ne znam) onda imamo 6 nozica na raspolaganju i moze da se doda jos jedan POT, konkretno dva POT-a, jedan za soft-start vreme a drugi za maksimalnu snagu i tako da izvucemo maksimum od ovog malca, moze da radi univerzalno kao soft-start ili kao (pasivni) regulator sa faznim zasekom i to kad dodje na 98-99% snage da ukljuci relej Smile

[Image: attachment.php?aid=33887]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(07-30-2020, 08:48 PM)mikikg Wrote: Zanimljivo, nisam odavno koristio MCC (Microchip Code Configurator u MplabX), ovo za SoftStart sam nakljucao po GUI za 15-ak minuta, to je 3/4 programa gotovo, kompletna konfiguracija perferija ... : )
Ostalo u programu cu dokucati kad stignu kontroleri, imam i HW spreman ...

Odličan MCU PIC16F15313,  pre mesec dana sam se igrao sa njim.
Budi obazriv da MCC ume da pogrešno generiše kod. Ako nešto ne radi, proveri kako je izgenerisao, recimo meni je loše mapirao I2C pinove na tom MCU.

Šta je odlično kod MCC i PIC rešenja, kod se generiše samo za to što odabereš. Za razliku od HAL pristupa kod STM32, ovako generisani kod bude značajno manjeg gabarita pa staje i u te majušne PIC-ove.

@ddaniel Što se tiče robusnosti na smetnje, izuzetno su robustni. Dodaš eventualno WDT u okviru koda i to radi pod nenormalnim uslovima eksploatacije.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)