Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscilacije na izlazu pojačala,i kako im "doakati"?
#1
pošto je mene ovih dana uhvatio ne-rad tj nemam posla a imam nekakav osciloskop,dohvatio sam se mjerenja pojačala i njihovih karakteristika što se dalo vidjeti u temama Mitar i Miloš amp,Pete Vogel - ostripper (Mongrel AX1.3VBC),APEX A23 pa i OME SIGMA baš u skorije vrijeme.

prvo što hoću da istaknem je da recimo kod Borine Sigme zvučno uopšte ne da nisam imao zamjerki nego mi je to pojačalo zvučalo za TOP3 od svega što sam imao prilike duže vrijeme da slušam - a osciloskop pokazuje neko zezanje na njenim izlazima.

prvo i početno pitanje : šta se očekuje na ekranu oscloskopa kad se ulaz pojačala kratko spoji,osciloskop postavi na osjetljivost od 5mV/div 0,5uS/div : da li bezuslovno ravna crta,ili su dozvoljene nekakve tolerancije u vidu zadebljanja linije i slično?

drugo pitanje : kako najpravilnje spojiti osciloskop u mjernom sistemu a da najmanje moguće utiče na mjerni rezultat? (da li na istu mrežnu utičnicu,da li je i koliko bolje preko razdvojnog mrežnog transformatora i zašto,da li...)

sva ova pitanja neumitno će doveti do filozofije (nesarkastično!) povezivanja i postavljanja elemenata pojačala (transformatora,masa,uzemljenja,izlaznih stepena,hladnjaka,konektora,prekidača...) unutar kutije,pa će se vjerujem napokon doći i do riječi-dve o tome.

volio bi kad bi neko od vas sa foruma uzeo osciloskop i provjerio stanje izlaza svojeg pojačala pri kratko spojenom ulazu i podešenjima osciloskopa kao što sam gore naveo,i da postavi slike ovde da svi vidimo.

u idealnoj situaciji tu bi trebala biti jedna tanka fina linija,a pošto se živi u (daleko) ne-idealnom svijetu - šta realno očekivati pri ovakvim mjerenjima?

pozdrav svima koji se uključe,i onima koji čitaju!
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Messages In This Thread
Oscilacije na izlazu pojačala,i kako im "doakati"? - by HomeMadeAudioProject - 12-19-2014, 12:33 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)