Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masivno paralelni buffer sa izlazom od 50 oma
#1
Odavno imam potrebu da za merenja THD na sklopovima koji traže nisku izlaznu impedansu pobude (napr. RIAA predpojačavači) pri naponima reda par mV ili manje, obezbedim odgovarajući izvor signala.

Tipični, meni dostupni, generatori sa veoma niskim izobličenjima, kao što je na primer već više puta pominjani Viktorov oscilator sa diyaudio.com, obiično imaju relativno visoku izlaznu impedansu (Viktor: 1200 oma, max. napon oko 2,75V) i namenjeni su za pobudu sklopova sa visokom ulaznom impedansom.
Još jedno merenje koje rado primenjujem je odredjivanje frekventne karakteristike nekog sklopa pobudjivanjem belim šumom, gde mi takodje treba generator niske izl. impedanse.


Da skratim priču, potreban mi je izvor signala koji može da "vozi" standardne atenuatore sa impedansom od 50 oma, kao što je serija HP355, odn. fiksni atenuatori u BNC kućištu.
Ako je izlaz iz oscilatora 3V, on mora atenuatoru od 50 oma da stavi na raspolaganje struju od 60mA i da pri tom ima THD na nivou primarnog izvora signala (oko -130dB u slučaju Viktorovog oscilatora).

Postoje baferi koji lako mogu da obezbede gore pomenutu struju (napr. BUF364, a imam i par LM49713), ali je njihov THD inferioran u odnosu na oscilator. Sa druge strane, LM4562 pri izl. naponu od 3V i opterećenju od 600 oma (izl. struja 5mA) ima THD od -130dB, ali nije napravljen za veća opterećenja.

U "Elektoru" iz 2010. god. D. Self je objavio masivno paralelni pojačavač sa 5532 (32 po kanalu), izlaznom snagom od 15W i THD na nivou pojedinačnog 5532. Uzimajući u obzir da se pri paralelnoj vezi šum smanjuje sa kvadratnim korenom iz broja elemenata, dobija se sklop sa izuzetno niskim šumom, bez kvarenja THD.
Dakle, idealno rešenje mog problema.

U literaturi ima podeljenih mišljenja o paralelizovanju opampova. TI upozorava na moguće probleme:
http://e2e.ti.com/blogs_/archives/b/thes...t-possible#
dok je ADI malo "opušteniji":
https://www.analog.com/en/technical-arti...mance.html
Nema druge nego isprobati Smile .

Na prvoj slici je prototip sa osam LM4562, realizovan na prototipskoj pločici mešavinom TH i SMD komponenata. Ovi poslednji su keramički bajpas kondenzatori od 0,1uF/250V (1206), zalemljeni direktno na nožice podnožja (V+ i  V-). Drugi bajpas je po jedan elektrolit od 22uF izmedju V+ i V-, po Gronerovoj preporuci. Osim ulaznog RF filtera (100R/100pF) nema nikakvih drugih posebnih mera - bez tog filtera imao sam na izlazu čist siganl od oko 20mV na 100MHz i to pri kratko spojenom ulazu!

Oscilogrami govore za sebe: prvi prikazuje talasne oblike pri ul. naponu od oko 2,7V (žuto) i na izlazu iz atenuatora na -6dB (plavo), dok drugi pokazuje detalje šuma pri vrem. bazi od 50ns (signali su iskošeni jer je okidanje na prolazu kroz nulu). Vidi se samo nekorelisani šum na vrlo niskom nivou.


Koncept je položio ispit - ostaje još da se uradi DC servo (na slici je DC na izlazu ispod 1mV, ali povremeno ide do 10mV), a hoću da uradim i balansni ulaz sa regulacijom pojačanja. Za sada ne vidim potrebu za posebnom pločicom iako na postojećoj još nije sve optimizovano (kraćenje nepotrebnih traka i sl.).

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
Masivno paralelni buffer sa izlazom od 50 oma - by Braca - 11-01-2018, 02:10 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)