Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tektronix 466 dijelomično nema tracea
#5
Khadgar,
naravno da ce biti nastavka o temi generatora funkcija, sledi clanak o smitovom trigeru (histerezisni komparator). Na zalost imao sam gomilu redovnog posla, i neka dva privatna projekta pa sam oko toga poginuo.
Sasvim ti je dovoljan i osciloskop do 100kHz za servis X-dela od 466. Imam 5113 (identican sa 5103 samo sa storage cevkom). Prodacu ga jer mi apsolutno ne treba, ali ta serija 51xx je definitivno imala najkvalitetniju sliku od svih Tektronixa. Opasno dobra CRT je unutra, mada je sam osciloskop tesko djubre.

P.S. Sto se tice generatora testere u 466, njegovo srce ti je milerov integrator koji cine Q1030 i Q1036. A ceo sklop je zapravo identican generatoru funkcije po principu rada. Imas tri bitna dela. Prvi je 'sweep start comparator' sto je ekvivalent histerezisnom komparatoru (cine ga Q1002A i Q1002B), zatim ide 'disconnect amplifier' koji bi bio identican burst kolu u generatoru funkcije (Q1024) i na kraju ide milerov integrator. Moja osnovna sumnja je da ti preklopnik ne radi kako treba, posto zaista jos nisam video da je u tektronixovoj vremenskoj bazi riknula neka komponenta (zaista, popravio sam ih 20ak, od kojih je mozda 5-6 imalo problem sa sweepom, ali bukvalno ni jedna komponenta nije bila problem. Ili mehanika, ili otkinuta zica, ili zalomljen potenciometar itd itd...)
Rak rana svih tektronixa je visoki napon. Od Macole (naseg kolege sa foruma) sam prosle godine dobio neki 465B, sjajan osciloskop, do oko 175MHz (100MHz prema specifikaciji) i jos ima kontinualni trigger view tako da je tehnicki 3-kanalac. Ali sam krv propljuvao dok sam sredio visokonaponsku jedinicu. I to sam na nekoliko osciloskopa imao prilike da se napatim upravo sa tim delom. 466 je tu znacajno bolji jer je konstrukcija CRT drugacija, i radi na manjem naponu akceleratora (oko 7kV).
Moje misljenje je da je Tek imao opasne inzenjere elektronike generalno, ali su im inzenjeri za CRT bili jako losi. Koliko znam istoriju Tek-a, oni su pokrenuli svoju proizvodnju CRT da ne bi zavisili od RCA cevki, i onda su bukvalno dosli pred svoje inzenjere i rekli: ti ti i ti ste dobrovoljci imate da naucite kako se konstruise CRT i da napravite pogon.
Reply


Messages In This Thread
RE: Tektronix 466 dijelomično nema tracea - by Papak - 04-09-2017, 01:40 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)