Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OPEN SOURCE / Šta, kako, zašto ...
#17
Iz iskustva zastita od kopiranja ne postoji . Kinezi vode na toj listi samo zato sto je to kod njih najizrazenije , mnogo malih fabrika koje su spremne na sve, ali to ne znaci da su druge nacije imune od kopiranja . Covek sa kojim sam radio je Nemac i kaze da postoj kopiranje i u Nemackoj , cinjenica da je to sankcionisano zakonom mnogo jace nego u Kini , ali i dalje postoje ljudi koji se ovim bave .
Sto se tice open source projekata , kada se objavi autor je svestan toga da ce ga kopirati , ali mnogima je upravo cilj koji ima i Miki , da se proizvod omasovi i da mu samim tim padne cena .
Proizvodi na kojima sam ja radio su morali da budu open source , ali smo bili zasticeni CC (Creative Commons) pravilima , i pored toga  su nas dizajn najvise kopirale male firme iz Evrope .
Ovde je objasnjenje sta je Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC BY-NC) http://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/

Ne postoji zastita od kopiranja , cak i ako iskopirate nesto sto je pod patentom , firma koja je to patentirala vas nece juriti sve dok ne napravite malo veci uspeh proizvodom koji ste napravili . Onda ce se pojaviti advokati koji ce traziti deo profita , ali vas nikako nece ugusiti . Nikome nije cilj da proadnete vec je cilj da od vas izmuzu sto je moguce vise para.

To je moje vidjenje i misljenje . Ne opterecujte se time , jer vecina autora open source prijekata je upravo to i htela da postigne , bez obzira na prateci tekst o zastiti autorskih prava .

P.S Kina ima zakon o zastiti autorskih prava, ima i patentni biro , ali je put do dokazivanja krsenja patenta jako dug . Na primer vi nadjete nekoga ko vas kopira , tuzite ga sudu . Dok tuzba stigne do njega , firma ne postoji a on se preselio 1000 km odatle . Jedina zastita je da u prvih 6 meseci od pojavljivanja proizvoda izvucete maximum prihoda iz tog projekta , a posle toga samo da odrzavate slavu i razvijate sledeci projekat .
Reply


Messages In This Thread
OPEN SOURCE / Šta, kako, zašto ... - by Želja - 12-26-2016, 11:02 PM
RE: OPEN SOURCE / Šta, kako, zašto ... - by andrics - 12-29-2016, 09:26 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)