Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva
Prije nekih 3-4 tjedna pola role kineske foto folije mi se naboralo do stupnja da sam ju bacio. Nikakvo peglanje pod temperaturom i slične radnje ne pomažu, jednostavno nije dobre kvalitete tj. ne može dugo stajati na lageru, vjerojatno utjecaj temperature okoline je učinio svoje i nije bilo pomoći.

Bacio sam se u googlanje tko još proizvodi takve folije i naišao sam na DuPont i njihovu MM500 seriju. Naručio sam od jednog čeha i stiglo mi je prije nekoliko tjedana(ja mislim da sam i okačio to u nekoj temi). Nakon toga je bilo natezanje sa tom folijom samo takvo. Cijela poanta kao što piše u datasheetu folije je da ona hvata jako dobro za površinu, drugim riječima kada uhvati ne pušta. Drugo je da je folija nešto tanja od one kineske i bome se stvaraju nabori koji se ne mogu u laminatoru ispeglati jer laminator ne služi za to. Ako ima kakvih mjehurića ili nabora prije laminatora bolje krenuti ispočetka jer uzalud vam trud svirači laminator će samo još više upropastiti foliju.

Do sada sam sa kineskom folijom radio tako da sam pošpricao vitroplast sa vodom i koristeći valjak od spužve istisnuo višak vode i odmah stavio u laminator. Kod ove folije to prolazi jer je toliko tanka da valjak nije dobra naprava za tako nešto. Ok, imamo i mi nešto u glavi pa sam uzeo ravnalo i sa njime probao lagano proći preko folije da istisnem vodu, ne prolazi.

Zadnja varijanta koju sam probao danas na pločici veličine 15x12cm je bila sljedeća. Napravio sam "špahtlu" od komada iverice na koju sam nalijepio spužvu od 10mm i istapecirao sa plišom.



Zaključak je sljedeći.Potrebno je stvarno bogato močenje vitroplasta i koliko je god moguće pažljivo spuštanje folije na vodenu površinu da se ravnomjerno uhvati i da nema zračnih jastuka. Nakon toga lagano povlačenje  sa "špahtlom" dok folija lagano ne uhvati bakar. Nakon toga sam ostavio jedno 20 minuta da voda "ispari" tj. da se foto sloj malo bolje zalijepi i prošao kroz laminator. Rezultat je bio veoma zadovoljavajući.

Ovo je inače bila relativno mala pločica jer imam za napraviti nekoliko komada 20x15cm.Na njima sam "eksperimentirao" prošlih tjedan dana i potrošio sigurno metar folije jer nisam uspio zalijepiti a da mi se folija ne nabora.

Također bi bilo veoma zgodno da se možda prije nego što se pusti folija kroz zagrijani laminator napravi nekakav ručni laminator samo koji ima malo veći razmak između valjaka tako da odmah ne stisne foliju do kraja i vrlo vjerojato je zgužva već lagano stišće i istiskuje vodu. Pod ručni laminator mislim na dva komada gumenih valjaka i nekakvu kurblu kojom će operater to pokretati. Ali možda niti to neće biti potrebno jer ovo što sam danas napravio daje zadovoljavajuće rezultate koji vjerujem mogu biti samo bolji uz više prakse.
Reply


Messages In This Thread
RE: Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva - by Khadgar2007 - 08-13-2016, 03:52 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)