Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva
#1
<p>da ne kvarim temu http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=449 pokrećem ovu da bi u njoj mogli debatisati (tj da bi ja mogao debatisati Smile ) o tome kako sam kad i šta zeznuo pa da i ostali ne zeznu.</p>
<p>zapravo sve bude ok kad se samo ispoštuje doslovno šta su napisali Dude i ZerO (Miodrag Lutovac) mada uvijek ima "mada",naročito kad se pločice oslojavaju u kućnoj varijanti tj "tamo iza u šupi".<br><br>
prvo sam napravio sam sistem živine lampe (prigušnica u seriju sa lampom a paralelno toj seriji 8uF kondenzator) a onda i "ambijent" za osvjetljavanje.<br><br>
kondenzator kažu nije obavezan u ovom sistemu ali kažu i da je dobar kada se želi smanjiti reaktivna snaga sistema i cos fi približi koliko se može bliže jedinici,tj prividno aktivnom potrošaču,a siguran sam da i ostali potrošači u kući to tako vole.<br><br>
za ambijent sam uzeo nesuđenu kutiju zvučnika,i u nju sam postavio lampu. namjera mi je da eventualno još namjestim i vratanca sa prednje strane mada stvar radi i ovako kako jeste. vratanca bi bila odlična da bi se sistem mogao koristiti u sred bijela dana,a i da se ne mora zamračivati prostor u kojem se radi. ovako to sad izgleda:<br><br>
<br><br>
pod je širok 36 cm i dubok oko 30cm što je i više nego dovoljno za veeeliku većinu pločica koje se rade u hobi-varijanti,ne radimo matične ploče - bar za sad... Smile<br><br><br>
prvo sam ponovo isčitao sve što je ZerO napisao u svojem tutorijalu i krenuo redom: oprao pločicu abrazivnim praškom sve dok voda nije milila po bakru pločice,osušio ih od vode fenom za kosu,poprskao foto-pozitiv lakom,ostavio da se lak na njoj ujednači (poprilično je tečan,očekivao sam da je gušći) i stavio u rernu zagrijanu na 70°C gdje je stajala 15 minuta.<br><br>
rerna je bila prilično tačno na 70°C a to sam mjerio uz pomoć unimera od 1000 dinara i njegove termo-sonde koja se poklapa sa mjerenjima dosta skupljeg SANWA unimera pa ga rado koristim u ove svrhe. ne griješi puno,recimo mjeri temperaturu mog tijela na 35°C što je za oko 1° niže-dakle prihvatljivo. temperaturu (70°C) i vrijeme (15 minuta) sam uzeo jer tako piše na samom pakovanju foto-pozitiv spreja. svjetlo u rerni sam zaklonio parčetom lima a može se to uraditi i uz pomoć alu-folije,svaka kuhinja je ima.<br><br>
za mjerenje sam na mobilni skinuo aplikaciju sa neta dok se postizala cifra 70 u rerni. Smile zatim zapekao lak u rerni i donio pločicu u radionicu između dva papira da se ne bi osvjetlila. onda je stavio pod lampu,preko nje paus-štampu i preko toga staklo. prvo mjerenje po sistemu 2cm na pola minuta reklo mi je da treba da se osvjetljava samo 3 minuta,i tako vođen dobio sam prve mačiće:<br><br>
<br><br>
međutim ne bacih ih u vodu nego u feri-hlorid Smile pa ćemo vidjeti na šta će ispasti. srednja mi je obećavajuća a krajnje su mi rekle da bi se osvjetljavanje trebalo produžiti. sledeće dve pločice bile su osvjetljene punih 6 minuta i...<br><br>
<br><br>
i drugi mačići stigli,a završili isto kao i prvi - u istoj hemiji. eno ih još tamo,treba da odem i vidim na šta su se napravili.<br><br>
rekao bi da ovaj način ima perspektivu,ali takođe bi rekao i da treba vremena da se čovjek uštosa. za početak siguran sam da je lakše oslojiti "kvadratnije" pločice nego duguljaste jer lak ima tu nekakvu lošu naviku da se nagomilava uz rub pločice pa tu uvijek ostane deblji nanos dok sama ivica (njenih pola milimetra) ostane neoslojena.<br><br>
kako budem dalje štogod zapažavao tako ću i napisati ovde,svaka dobronamjerna sugestija i primjedba su dobrodošle.</p>
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Messages In This Thread
Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva - by HomeMadeAudioProject - 11-23-2013, 10:20 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)