Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masivno paralelni buffer sa izlazom od 50 oma
#25
Pomenuh spektralnu analiza, pa evo prvih (preliminarnih) rezultata.

Pokušao sam već sinoć, ali mi USB nije dozvolio - smetnje su bile katastrofalne, svaki harmonik od 1kHz je bio na nekih -60dB, i to pri isključenom pobudnom oscilatoru. Izvor smetnji je bio USB interfejs koji, igrom slučaja, ima "refresh rate" od tačno 1kHz!

Na svu sreću, MOTU može da se "vozi" i preko FireWire i tu su odnosi drukčiji. Doduše, trenutno nemam dobar analogni ispravljač od 12V/1A za napajanje MOTU interfejsa, pa koristim jedan SMPS koji mi pravi smetnje druge vrste, ali mi je bar frekventni opseg od interesa čist.

Prvi prilog prikazuje spektar kompletnog, prethodno opisanog mernog lanca pri pobudi RIAA preampa signalom od 1mv@1kHz, što znači da na njegovom izlazu imam 1V,rms. Osnovni signal je na -50dB (posle pojačanja od 60dB u LNA), što je potpuno dovoljno da ne utiče na merenje THD. Drugi harmonik pobude je vidljiv na oko -80dB, pri čemu treba imati u vidu da ga "notch" filter slabi za nekih 9dB, što znači da se on efektivno nalazi na -70dB na ulazu u LNA, odn. na -130dB u odnosu na izlaz iz BP preampa od 1V. Drugim rečima, radi se o 300nV, rms na ulazu u pojačavač snage Smile .
Polak je takodje merio pri istom nivou, ali pošto nije koristio "notch" filter i LNA,u nejegovom spektru nema drugog harmonika.

Spektralna linija na 8kHz ne potiče iz merenih objekata - imao sam je i ranije i pretpostavljam da nastaje u MOTU (pominjao sam tu smetnju forumu), a "češalj" na frekvencijama ispod 500Hz su smetnje iz mreže, odn. napajanja.

Na drugom prilogu je rezultat merenja pri pobudi RIAA preampa sa 2mV (izl. napon 2V,rms). Drugi harmonik je sada jači za nekih 7dB, tj. ima apsolutni iznos od 1uV,rms na izlazu iz BP preampa, što je zanemarljivo (napon od 2V,rms na ulazu u tipičan poj. snage daje izlaznu snagu od 200W na zvučniku od 8 oma Big Grin ).

Meni ovi rezultati pokazuju da je koncept bafera korektan i da sam sada u stanju da merim na nivoima i ispod 1mV, i to u kućnoj radinosti. Nisam još potpuno zadovoljan zbog mrežnih smetnji i famozne spektralne linije na 8kHz, ali doći će i to na red.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Masivno paralelni buffer sa izlazom od 50 oma - by Braca - 11-24-2018, 12:28 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)