Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masivno paralelni buffer sa izlazom od 50 oma
#23
Dodjoh i do prvog funkcionalnog testa...
Pošto mi je cilj da rezultate svojih merenja RIIA preampa (H. Polak) u jednom trenutku uporedim sa onima koje je dobio autor šeme, išao sam odmah na test RIAA preampa zajedno sa BP preampom.
Merni lanac (prva slika) sadrži Viktorov oscilator (1V@1kHz), buffer iz ove teme sa internom atenuacijom od 60dB (izlaz: 1mV), RIAA preamp (60dB@1kHz), BP preamp (0dB), "notch" filter za 1kHz i iza njega LNA (niskošumni pojačavač Wurcer, 60dB, baterijsko napajanje). S leva na desno, u prvom planu slike je ispravljač za RIAA preamp (K-Multiplier), LNA, paralelni buffer, "notch" filter (crna kutijica) i, sasvim desno, BP preamp na RIAA preampu. Viktorov oscilator je sasvim pozadi (mala Al kutija)
Dakle, RIAA preamp ima na ulazu 1mV,rms, na izlazu 1V,rms, što prolazi nepromenjenog nivoa kroz BP preamp, posle čega se osnovna učestanost od 1kHz eliminiše "notch" filterom, a ostatak se pojačava u LNA za 60dB i vodi u osciloskop.

Na prvom oscilogramu se vidi da u reziduumu dominira smetnja iz mreže (mešavina 50 i 100Hz), čija je efektivna vrednost nešto više od 0,5mV, i koja nije nešto naročito ako se uzme u obzir da je korisni signal 1V,rms (na izlazu iz RIAA preampa), kao i da se ceo sistem sastoji od devet komponenata, od toga tri spoljašnja isparvljača. Treba imati u vidu da RIAA preamp te frekvencije pojačava u proseku za nekih 80dB.
Znatno važniji mi je rezultat koji se dobija pri bržoj vremenskoj bazi, gde se u okviru efektivne vrednosti od 0,2mV,rms vidi uglavnom šum i neki SMPS od osvetljenja u stanu ili iz okoline. U tom šumu ima verovatno i THD komponenata oba preampa, ali to ostavljam za spektralnu analizu.

Ostaje mi i jedan domaći zadatak: moj buffer se ne slaže najbolje sa Jung/Didden regulatorom - dolazi do nekih praskova koji se ponavljaju sa 70-80kHz, a unutar njih su oscilacije znatno više frekvencije (prikazaću nekom drugom prilikom).
Taj superreg je poznat po tome da hoće da zaosciluje, a meni se to sada prvi put desilo. Didden je još pre 20 godina pisao o tome, i njegova aktuelna pločica ima niskopropusni filter u liniji povratne sprege sa potrošača. Ja imam stariju verziju i nešto mi se nije dalo da pri gradnji improvizujem taj filter, ali ću sada verovatno morati.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Masivno paralelni buffer sa izlazom od 50 oma - by Braca - 11-23-2018, 05:48 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)