Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
merenje brzine pojačala uz pomoć kvadratnog signala na osciloskopu
#13
Smile 
(03-02-2015, 11:05 PM)Braca Wrote:  Čisto teorijski, malo me zbunjuje gornja rečenica. Kako to da lokalna povratna sprega ne utiče na zvuk, a po svojoj prirodi modifikuje izlazni signal sklopa koga obuhvata?

Pozdrav

Na koji slučaj misliš ....kada se pobrljave stepeni pa se rokne onako lepa NFB da to sve ispegla ili kada se odrade korekno stepeni pa se onda stavi onako malecka NFB koja nema nekog velikog uticaja na zvuk .

I diferencijal na ulazu je sastavljen od dva Fet-a i dva bipolarna koji imaju pojačanje od 8 db . Sledeći stepen se sastoji od jednog mosfeta i dva bipolarna tranzistora koji pojačavaju 23 dB što donosi pojačanje u kompletu od 31 dB . Između ova dva stepena postoji lokalna povratna sprega gde je kompletno pojačanje uključujući i izlane stepene 31 dB od čega se oduzim 1 dB zbog pada na izlaznom stepenu tako da ostaje 30 dB . Jednom zatvorena povratna sprega pojačanje pada na 27 dB , zbog čega se takozvani faktor povratne sprege može svesti na 3-4 dB , ili već kako ga neki drugi tumače .
Naravno da se radi o lokalnoj povratnoj sprezi jer je preuzeta na izlazu drugog stepena .
Nisam / projektant Luca Comi / smatrao za potrebnim stavljanje bilo kakve globalne povratne sprege , ne zbog nekih filozofskih motiva / inače neki dB globalne povratne sprege bi dobrodoašao / već zbog toga što nema zvučnih poboljšanja kada bi postojala .
Struktura izlaznog stepena je takva da garantuje malu izlaznu impedancu , sa jednim zadovoljavajućim damping faktorom i dobrom kontrolom niskih frekfencija .
Sam projekat se zasniva na principu da pojedini stepeni pojačanja rade sa velikom linearnošću sa relativno malim pojačanjima tako da se može ograničiti u okviru par decibela povratna sprega .

PS povratna sprega može modifikovati nešto što je iskrivljeno .....ako nešto nije iskrivljeno ili je iskrivljeno u malim veličinama onda stvarno neznam šta se tu može dogoditi .
To je kao da radi loša presa a iza stoje 5 njih sa čekićima od 5 kila / macola se inače kaže Wink / i ispravljau ono što je loša presa uradila ......a onda imamo dobru presu , gde jedan sa malim gumenim čekićem svremena na vreme nešto malo ispravi i svo ostalo vreme ladi j@ja ......ladi j@ja ali tamo mora biti Big Grin
Reply


Messages In This Thread
RE: merenje brzine pojačala uz pomoć kvadratnog signala na osciloskopu - by Rade - 03-03-2015, 10:44 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)