Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pitanja u vezi tutorijala | Programiranje PIC mikrokontrolera u jeziku C
#83
Heh, evo baš sam malopre kopao po arhivi da nađem stari MPlab koji je imao podršku za seriju 16F (zbog onog pic16F.h), ali mi je to izgleda otišlo sa jednim od "pucanja" kompa. Ne mogu taj fajl brzo naći, a mnogo bi mi vremena trebalo da kopam po bekapovima.

Između ostalog, moja preporuka ti je da pređeš na seriju 18F iz nekoliko razloga:
-cena im je bliska seriji 16F (na primer, mala je razlika u ceni između 16F628 i na primer PIC18F1220-I/P koji je vrlo sličan, ali bogatiji).
-18F serija ima još uvek, a i potrajaće neko vreme, podršku svežih kompajlera.
-18F se linearno adresira, tj. nema posebno adresiranje banaka memorije.
-18F je vrlo obogaćena hardverskim modulima tipa ADC, PWM, USART i tako dalje, gde se rukovanje tim stvarima svodi na par instrukcija.

Probaj da uporediš 16F628 i 18F1220 po broju timera, ADC, mogućnostima PWM, brzinom clk i vidi šta sve dobijaš za manje od 100 dinara razlike, a pin kompatibilni su, tj. možeš umesto tog 16F samo "zabosti" 18F1220 i radiće ti ta novija podrška koju imaš.

-------------------------------
Van toga, u vezi mog lcd_m.c: dovoljno je da uvezeš samo taj fajl naredbom #include "lcd_m.c" u glavni tvoj fajl, i da imaš u projektu među ostalim fajlovima, lcd_m.h i delay_m.c, a njih već "usisava" taj lcd_m.c jer se na njegovom vrhu nalazi već ovo:

Code:
#include    "lcd_m.h"
#include    "delay_m.c"



Inače taj "moj" (Microchip-ov je samo sam dodao par stvarčica) lcd driver u tom obliku radi na B portu.
Ima interesantnu animaciju gde skroluje neki tekst i još par korisnih sitnica.

Sam taj delay_m.c je inače sasvim dobar i tačan, jer je osnova kraćeg delay napisana u asm. Imaš tamo dve delay funkcije:
delay_ms(neka vrednost do FFFF); i delay_10us(neka vrednost do FF);

Bilo gde da uvezeš delay_m.c, i ako ne koristiš lcd driver, radiće ti dobro i možeš je nezavisno koristiti, samo upiši klok procesora na kom radiš. Tako je napisana jer neće zavisiti od kompajlera. Svaki će je dobro prevesti, jedino se može malo razlikovati naredba PROCESSOR_CLK, koja može biti malo drugačija, ali pogledaš uputstvo od kompajlera pa je namestiš da odgovara.

Pozz

P.S.

Inače, serija 18F će ti odmah "raskomotiti" vreme kao stavku, već zbog dvostrukog clk (40MHz kod 1220).

A pogledaj samo koju količinu fleša, rama i eeproma ima na primer ovaj: PIC18F4620-I/P za oko 800din.
Ili na primer 18F4523 sa gomilom ADC od 12bit.
Reply


Messages In This Thread
RE: Pitanja u vezi tutorijala | Programiranje PIC mikrokontrolera u jeziku C - by Macola - 09-16-2014, 10:59 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)