Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aktivno opterecenje sa digitalnom kontrolom
#25
Nema na čemu Risto,

Šema je u principu ok, osim što na ulaze ADC možeš staviti 1K ukoliko želiš da koristiš veće brzine uzorkovanja, a ako uzorkuješ sporije mogu ostati 10K.

Zvezdište naprave, tj AGND PIC i sve ostale AGND, ti fizički mora završiti u donjoj tački shunt otpornika. U tvom slučaju nisu velike struje, ali zlatno pravilo je kod velikih struja da se one dovode pod pravim uglom u odnosu na AGND i sense krajeve merno-regulacionog sklopa.
Pošto se kod tebe radi o shunt-u od 0.5R, sa 0-5V iz PWM DAC možeš zadati od 0-5A. To i nisu neke strašne struje pa pravilo pravog ugla ne mora biti striktno. Ujedno, kod 5A na tom shunt možeš očekivati 12.5W discipacije, pa predvidi prostor za tako velike shunt otpornike.

Uređaj ćeš najlakše kompenzovati tako što ćeš umesto signala iz PWM DAC dovesti na njegov ulaz pravougaoni signal od 2.5Vpk čija donja zaravan neće biti baš nula V već neku stotinu mV, frekvencije oko 1 KHz.
Ispravljač koji snabdeva drain mosfeta tada mora biti sposoban za 2.5A, a ako imaš slabiji onda koristi manju amplitudu pravougaonog signala. (seti se da ti je karakeristika strujnog ponora 1A/V zadatka iz DAC)

Na red sa drain mosfeta staviš jednu prigušnicu napravljenu sa onim čuvenim žuto-belim storage jezgrom od 27mm prečnika, iz starog ATX napajanja, namotanu sa možda 20-tak navoja Cul oko 1mm.
Taj kalem će ti "odglumeti" veoma dugačke kablove i povećaće sklonost ka oscilacijama maksimalno.

Pratiš osciloskopom napona na samom izlaznom pinu op-amp koji je gate drive.
Bez kompenzacije će ti se tu pojaviti svašta baš, i kada počneš da primenjuješ mere rezultat će ti biti sve bolji.

Kada na izlazu tog op-amp dobiješ pravougaoni signal sa jednim
overšatom koji se brzo smiruje, napravio si odličan strujni ponor, i istovremeno si napravio jedan osrednji A class pojačavač, gde ti nedostaje samo izlazni trafo na drainu :-).

Primer na šta bi trebalo da ti liči oscilogram sa izlaza pomenutog op-amp imaš u poslednjoj fotki sa ovog posta: http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...4#pid28504

Kod tebe taj overšat treba da bude intenzivniji i da se javlja i na prelasku sa silazne ivice na donju zaravan.

Posle svega toga ukloniš onu prigušnicu "uzurpatora" i vozi Miško.

Pozdrav

P.S.

Korišćenjem snažnijeg i bržeg op-amp za gate drive, od tog sklopa se može dobiti odličan A class pojačavač sa izlaznim transformatorom, koji bi i zvučao poput SE lampaša.
Na primer TDA2006 uz korišćenje +-15V za napajanje...

Na ulaz IC4A bi se kroz par desetina K doveo DC nivo iz nekog trimer pot. i to bi bilo podešavanje radne mirne struje, a iza tog otpornika, tj direktno na pin 3 od IC4A, kroz blok od par uF, audio signal.

I eto nam takozvanog "no feedback" A class pojačavača.

P.P.S.

Zaboravih da ti odgovorim u vezi zaštita ulaza ADC-a.
Možeš staviti zenerice 5V1 na pinove i po jednu šotki kontradiodu.
To je "tvrđa" varijanta od internih zaštita, a pošto ti je reff 4V, daleko je od dela na kojoj zenerica počinje da provodi (to nije inače 5V1 već koju stotinu mV manje).
Reply


Messages In This Thread
RE: Aktivno opterecenje sa digitalnom kontrolom - by Macola - 09-12-2014, 08:18 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)