Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Borin predlog brzog elektronskog osigurača
#1
Quote: Jedna od velikih "boljki" kod snaznih audio stepena je i zastita skupih izlaznih tranzistora ili MOSFET-ova od pregorevanja usled prevelike struje, a sto moze nastati iz mnogo razlicitih razloga. Nebrojeno puta cete cuti da su izlazni elementi "najbrzi i najskuplji osiguraci" sto ce reci - kakav god osigurac da stavite, u momentu kvara ce MNOGO pre njih vec pregoreti izlazni tranzistori ili FET-ovi. Dakle, dobra zastita je podjednako vazna i kod dugotrajnog rada pojacala stiteci ga u toku njegovog radnog veka ali je takodje vazna i vrlo korisna za samograditelja u fazi testiranja novih tek zavrsenih projekata jer je tada nemoguce znati hoce li kod prvog ukljucenja sve biti kako treba ili ne.

Dakle, treba nam nesto sto ce biti pouzdanije i, sto je najvaznije, mnogo brze od klasicnih osiguraca da bi na tom mestu imalo neku svrhu i stvarno bilo sposobno da zastiti sklopove koje napaja. Ovo resenje nije originalno moje a za njega znam vec vise od 30 godina i cesto sam ga koristio ali dugo nisam mogao da ponovo pronadjem semu medju svojom dokumentacijom da bih je preneo na PC i tako omogucio da se pojavi na sajtu. To je sada odradjeno i na donjoj slici imate dvostruki elektronski osigurac koji je moguce kontinualno podesiti da "iskljucuje" pri strujama od nekih 100mA pa do 4...6A.



Quote: Za potrebe ugradnje u samo pojacalo treba koristiti trimere od 25k, a za potrebe eksperimenata je bolje umesto trimera predvideti na tom mestu klasican potenciometar (i to tandem tj. stereo) da bi se cesto podesavanje moglo komfornije i jednostavnije obavljati jednim "dugmetom".

NEKOLIKO NAPOMENA:

Kao i klasicni osigurac i ovaj ima samo dva kontakta, ali za razliku od klasicnog, kod njega nije svejedno kako se okrene!!! Mora uvek biti vezan bas ovako kao na semi!
Ako se u toku rada ovakav osigurac aktivira, treba na minut-dva iskljuciti pojacalo pa onda ponovo ukljuciti. Ako je sve OK sa pojacalom tj. ako se osigurac aktivirao zbog nekog pika signala a ne zbog pokusaja pregorevanja neke komponente, pojacalo ce nastaviti sa normalnim radom jer se ovaj osigurac sam resetuje kada se isprazne glavni elektroliti u ispravljacu.
Komponente se gotovo ne greju u toku rada osim glavnih rednih tranzistora TIP35C/36C, i otpornika od 0,3oma i 2k7, ali i to je vrlo umereno. Ipak redni tranzistori bi trebali da budu na omanjim hladnjacima ili pricvrsceni negde na limu kutije ali tada svakako pazeci da su od kutije dobro izolovani jer im se na kolektorima nalazi pun napon napajanja!
Iza ovih osiguraca NE TREBA da se u izlaznim stepenima nalaze nikakvi kondenzatori jer moze izazvati nestabilnosti.
U radu se elektronski osigurac ponasa vrlo slicno klasicnom tj. sve do granicne struje na koju je podesen on ce bez veceg slabljenja (pad napona od ulaza do izlaza nije veci od 1,6V i dosta je stalan) propustati ulazni napon a pri prekoracenju ce vrlo naglo prekinuti provodjenje bas kao i kad pregori osigurac, samo sto ce to uraditi toliko brzo kako to samo poluprovodnici mogu a ne sporo kao klasican osigurac. To je pozeljna osobina ali imajte na umu da kod snaznih pojacala moze praviti probleme za iznenadnim vrhovima struje kod jakih impulsa jer ovakvi sklopovi ne "umeju" da "prepoznaju" da se radi samo o trenutnoj struji dok je neka srednja-prosecna ispod njihovog praga reagovanja. Zato se moze dogadjati da ovi osiguraci cesce "izbacuju" kod izrazenih pikova signala na vecim snagama. Tu se ne moze nista uciniti jer se bas i trazilo da osigurac bude barem tako "brz" kao i komponente koje stiti. Ako ga usporimo da bi "zazmurio" na povremene visoke pikove signala, onda ga vracamo na osobine klasicnih osiguraca po pitanju brzine reagovanja, pa prakticno nista nismo dobili?! Jedino resenje je ili da bude podesen na nesto vecu struju nego sto ocekujemo kao vrsnu vrednost za nominalnu snagu tog pojacala ili da se uvek suzdrzavamo od "srafljenja do daske"!
Ako se koristi kao zastita na stolu za testiranje novih samogradnji, zgodno mu je dodati mogucnost rucnog momentalnog resetovanja da ne bi svaki put kad "izbaci" morali sve da gasimo i cekamo da se sam resetuje. Da bi to postigli treba ubaciti izmedju tacaka A i B kao i A' i B' onaj mali dodatak nacrtan u gornjem desnom uglu seme.

ja sam uradio nacrt jedne pločice i to u slici i lay-u izgleda ovako:




.lay6   elektronski osigurac.lay6 (Size: 72,63 KB / Downloads: 1)

molim svakoga ko ima vremena da pogleda veze unutar pločice - da li odgovaraju šemi.

ovo mi je posebno važno jer sam napravio jednu pločicu-aparat sistemom tačka-tačka ali mi ne radi kako se očekuje. iako sam koristio 2SA1942 / 2SC5200 umjesto TIP35/36 i BD241/242 umjesto BD441/442 ne vjerujem da je do toga,jednostavno uređaj troši nekih 20 i kusur mA struje i to je sve,ne uključuje potrošač koji je u kolu pa mi je pretpostavka da konstantno ne vidim istu grešku. i ova pločica nastala je na osnovu te tačka-tačka...

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Messages In This Thread
Borin predlog brzog elektronskog osigurača - by HomeMadeAudioProject - 06-19-2014, 06:12 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)