Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STM32 uputstva za iskusne početnike
#47
X-CUBE-DISPLAY v2.0 sam instalirao i sad je integrisan sa CubeMX...


ali, koliko vidim najslabiji podržani MCU je STM32G071, koji nemam niti ga mogu nabaviti trenutno.

Ako pokušam npr. koristiti BluPill (STM32F103), jer imam svoju pločicu na kojoj je displej sa ILI9341 i BluPill, to mi CubeMX ne dozvoljava Sad.
Znam da BP ovo radi bez problema, čak i neki primjeri sa ardiunom u ovoj kombinaciji mi rade, prema tome hardver nije problem, samo jednostavno nisu napisani API-ji za tu kombinaciju u ovoj biblioteci...

X-CUBE-DISPLAY_GettingStarted.pdf kaže:
"Board support package (BSP): The software package needs to support the peripherals on the STM32 boards apart from the MCU. This software is included in the board support package (BSP). This is a limited set of APIs which provides a programming interface for certain board specific peripherals such as the LED and the user button.

Configuration files:
- lcd_conf.h defines mapping of the GPIO & HW interface specific to logical name to ease the SW porting to another board. It provides also the HW bus interface configuration (for example SPI) to be used for communication with the LCD Controller.
- mem_conf.h defines mapping of the GPIO & HW interface specific to logical name to ease the SW porting to another board. It provides also the HW bus interface configuration (for example SPI) to be used for communication with the external memory device.
- key_conf.h defines mapping of the GPIO specific to logical name to ease the SW porting to another board. It provides the GPIO configurations to be used to provide controls for the user."

Po mojoj logici, trebalo bi da X-DISPLAY radi sa bilo kojim displejom na SPI portu, za koji postoje drajveri (a za STM32 ih ima podosta, našao sam i ILI9488 koji mi treba i dosta drugih u jednoj arhivi), pa makar i sporo, al' da radi.
Lako je za LED i tastere, kad displej proradi...



Znači, trebao bih uzeti primjer koda za ovaj G071, koji se uredno kompajlira, i prilagođavati ga dok mi ne proradi na drugom MCU, samo sam previše još nov u toj ARM priči, pa mi to ne ide baš najbolje... Sad

Ako neko ima gotovog koda, za podijeliti, koji radi sa ILI9341 ili ILI9488 (yugaja, reče da imaš nešto?), bio bih zahvalan...
Reply


Messages In This Thread
STM32 uputstva za iskusne početnike - by npejcic - 05-16-2015, 08:21 PM
RE: STM32 uputstva za iskusne početnike - by ognjan - 10-28-2021, 12:38 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)