Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja
#12
Rezultati iz prethodnog priloga nisu bili loši, ali ne i dovoljno dobri.
Ponovio sam merenja, uradio još neka dodatna, ali nije bilo konzistentnosti, pre svega kod tećeg harmonika. Teorija nije predviđala njegovo jačanje u odnosu na merenja filterom i LNA i valjalo je tražiti razlog.
U elektronici ne bi smeo da se nalazi - ako pogledamo prvi i drugi harmonik kod OPA134 u originalnom DS-u (Burr-Brown, 1997, v. prvi prilog), treći harmonik ima pet nula u procentnom podatku, odn. 0,000002%, odn. -149dBc Cool (1kHz@1V, naslov iznad slike je pogrešan, ne radi se o THD+N, već samo o THD). Da naglasim, Burr-Brown je taj opamp napravio pre više od 20 godina!
Da ne dužim priču, razlog za inkonzistentne rezultate je bio potenciometar u ulaznom atenuatoru mernog kola. Gledajući šemu (drugi prilog), to je otpornik R1 koji se kod mene sastoji od jednog potenciometra od 10K i jednog trimera od 200R (grubo i fino podešavanje). Otpornik R2 ima fiksnu vrednost, momentano 2K2.
Tu se prvo nalazio jedan Bourns s provodljivom plastikom, zatim jedan "Cermet" iste marke i na kraju jedan Vishay sa 10 koraka, takođe "Cermet". Svi su pravili izobličenja, samo se iznos menjao. Direktni uzrok dodatnih izobličenja je kontaktni otpor klizača, koji nije veliki, ali pri ovim nivoima njegova nelinearnost predstavlja problem.
Posle zamene potenciometra kombinacijom otpornika (trimer za fino podešavanje je ostao, bez njega ne ide), sve je došlo na svoje. Na trećem prilogu su uporedno prikazani glavni rezultati. Donji spektri su referentni, dobijeni pomoću Viktorovog i Gronerovog oscilatora (donji red), a gornji pomoću separatora izobličenja (ne sviđa mi se naziv iz naslova teme - ta šema odvaja izobličenja od pobude, ne pojačava ih).
Sažeto rečeno, razika između THD dobijenog jednom i drugom metodom ne prelazi 2dB (vrednosti iz spektara u gornjem redu treba spustiti za 60dB, tj. za pojačanje LNA). Pored toga treba zapaziti da se viši harmonici Gronerovog oscilatora ne pojavljuju u rezultatu separacije, što nije slučaj kod merenja pomoću filtera i LNA (v. članak), i to je prednost ove šeme.
Gornji rezultati su dobijeni sa originalnom šemom, tj. bez dodatnog bafera između atenuatora i AD8429. Videću još da li će on biti potreban u situacijama gde je ulazni signal manje čist nego kod mene.
Posledica ovih rezultata je da se za atenuator mora tražiti rešenje bez potenciometra, verovatno u pravcu relejnog preklapanja mreže kvalitetnih otpornika.
Indirektno, ovo se odnosi i na upotrebu potenciometra direktno na ulazu u neki linijski stepen (preamp ili poj. snage), pogotovo ako se žele minimalna izobličenja.
Naredna merenja će se odnositi na pobudu oscilatorima koji imaju znatno viši procenat izobličenja. Cilj je da se utvrdi efikasnost poništavanja tih smetnji, odn. koliko dobar treba da bude pobudni signal da ne bi došlo do proboja smetnji u rezultat merenja.
Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-12-2021, 11:54 AM
RE: Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-21-2021, 08:24 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)