DIY Electronic projects
"Poor man's" regulacija lemilice 24V - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Praktična elektronika (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Forum: Razna pomagala (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Thread: "Poor man's" regulacija lemilice 24V (/showthread.php?tid=652)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - tesla017 - 07-24-2015

@dual iskreno da ti kazem ja bih pre dao 1200din za HAKKO/Gordak nego za SOLOMON videces vremenom ova gordak lezi u ruci ko nalipero. Sto se tice trafa drugaru sam napravio kontroler sa slicnim trafoom iz video rekordera za gordak stap i to je radilo bez problema na ~18V i mislim da i dan danas radi cim se ovaj ne zali. Experimentalno sam probao da ubacim grec KBL405 da bi povecao napon koliko-toliko i tako je radilo manje vise isto Wink


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - tesla017 - 07-24-2015

Evo ovo je bio vise test trafo 18V oko 2 do 2,5A vidi koju lemilicu guram Wink




RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - branko tod - 07-24-2015

Moram da vas pitam nešto jer ne razumem. Svi pričate o drškama, regulatorima, trafoima, štampama, a niko da
pomene najvažniji deo lemimice - VRH. Možeš da imaš regulaciju od pola stepena, zlatnu dršku sa ugrađenim
dijamantima, ali ako je vrh šit onda lemilica ništa ne valja. Propadanje vrha je proces koji se javlja zbog stvaranja
legure između lemne legure i bakra vrha. Samo dobri i skupi vrhovi imaju pošteno odrađene galvanizacije koje taj
proces usporavaju raznim nanesenim slojevima. Prvo se nanosi gvožđe pa nikal u određenim regijama. Debljina
tih slojeva direktno proporcionalna veku trajanja vrha. I način rada sa vrhom kao i način čišćenja direktno utiče na
vek vrha. Ako se bavite samo sklapanjem vrh će duže trajati jer je vrh izložen manjim mehaničkim oštećenjima.
Ako radite popravke i češće pritiskate i kačite oštre vrhove elemenata, pogotvo ako se mučite da slabijom lemilicom
odlemite veći elemenat pojavi se malecko oštećenje koje se polako širi i pretvara se u krater koji vodi vrh u kantu.
Isto tako čišćenje sa nekim žicama ili ne daj bože turpijom drastično uništava vrhove.
Ja smatram da su mnogo bolji vrhovi koji se navlače na grejač ( Antex, Ersa ) od ovih kod kojih se vh prisanja na
ili uvlači u grevač. Vrh on cevo koja drži grejač i koji je blago pertlovan polako gori i počinje da se klati. A o onom
načinu sa šrafom ne treba ni pričati. Po meni Antex je najdugotrajniji, barem bio pošto koristim još vrhove od pre
10 -15 godina. Pogotovo ako ima kontrolu temperature. I JBC lemilice su dobre i dugotrajne.
Vidim da ove legure bez olova znatno brže uništavaju vrhove, tako da i na to treba paziti.
Uvek treba imati i neku malo jaču lemilicu za malo veće površine.


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - Dual - 07-24-2015

(07-24-2015, 09:22 PM)tesla017 Wrote: @dual iskreno da ti kazem ja bih pre dao 1200din za HAKKO/Gordak nego za SOLOMON videces vremenom ova gordak lezi u ruci ko nalipero. Sto se tice trafa drugaru sam napravio kontroler sa slicnim trafoom iz video rekordera za gordak stap i to je radilo bez problema na ~18V i mislim da i dan danas radi cim se ovaj ne zali. Experimentalno sam probao da ubacim grec KBL405 da bi povecao napon koliko-toliko i tako je radilo manje vise isto Wink

Ma ja sve nešto žurim Smile i hoću da bude "baš dobro" koliko je to u mojoj moći, dozlogrdilo mi više koliko je sve oko nas nekvalitetno... Možda je ovaj trafo iz videorekordera mogao da posluži za moje potrebe, ionako ja ne radim mnogo... Ali, sad je gotovo, imaću bolji regulator... Big Grin


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - branko tod - 07-24-2015

Evo tabele koja prikazuje eroziju vrha za razne lemne legure u funkciji temperature, a posle 2000 lemljenja.

[Image: life03.jpg]

A ovo je presek dobrog vrha

[Image: long_life_tip.jpg]

A evoga jedan dokumenat,  mada ima i boljih.

http://www.newark.com/pdfs/techarticles/oki-metcal/extendingTipLife.pdf


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - tesla017 - 07-24-2015

Dual da kod tebe je trafo mocan do te mere da moze da gura 2 stapa bez problema Wink

Mozda jedan predlog posto vec radis ovo za sebe i dugo koriscenje mozda bi mogao da je predvidis za 2 tipa stapova gordak i solomon , Gordak konektor sa prednje a solomon negde sa bocne strane. Ili ko ja sto sam uradio od neke neispravne gordak drske skini konektor i parce kabla i montiraj zenski DIN 5 konektor sa druge strane i koristi kao reducir po potrebi Smile

Koliko je dug kabal na Hakko? Na gordaku su bili oko 70cm sto zna da nervira, ako je i taj kabal kratak imas 5-zilni kabal u elementi 5 x 0,75mm pa produzi po potrebi Big Grin


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - Dual - 07-25-2015

(07-24-2015, 10:50 PM)branko tod Wrote: Evo tabele koja prikazuje eroziju vrha za razne lemne legure u funkciji temperature, a posle 2000 lemljenja.
...
Da li ja dobro razumem da je vrh 3x trajniji sa bezolovnim tinolom? Smile
Isti ovakav presek vrha (sa druge slike) imaju i original Ersa vrhovi...


(07-24-2015, 10:52 PM)tesla017 Wrote: ...
Mozda jedan predlog posto vec radis ovo za sebe...
Elegantnije mi je ovo sa reducirom na (produžnom) kablu... Kabl je kod mene oko 100cm sa konektorom, inače oko 90 i nešto, nije loše...


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - Dual - 07-25-2015

Nastavilo da stiže... Smile

Mislim da sam preterao, ali sad šta je tu je 109 84x73x75mm - težina 1,92kg! 1400din+poštarina. Lepo ljudi kažu 50VA je puna kapa... Znači regulator lemilice neće biti baš lako prenosan...


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - dejansd - 07-25-2015

Branko vezano za same vrhove ovih hako klonova......... Ima ih stvarno razlicitih proizvodjaca i razlicitog kvaliteta. Dobro je da su relativno lako nabavljivi i po pristupacnoj ceni.  Na ebay u alliju mogu se za 10-12$ nabaviti komplet od 12 vrhova sto moze odlicno posluziti za upoznavanje koji vam vrhovi najbolje leze za vase potrebe. Posle za pristojnu cenu narucite samo vrhove koji vam stvarno trebaju. Najlepse od svega orginal hako vrhovi pasu na ove kopije  tako da se mogu koristiti kvalitetni vrhovi .   AOYUE vrhove imam 2 kom i 2-3 godine i skoro da su kao novi ,ali ja koristim lemilicu samo za svoje potrebe ..... Drugar iste vrhove koristi u servisu za mobilne i slicne stvari i kaze da mu taj AOYUE cesto izdrzi duze od godine uz redovno zaboravljanje da iskljuci lemilicu.....
Da povremeno zatreba jaca lemilica tu se slazem ,meni tu kao pomoc uskoci onaj rumunski pistolj od 100w jednostavno mi je nezamenjiv za grube stvari. Jedino me nervira sto ne znam gde da nabavim orginal onu zicu za vrh"grejac" posto obicna bakarna zica zavrsi pricu cas. Ranije sam dobio metar toga ali se potrosilo..

Dual kako si krenuo trebace ti i tockici na toj bazi kao na aparatu za zavarivanje Smile
Oprosti ali morao sam ..... Inace svaka cast bice to odlicna baza. Ne znam ima li jos onih duvaljki sa ventilatorom u drsci pa da to pstavis kao drugu opciju mislim da bi sa ovim trafoom to radilo ... Hocemo jos


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - Dual - 07-25-2015

(07-25-2015, 12:16 PM)dejansd Wrote: ...
Dual kako si krenuo trebace ti i tockici na toj bazi kao na aparatu za zavarivanje Smile
Oprosti ali morao sam ..... Inace svaka cast bice to odlicna baza. Ne znam ima li jos onih duvaljki sa ventilatorom u drsci pa da to pstavis kao drugu opciju mislim da bi sa ovim trafoom to radilo ... Hocemo jos
Big Grin Ja sam razmišljao da je proglasim "stacionarnom Dual" bazom - nema pomeranja kad je jednom stavim na sto (koji ću morati da ojačavam Smile)...

Evo jedan link koji me je utešio Stanica za lemljenje QUICK-236 zato što je težina 2,6kg! Evo slike:



RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - tesla017 - 07-25-2015

Oooooo dual cestitamo na gmucku koji je stigao Smile

Bice to mocna lemna stanica, sto se tice pomerenja neces valjda ici sa lemnom stanicom u grad Big Grin

Dogurao si do 100ke cestitam dual Wink


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - Dual - 07-25-2015

(07-25-2015, 01:32 PM)tesla017 Wrote: Oooooo dual cestitamo na gmucku koji je stigao Smile
Bice to mocna lemna stanica, sto se tice pomerenja neces valjda ici sa lemnom stanicom u grad Big Grin
Dogurao si do 100ke cestitam dual Wink
Big Grin

A vidi šta sam gledao (tj.pario oči) > baš je lepo, naravno i cena... Smile I težina - 2,6kg!!!



RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - branko tod - 07-25-2015

(07-25-2015, 07:35 AM)Dual Wrote:
(07-24-2015, 10:50 PM)branko tod Wrote: Evo tabele koja prikazuje eroziju vrha za razne lemne legure u funkciji temperature, a posle 2000 lemljenja.
...
Da li ja dobro razumem da je vrh 3x trajniji sa bezolovnim tinolom? Smile
Isti ovakav presek vrha (sa druge slike) imaju i original Ersa vrhovi...

Slabo si razumeo Idea , 3 puta je netrajniji. Ono piše kolika je erozija u mikronima u funkci temperature.
Ja sam i rekao u tekstu da po mojim iskustvima idu Antex pa Ersa vrhovi po kvalitetu. Jako je bitno da je taj
sloj gvožća bogato nabačen.


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - Dual - 07-25-2015

(07-25-2015, 04:17 PM)branko tod Wrote:
(07-25-2015, 07:35 AM)Dual Wrote:
(07-24-2015, 10:50 PM)branko tod Wrote: Evo tabele koja prikazuje eroziju vrha za razne lemne legure u funkciji temperature, a posle 2000 lemljenja.
...
Da li ja dobro razumem da je vrh 3x trajniji sa bezolovnim tinolom? Smile
Isti ovakav presek vrha (sa druge slike) imaju i original Ersa vrhovi...

Slabo si razumeo Idea , 3 puta je netrajniji. Ono piše kolika je erozija u mikronima u funkci temperature.
Ja sam i rekao u tekstu da po mojim iskustvima idu Antex pa Ersa vrhovi po kvalitetu. Jako je bitno da je taj
sloj gvožća bogato nabačen.
[Image: life03.jpg]

Ja vidim: narandžasto sa Pb - temp 450/erosion 40um a prva linija bez Pb temp 450/erosion 120um...posle 2000 lemljenja.
Ispravi me ako grešim - erozija je kad se materijal otire sa vrha? Veća erozija - kraće trajanje?
-----------------------------------
EDIT: Sad vidim da sam napisao "bezolovnim tinolom" a hteo sam da kažem "olovnim tinolom"!!! Nesporazum Sad


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - branko tod - 07-25-2015

Dual, greška oproštena, glavno da smo razjasnili. Biće da su bezolovni tinol pronašli proizvođači lemilica! Shy


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - Dual - 07-25-2015

(07-25-2015, 07:06 PM)branko tod Wrote: Dual, greška oproštena, glavno da smo razjasnili. Biće da su bezolovni tinol pronašli proizvođači lemilica! Shy
 Blush

Skoro sam pročitao (mislim da je bilo ovde negde) da se u kritičnim aplikacijama (vojska, NASA i sl.) još ne koristi bezolovni tinol... Mislim da je Macola pričao o akumulatorima i olovu i tako to... Smile

Malo sam merio ovaj novi trafo, kad je 230V, on daje 25V bez opterećenja, a kasnije kad je bilo 226V on daje 24,77V bez, a sa upaljenom "Hakko" > 24,25V. Mislim da je baš dobar! Smile

P.S. Prve dve slike - koliko li može da bude VA ovaj manji u odnosu na 80VA?


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - tesla017 - 07-25-2015

Ti malisani iz video rekordera su po gruboj proceni oko 20-30W Wink

Kako ovaj trafo iz eproma izgleda mocno i robusno u odnosu na malisu Big Grin


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - Dual - 07-25-2015

(07-25-2015, 09:16 PM)tesla017 Wrote: Ti malisani iz video rekordera su po gruboj proceni oko 20-30W Wink
Kako ovaj trafo iz eproma izgleda mocno i robusno u odnosu na malisu Big Grin
Kao majka i dete! Big Grin


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - mikikg - 07-25-2015

Bezolovni kalaj je totalna glupost, izmisljena zarad planiranog habanja uredjaja.
Dakle bezolovni kalaj zaboravite, koristite druge legure sa olovom.

Sa druge strane, vrhovi za bezolovno letovanje su trajniji od obicnih!
Znaci slobodno mozete ako imate u ponudi i takve, izaberite one za bezolovno letovanje.
Ersa, Weller, JBC, Pace i ostali "ozbiljni" igraci imaju u ponudi oba tipa vrhova, naravno nesto su skuplji vrhovi za bezolovno letovanje.

Caka je u tome sto se bezolovne legure tope na visim temperaturama i onda se vrhovi prave sa nesto debljim nanosom gvozdja (branko tod pisao o tome) i zbog toga su trajniji.
Tehnicki (hemiski) nema razlike, oba isto "rade", samo su trajniji.


RE: "Poor man's" regulacija lemilice 24V - branko tod - 07-26-2015

Ovi glupi bezolovni tinoli nemaju onu divnu prelaznu fazu iz čvrstog u tečno stanje (  eutectic phase ) kada se ponaša kao plastelin. To često pomaže u nekim popravkama, a i u eksperimentalnim radovima. I temperatura topljenje je viša sigurno 20*. Ja ću sigurno do kraja moga bavljenja elektronikom koristiti Sn63Pb37 tinole.