DIY Electronic projects
Kad HDD otkaže - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: IT (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=63)
+--- Forum: Sigurnost i zaštita (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=64)
+--- Thread: Kad HDD otkaže (/showthread.php?tid=1665)

Pages: 1 2 3


RE: Kad HDD otkaže - pakonja - 08-05-2017

Ako se trazi softversko resenje za backup fajlova sa nekog OS-a pogledajte UrBackup... Besplatno je i nije lose reseno a pokriveno je dosta platformi... implementirali smo ga kod jednog klijenta za probu i radi sasvim korektno... https://www.urbackup.org/

@mikikg
TimeMachine je super resenje za backup i radi odlicno. Ali ta zagrizena crvljiva jabuka je dosta skupa pa malo ljudi ima tu mogucnost da je koristi... Smile

Ja sam uzeo iMac Mini a1176 sa Intel procesorom samo da bi pustao muziku preko njega i pre oko pola godine sam ga platio 80e... Iskreno to je jako puno para za takav hardver i performanse koje se mogu izvuci njega (. Ali opet firewire na njemu mi se savrseno slaze sa M-Audio eksternom zvucnom karticom tako da mi nije zao izdvojenog novca. Smile Jedino sto mi se OSX svidja i voleo bi da ga imam sa nekim ozbiljnijim procesorom ali.... to ce biti u nekoj drugoj drzavi... nazalost ovde ne...


RE: Kad HDD otkaže - euronymous - 08-05-2017

Ponestaje mi prostora u stanu, tako da planiram da sklonim PC iz stana, ali ostaje otvoreno pitanje forografija i dokumenata koje sam u međuvremenu napravio i nakupio i želeo bih da ih zadržim. Tu se ubacuje i pitanje multimedije, puštanje .flac muzike, gledanje filmova i serija preko kodija. U svemu tome još nisam prelomio šta ću i kako. Što se tiče virtuelizacije, ne znam šta bih još pored nas-a mogao da vrtim na toj mašini i da imam koristi od toga.


RE: Kad HDD otkaže - pakonja - 08-05-2017

Hmm... Zavisi od toga kakve potrebe imas, ja konkretno imam par virtuelnih, jedan mi je Workpress (WEB server koji je online), drugi mi je Ubuntu (kada nesto testiram pod linuxom) i treci je Windows XP (isto testni). Naravno na samom serveru (hostu) imam torrent, Serviio, EAC... Na Mikrotiku imam podignut PPTP VPN tako da gde god da se nalazim nakacim se na kucnu mrezu i imam pritup svim podacima koji su mi potrebni, a i samom serveru preko RDP-a tako da mogu da pustim ako mi treba nesto testno na nekoj od virtualki...

Eto par stvari za sta ja koristim virtuelne masine a i sam server pa moza dobijes neku ideju... Smile Inace server mi stoji bez monitora u spaizu na polici tako da mi ne zauzima skoro nista mesta... zena i ja smo podelili spaiz, leva polovina je za moju tehniku a desna za njene tegle, flase i ostalo.... Samo cekam kada cu videti na serveru neki ajvar ili tako nesto posto je njena strana vec prenatrpana... Smile


RE: Kad HDD otkaže - euronymous - 08-05-2017

Ja se ne bavim izradom i testiranjem SW, tako da mi to ne igra ulogu, mada jeste odlična opcija. Ono što bi meni trenutno odgovaralo je file server sa opcijom backup-a za sve i svašta i kao mrežno skladište i disk za kojekakve multimedijalne datoteke. Za to bi odličan bio namenski uređaj, ali nema nikakvih mogućnosti nadogradnje.

Neka moja ideja je intel atom d2500 sa 4GB ram i da za početak zveknem jedan hdd od 4TB, pa posle nekog (do 6 meseci) vremena još jedan takav da napravi mirror ovog prvog i vozi. Ta ploča ima 2 sata porta, ako bude potrebe postoje PCI karte sa dodatnim sata portovima, a sam cpu je prilično mali potrošač, do 25w max + hdd.


RE: Kad HDD otkaže - mikikg - 08-05-2017

@pakonja
Mac OS X se savrseno vozi i na standardnim PC masina!
Potrazi ovde na firumu "hackintosh", kuckam sa telefona ...


RE: Kad HDD otkaže - pakonja - 08-06-2017

@mikikg
Znam za hackintosh ali ga nikad nisam probao zato sto sam ubedjenja da nije sve u softveru vec da je za stabilan rad kakav imaju Apple uredjaji bitna kombinacija hardvera i softvera odnosno njihova sinergija...


RE: Kad HDD otkaže - mikikg - 08-06-2017

Koristim hackintosh na PC masinama i mogu da kazem da je veoma veoma stabilan, recimo imam uptime preko 100 - 150 dana, jednom recju to NE PADA. I virtualne masine, i multimedija i sva ostala maltretiranja, radi odlicno. Ne secam se kada mi je pao zadnji put OS X na hackintosu. Bilo problema u pocetku kada su to poceli da rade pa dok nisu stabilizivali neke bootloadere, sada to radi odlicno posebno sa plocama koje imaju UEFI podrsku.

Probere se dobar HW, ja preferiran Intel CPU i Gigabyte ploce i jednom kada se dobro instalira nema potrebe vise za bilo kakvim cackanjem ...

Trebas probati da bi video kako to radi ...


RE: Kad HDD otkaže - pakonja - 08-06-2017

A bre Miki teras me u trosak... Smile Sad cu morati da probam... Hvala ti na prenesenom iskustvu... kad se vratim sa odmora bacicu pogled... Smile

Zaprljasmo temu... izvinjavam se... necu vise svih mi cevapa! Smile


RE: Kad HDD otkaže - npejcic - 08-06-2017

Celo popodne sam pokušavao da na HP DC7900 instaliram neki NAS OS. Konkretno Open Media Vault i Rockstor.
Ali nažalost bezuspešno. Prvi se instalira, sve prođe uredno, ali GRUB bootloader se ne vidi i ne startuje OS sa HDD-a.

Drugi, uopšte nisam uspeo da pokrenem instalaciju. Zaglavi nešto oko ACPI drajvera.

Pretpostavio sam da je nešto do BIOS-a koji je prilično start (iz 2008. godine) pokušao sam da ga nadogradim. Iako sam pokušao par firmware-a da ubacim
sa zvaničnog sajta HP support-a, nisam ni to uspeo. Što je najgore, nemam više ni ideje šta može da bude uzrok zašto BIOS ne mogu da nadogradim. Sve prođe i na 104% (da stotinu četiri%) zaglavi. Ostane starti BIOS firmware.

Da li je do ove vrućine ?! Smile ili je do dana nedelje, ne znam. U svakom slučaju moraćemo da sačekamo još koji dan za informaciju kako ove NAS edicije rade i da li se potrošnja struje smanjila.


RE: Kad HDD otkaže - pakonja - 08-06-2017

Na mobilnom sam pa ne mogu komotno da surfujem ali pogledaj ovo... mislim da ce ti pomoci... Smile

https://forum.rockstor.com/t/rockstor-wont-install-solved/219


RE: Kad HDD otkaže - npejcic - 08-06-2017

@pakonja Hvala na trudu.
Verovatno će ova opcija da se isključi acpi=off pomoći. Javiću rezultate...


RE: Kad HDD otkaže - npejcic - 08-13-2017

Danas sam uspeo nešto vremena da ugrabim, pa vam prenosim nova iskustva rada na home-made NAS uređaju. Uspeo sam da "poteram" OpenMediaVault (OMV) na HP DC7900 mašini. Kao što to obično biva, ljudski faktor je bio u pitanju Smile Nemogućnost boot-a je bio do mene. Greškom sam onemogućio da se boot radi sa HDD-a, a u BIOS-u je to malo nepregledno prikazano i otud problem.

Elem, pokrenuo sam OMV bez problema, pronašao ga po IP adresi preko browsera i za kratko vreme podesio share servise. Sve je to prilično lagano prošlo i mislim da je intuitivno urađeno.

Odmah da kažem da ipak bolju kozmetiku i veću intuitivnost imaju namenski NAS uređaji, konkretno sam upoređivao sa Synology DS215J. Kod OMV-a je to malo drugačije urađeno, ali se svakako može relativno lako podesiti.

Najviše zabune mi je napravilo podešavanje putanje za Download folder (instalirao sam prethodno Deluge torrent) gde nikako nisam mogao da shvatim kako se unosi putanja, jer nije tipično urađena kao što sam već bio navikao pod linux okruženjima. Umesto u /mnt/ ili /media/ folderima, putanju sam našao u /srv/ folderu sa velikim opisom u samom fajlu, pa to recimo izgleda ovako:
/srv/dev-disk-by-id-ata-SPCC_Solid_State_Disk_7416077414EA00000940-part2/Storage120GBy/Download/

Kada sam to razjasnio, sve je to proradilo kako treba.

Što se tiče potrošnje, HP DC7900 sa dva SSD diska 30GBy i 120GBy trošio je oko 30W na meraču potrošnje. Mašina je prilično bila neopterećena, iako sam pustio par torrenta da se preuzimaju u pozadini, a RAM je bio takođe malo zauzet.




RE: Kad HDD otkaže - euronymous - 08-13-2017

@npjecic super kad si uspeo da središ mašinu. Prijatno sam iznenađen potrošnjom, očekivao sam da neće spustiti potrošnju ispod 45-50W.

@pakonja koji je konkretno model tog mikroservera koji imaš, koje brzine transfera ostvaruješ kopiranjem na NAS i sa NAS-a, naravno preko žice.


RE: Kad HDD otkaže - pakonja - 08-14-2017

@npejcic
Odlicno... radice ti to posao sasvim korektno za kucne uslove samo nemoj SSD drzati u storage bre... Big Grin Steta da se habaju na tako nebitnom mestu... Smile

@euronymous
http://n40l.wikia.com/wiki/HP_MicroServer_N40L_Wiki
Ima AMD Turion NL40 Dual Core na 1.5GHz 64bit i 4GB RAM memorije... Sto se tice brzine transfera ide 100 Mbps +- 10 Mbps u zavisnosti da li je jedan veliki fajl, puno malih........ Inace imam gigabitnu mrezu po kuci ALI kako to vec obicno biva ne ide bas kako pise... Smile Puno faktora utice na taj gigabitni protok... brzina diskova na serveru, brzina diska kod klijenta, kvaliteta patch kablova i kablova u zidu, podesavanje OS-a.......

EDIT: Dobro da si me podsetio... nedavno me zezao patch kabal na serveru pa sam ga zamenio privremeno sa nekim CAT5 samo da mi radi i zaboravio sam da stavim adekvatan kabal... Smile Sad sam zamenio taj krs kabal sa adekvetnim CAT6 i popravila se situacija ali opet nije 1Gbs... sada ide oko 600Mbps ali je i dalje 400Mbps ispod "papira"... Smile


RE: Kad HDD otkaže - euronymous - 08-14-2017

Čitajući na freenas forumu ispada da je freenas alergičan na NEintel HW, doduše nije freenas jedini SW sa kojim se može pokretati nas.

Vidim ti si zadovoljan svojom makinom. A kupovina intela je skupa kao otrov, kosa mi se diže na glavi, ali... radi kao sat na kraju.

Onda je OK moja ideja sa atomom D2500, sličan je HW u pitanju, mali je potrošač što mi je isto bitno. Meni bi služio kao file server, za backup, torrent, mrežni disk sa koga bi se vukao multimedijalni sadržaj i tako neke nezahtevne stvari. Jedino bi samba uspela da "oznoji" cpu, nemam potrebu za virtuelizacijom.

Pa ako ti je protok 100MB/s, to izađe oko 800Mbps, znači da si blizu max protoka koji je moguć na takvom HW. Jer je 1Gbps negde oko 125MB/s.

Šmeknuo sam atomca za pristojne pare, eventualno još 2GB rama da mu zveknem, 2x4TB hdd u RAID1 nizu, možda neko bolje napajanje, a morao bih i kućište da iskasapim jer je preveliko, cenim da bi to šljakalo bez ikakvih problema?[url=http://www.kupujemprodajem.com/Intel-Atom-D2500-1-86GHZ-2GB-40GB-49472461-oglas.htm?filter_id=133895642][/url]


RE: Kad HDD otkaže - npejcic - 08-14-2017

(08-14-2017, 12:07 AM)pakonja Wrote: Odlicno... radice ti to posao sasvim korektno za kucne uslove samo nemoj SSD drzati u storage bre... Big Grin Steta da se habaju na tako nebitnom mestu... Smile

Taman posla da ostanu SSD-ovi, nego mi oni bili pri ruci za igranje Smile

(08-14-2017, 10:26 AM)euronymous Wrote: Čitajući na freenas forumu ispada da je freenas alergičan na NEintel HW, doduše nije freenas jedini SW sa kojim se može pokretati nas.

Free NAS koristim na jednom serveru više godina i nemam primedbi, osim da sam tada imao probleme da se snađem oko podešavanja nekih stvari u njemu. Verujem da je to sada "ispeglano", ipak je prošlo bar 4 godina od tada. Ono što me je odvratilo od njega za home varijantu to je zahtevnost po pitanju RAM-a, koliko se sećam u dokumentaciji su tražili bar 4GBy. Uh, sad videh, pa sada je još gore: minimum 8GB RAM.

Što se tiče Intel VS AMD, ja lično sam zagovornik INTEL-a, koliko god da je bio/ostao monopolista. Zaista nikada nisam imao problema sa njihovim procesorima i opremom.

(08-14-2017, 10:26 AM)euronymous Wrote: Vidim ti si zadovoljan svojom makinom. A kupovina intela je skupa kao otrov, kosa mi se diže na glavi, ali... radi kao sat na kraju.

Onda je OK moja ideja sa atomom D2500, sličan je HW u pitanju, mali je potrošač što mi je isto bitno. Meni bi služio kao file server, za backup, torrent, mrežni disk sa koga bi se vukao multimedijalni sadržaj i tako neke nezahtevne stvari. Jedino bi samba uspela da "oznoji" cpu, nemam potrebu za virtuelizacijom.

Šmeknuo sam atomca za pristojne pare, eventualno još 2GB rama da mu zveknem, 2x4TB hdd u RAID1 nizu, možda neko bolje napajanje, a morao bih i kućište da iskasapim jer je preveliko, cenim da bi to šljakalo bez ikakvih problema?[url=http://www.kupujemprodajem.com/Intel-Atom-D2500-1-86GHZ-2GB-40GB-49472461-oglas.htm?filter_id=133895642][/url]

Sličan ATOM D410 sa sve INTEL pločom i 2GBy RAM-a, kod mene radi više od 5 godina upravo to što tebi treba. Budi bez brige, radi to i više nego odlično. Ako je neka referenca, dva torrenta u dolazu na 2Mbps i streaming MKV fajla (9.6GBy) kroz 100Mbps LAN se ne osete na ovoj mašini. Za više istovremenih korisnika onda je malo.
Po pitanju stabilnosti, nikada, ali nikada nisam otišao da resetujem ili slično tu mašinu. Na njoj je Ubuntu desktop 12.4LTS.

Ovih dana ću baš da izmerim potrošnju ove makine, ona u sebi ima 1TBy WD Green HDD i jedan od 3TBy WD Purple. Javljam rezultate.


RE: Kad HDD otkaže - euronymous - 08-14-2017

Možeš li napisati koje brzine transfera si ostvarivao sa D410?


RE: Kad HDD otkaže - npejcic - 08-14-2017

Testirao sam kopiranje jednog fajla od 121MBy, sa NAS-a koji je pod D410 ATOM-om, na PC računar koji je na isti povezan preko switcha LAN mrežom od 100Mbps.
Izvorni fajl je smešten na WD Purple HDD, koji je jako neoptimizovan za "random read and write" rad, već je namenjen za sekvencijalni rad (DVR/NVR). Tako da je ovo po meni dobar rezultat.




RE: Kad HDD otkaže - euronymous - 08-14-2017

Super je ovo za 100Mbps mrežu.

Jel na ubuntu imaš pokrenutu sambu ili NFS?


RE: Kad HDD otkaže - npejcic - 08-15-2017

Koristim SAMBA-u, nisam do sada koristio NFS ali bi on trebalo da radi značajno brže.