DIY Electronic projects

Full Version: Preporuka za kupovinu bušilice
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Drugari,

Imate li preporuku za neku električnu bušilicu sa futerom do 13mm.
Jeftini Kinezi me ne zanimaju.

Godinama sam koristio ovakav Bosch i bio prezadovoljan ...
[attachment=24069]

Taj model je imao regulaciju brzine u samom dugmetu za pokretanje
i posebno potenciometar za torque control.

Nije bi bitan čekić, ionako imam Hilti za te stvari.

Nije neophodan ni torque control, već da ima meki start pri kretanju i snagu od bar 800W
i naravno da je kvalitetna i cenovno prihvatljivaSmile

Ne mora biti Bosch,

Pozz
Milwoqiue ili Hitachi ili Metabo.
Batali Bosch i Makita...
Ja se opet nekako najviše držim Makite i Boscha, samo pozitivna iskustva sa tim markama, a tu je i Metabo ako ne ide ništa od Boscha i Makite.
ime Beli Ninja,ovaj put se direktno i frontalno Smile suprotstavljam tvojoj poruci, prvi put. bilo koje od makita ili bosch imena da odabere,pod uslovom da je makita "makita" zelena a bosch onako "bosch" plav neće se prevariti. sa obe bije tih alata svakog za sebe imam 100% pozitivno iskustvo a imao sam ga i imaću...mnogo. možda je bolji hilti ali ne za razliku u ceni. što se tiče alata za bušenje, originalni makita 100% odrađuje cenu za urađen posao. potpisujem.
Od kad sam poceo da koristim Kress, po preciznosti izrade i kvalitetu Makita i Bosch mi sad deluju kao Kinezi iako nemam zamerke Kress je ipak ispred njih.

https://www.youtube.com/watch?v=N9POv40jEJ0
Ime, ja preneo iskustva iz firme gde imamo nekih 20ak radnika koji busilicu, kakvu Zelja trazi, koriste vise od 4h za smenu. Buse u pun celik otvore od fi5mm pa razbusuju do fi12mm. Probali smo svasta ali samo zbog cene i servisibilnosti smo odabrali Bosch. Makita nije mogka da izdrzi dugo osim ako nije neka koja je teska kao tucak i ne moze dugo da se koristi. Imali smo neke Milwaqiue i Hitachi to traje ludilo dugo ali nismo mogli da dobijemo rezervne delove vec mora za svaki kvar u servis. Bosch nam prodsje delove. A Metabo iz privatnog zivota znam da je odlican. Mozda gresim, ali moja iskustva su takva. Napisacu sutra koji Bosch koristimo, i on ima cekic ali nama to ne treba. Taj model koristimo zato sto ima jak prenos i lagana je za upotrebu.
DeWalt ne zaboraviti. To je bas dobra marka.
Ja imam i Bosch i Metabo, od ovih poslednjih čak dve.

Čini mi se da je Bosch zadnjih par godina "optimirao" troškove i da nisu više u najvišoj ligi, bar ne sa zelenim modelima. Njihovu plavu seriju (za profesionalce) ne poznajem i ne mogu da komentarišem.
Pre mesec dana su mi se odlomila dva njihova bita (ravni odvijači) iz zelene serije pri sasvim normalnom radu u stanu, dok Metabova garnitura ni posle pet godina ne pokazuje znake zamora niti habanja.
Kada sam pre pet godina montirao ćerki nameštaj desilo mi se da sam ostao bez akumulatorske šrafilice. Metabo bušilicom sam bez problema zavio sve šrafove, upravo zahvaljujući mekom polazu i kontroli obrtnog momenta.

Disclaimer: nemam ni jednu akciju firme Metabo Big Grin .

Pozdrav
Da, DeWalt smo zaboravili, doduše tu imam malo iskustva samo sa aku bušilicama i bio sam oduševljen, vrhunski alat.
A što se tiče čekića tu imam Hilti mislim da je T54 model, moram joj odraditi servis (klipovi i karike), a razbila je kubike betona.

Zaboravih na Wurth bušilice, s njom nemam nikakvog iskustva, ali sam od dosta drugara čuo samo pozitivne pohvale.
Wurth nije proizvodjac on je samo brend.
Makita se pravi u istoj fabrici gde se pravi i Vilager.
Sve sto sam pisao o Boschu mislio sam na palvu seriju jer u firmi druge i nemamo. A kasnije cu da vam opisem i jedno iskustvo sa ravnim rusilicama od Boscha.
Za 35 godina "potrošio" Iskru, zelenog Boscha, raznoraznih Einhela, Makitu 4000, DeWalta, na poslovima izrade el. instalacija, kupatila, montaže klima plus uslužnih rušenja i bušenja...

Ostao "samo" plavi Bosch, u obliku dve 28-mice i 7-mice za betone i drvo-gvožđe, brusilice 230mm i 125mm, jedan Wurt 100Nm udarni zavrtač je na probi i za sada opstaje...
AEG je marka, koju ne bih preskočio, za svaku preporuku, sa jednim od 800W se duuugo družim i SVE izdržava, i verovatno da je u klasi Metaba, (sa kojim nemam iskustva)...
Čak sam AEG proglasim umrlim, ispustio je beli dim, zbog nepažnje kolege i ja ga BACIM sa vrha merdevina od 5metara, i nastavimo posao drugom bušilicom... Po povratko sa terena, hajd, čisto da proverim AEG preživeo i dan danas radi i skoro sam njime bušio čelične cevi burgijom 14, iz stalka i 8 sati bez pauze...
Kod mene alat odmara, kada jedemo,ili močamo, eventualno hmelj pauza...

Plavi Bosch, ima i soft start, dobra servisna služba, (nije mi bila potrebna),
AEG, 100 posto preporuka,

Metabo, Wurt, (koristi Bosch, AEG, ...), Milwoki, DeWalt...
Imam istu ovakvu kao Zelja, Bosch iz 1989, kada nije bilo plavih i zelenih, i bos se pravio kako se pravio.

Sada i ne spominjem taj brend, pa ni Makitu, te su price zavrsene, ono sto moze da se nadje da valja je Hitaci i DeWalt. Ne sporim da je Kress odredjenog kvaliteta, jednostavno ga nisam sreo po radnjama..
Ako zanemarimo cenu Festool je ispred Kress-a ali je bezobrazno skup samo za profesionalce koji alatom dobro zaradjuju pa cena nije bitna.
Hvala drugari Smile

Naravno da pri izboru alata gledamo koliko ga često upotrebljavamo, i da li je opravdano
investirati u kvalitet. Ako neko probuši dve rupe za tri godine - onda može i najjeftiniji Kinez da prodje ...

Moje potrebe su identične onima koje je BeliNijinja opisao:
Pretežno bušenje čelika, bez potrebe za čekićem, ali nije ni blizu potrebno toliko učestala upotreba.

Proguglaću malo marke koje ste prepuručili i videti u čega se mogu cenovno uklopiti.

***
Niko nije spomenuo Black and Decker,
Imam neke druge njihove alate - i zadovoljan sam !

***
Skoro sam u Metro-u kupio Bosch malu brusilicu od 125mm zelenu .
Kupio sam je zbog renomea te firme - ali sam se razočarao ...
Odmah sam morao da radim prepravku na ručki da se nebi klimala,
Prilikom ubzavanja i usporavanja (uključenje/isključenje) čuje se kao da lupa u ležajevima ...

Pomislio sam da je reklamiram, ali šta bih time postigao ?
Kako bih objasnio prodavcu kome to nije poznata oblast, da to nije TO !
On bi je jednostavno uključio i pokazao mi da ona RADI i sigurno odbio reklamaciju.

Ostaće mi ta brusilica kao pomoćna, dok recimo Black & Decker od 115mm "derem"
već nekoliko godina i ništa joj ne fali ...

Bosch je napravio kategorizaciju, na osnovu stare slave protura (NE)kvalitet po nižoj ceni
od njihovih serija za profesionalnu upotrebu.

Pozz
Bez konkretnog saveta ali neka logika kojom kupujem sebi alat:

Naime, kupujem polovan profesionalni alat kada mi zatreba za nešto. Uvek mogu da ga prodam za iste ili malo manje novce ako rešim da mi više ne treba ili se kupi samo da odradi jedan poslić. E sad, ja mnogo volim alat i nikad ga nemam dovoljno Smile
Na žalost, Bosch ili neka druga marka koji se kupi u EU ne mora biti, a u većini slučajeva i nije isto kao ono koi se kupi u Srbiji. Tamo postoji zaštita potrošača, obavezna garancija od dve do tri godine, itd.
Poznato mi je iz užeg kruga prijatelja u Srbiji da su dva televizora neposredno po isteku garancije dobila greške na ekranu.

Zaštita potrošača se u Srbiji prevodi kao "zaštita uvoznika".

Pozdrav
Ako bas mora Bosch evo modela koji se nama pokazao kao korektan. Traje oko godinu dana kod zaposlenog koji je koristi vise od 4h u toku smene.
Futer nije originalan jer se brzo zezne zbog neadekvatne upotrebe.

[attachment=24070][attachment=24071][attachment=24072]

Evo jedne price sa ravnim brusilicama. Koristimo bosch GGS 28 LCE kome je pucao zadnji deo kucista zato sto koristimo metalna valjkasta glodala. A nigde ne pise da ne sme da se koristi ali nama je serviser rekao da ta brusilica nije za metalna glodala. Jedan zaposleni je bio 2 meseca na bolovanju zbog pokidanih ligamenata usled pucanja kucicta. Ukupno nam je puklo 9 kucista.
A na Bošku Metabo futer Smile
Pa da, originalni je skup za medalju.
Pages: 1 2